Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Znárodnění hypotečních bank: Pouhý populismus?

Autor: Daniel Kuchta | 09.09.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Znárodnění hypotečních bank: Pouhý populismus?

Ta zpráva na první pohled působí jako blesk z čistého nebe. Americká vláda přebere kontrolu na hypotečními agenturami Freddie Mac A Fannie Mae. Nakonec to ale až taková bomba není a dalo se to očekávat.

Šéfové financí v USA už delší dobu dokazují, že cesta menších ztrát je pro ně výhodnější než rázné, i když možná tvrdé kroky k vyřešení problému. Posledním takovým „systémovým“ krokem je převzetí kontroly nad dvěma největšími hypotečními agenturami Freddie Mac a Fannie Mae.

Společnosti, které zajišťují financování hypotečních úvěrů a v současnosti vlastní nebo garantují takřka polovinu hypoték v USA (5 bilionů USD), se kvůli hypoteční krizi ostaly do problémů a jejich ztráty se vyšplhaly na 14 miliard dolarů.

Vláda USA se rozhodla do každé společnosti investovat 100 miliard dolarů na udržení kladné čisté hodnoty a zajištění krátkodobého financování. Důvodem k tomuto kroku je podle ministra financí Henry Paulsona skutečnost, že jsou společnosti příliš velké a svázané s finančním systémem a jejich pád by způsobil kolaps finančním trhům na celém světě. Z tohoto pohledu se tedy tento krok jeví jako podpora trhu s bydlením a snaha o stabilizaci finančních trhů.

Americký Fed již nalil do bankovního systému, i do samotných dvou zmiňovaných společností, několik desítek miliard dolarů, krizi to ale zatím stále neoddálilo. Buď je to tím, že je likvidity stále nedostatek, nebo prostě proto, že peníze neputují tam, kam mají. V tomto smyslu to byl od státu asi dobrý tah, protože bude jednodušší mít obě společnosti plně pod kontrolou a nespoléhat se pouze na finanční pomoc, která nemusí plnit ten účel, který má.  

Také ve Velké Británii byla znárodněna banka Northern Rock, když do ní nejprve stát nalil několik desítek miliard liber, aby se nakonec rozhodl, že nad ní převezme na určitou, blíže nespecifikovanou dobu správu. Že by to ale nějakým způsobem odvrátilo krizi, o tom se moc mluvit nedá.

V USA je situace jednodušší akorát v tom, agentury Freddie a Fannie patřily mezi společnosti podporované vládou (GSE - government sponsored enterprises), vláda v nich teď pouze získá majetkový podíl. Ono to ale až takové terno být nemusí.

Kdo nakonec vyhrál?

Vítězem dnes zůstávají pouze ti, kteří dovedli hypoteční agentury téměř ke krachu a v konečném důsledku neponesou žádné důsledky. Stát zvětšil svůj dluh o dalších dvě stě miliard dolarů, které nakonec zaplatí běžní lidé. Vystihl to známý americký investor Jim Rogers: "Je to šílené, naprostý nesmysl. Za jediný víkend více než zdvojnásobili státní dluh kvůli hrstce podvodníků a nekompetentních lidí. Nejsem si úplně jist, proč bych měl já nebo někdo jiný za to platit."

Mezi poraženými mohou být i investoři, kteří věří tomu, že krok Fedu bude mít dlouhodobě pozitivní vliv na bankovní sektor, že krok americké centrální banky byl nevyhnutný a jediný správný ke stabilizaci situace ve světovém bankovnictví, a že odteď nás čekají světlé zítřky. Nečekají. Reakce trhů zkrátka není normální a je spíše předzvěstí další volatility na trzích. Nějakou dobu možná investoři budou reagovat na pozitivní zprávy velkými nákupy a ty negativní správy budou ignorovat, jenže podobnou situaci jsme tady letos již měli.

V poli poražených se octli také akcionáři společností, jejichž investice bude znehodnocena, i když z vyjádření představitelů vlády vyplývá, že jde spíše o dočasné řešení. Proces ozdravení společností však bude určitě trvat několik let, takže investice je prakticky bezcenná. Akcie obou společností navíc dnes ztrácejí několik desítek procent.

Umělé udržování společností, které neplní svůj účel, není systémovým krokem a jde pouze o oddalování problémů, které může vyústit v další, ještě větší problémy. I odborníci, kteří tento krok schvalují, se vyjadřují, že jde o dobrý krok v krátkém horizontu. Krátkodobé řešení ale může vést k dlouhodobým problémům.

Samotné hypoteční agentury se možná podaří zachránit, co je ale horší, nikdo se z této situace nepoučí. Výmluvy, že společnosti jsou „tak velké a tak protkané do našeho finančního systému, že by kolaps některé z nich způsobil velkých chaos na finančních trzích doma i po celém světě,“ jsou příliš alibistické na to, aby je bylo možné brát vážně. Provázanost bankovního systému by neměla být důvodem k tomu, aby někomu beztrestně procházela špatná rozhodnutí a neschopnost vést společnost tak, aby se vyhnula problémům.

Není žádnou novinkou, že tímto přístupem se špatně řízených bank, které budou stálou hrozbou pro investory i klienty do budoucna, nezbavíme, spíše naopak. Vrcholový management velkých společností si bude moci dovolit, prakticky co se mu zachce. Čím větší společnost, tím větší troufalost.  

Co na to trhy?

Co je ještě horší, investoři na tuto fintu Fedu totálně naletěli. Samotná zpráva o převzetí společností státem nebyla ani tak překvapivá, jak je překvapivá reakce akciových trhů. Nedá se to totiž opsat jinak, než davové šílenství. Tak nepřiměřená reakce investorů na akciových trzích dokazuje, že finanční trhy ještě nejsou ani zdaleka tak zdravé, jak by si chtěl při dnešním obchodování kdekdo myslet. Kombinace čtvrtečních a pátečních propadů a pondělní euforie jen dokazuje, že na akciových trzích vládnou emoce a zdravý rozum a střídmost nemají šanci.  

Při pohledu na to, jak investoři reagují na znárodnění špatně vedených společností, ani není divu, že finanční trhy se nacházejí tam, kde se nacházejí. Není přeci možné, že banky, které ještě nedávno byly terčem výprodejů a stále se v jejich souvislosti mluví o tahání kostlivců ze skříně, v průběhu dopoledne posílí o více než 10 %. To skutečně všichni zapomněli na již zrealizované, ale zejména na ještě nepřiznané, resp. očekávané miliardové odpisy? Kdyby byl Gregory House investičním bankéřem, pravděpodobně by jen zkonstatoval: „Všichni jsou blbí.“

Co to znamená pro domácí investory a hypoteční banky? Abych byl upřímný, vlastně nic. Jelikož se k nám hypoteční krize nestihla provalit a domácí banky nebyly zapleteny do mašinérie zvané CDO, můžeme být spokojeni. Investoři, kteří věří, že levné banky jim vydělají majlant, si dnes určitě mnou ruce. Ostatní si pravděpodobně klepou na čelo a doufají, že k podobné situaci, kdy se do problémů dostane některá z velkých bank, už nikdy nedojde. Nezbývá než doufat.

Anketa

Má stát zachranovat špatně hospodařící banky?

Rozhodně ano. (2)
 
Spíše ano. (0)
 
Spíše ne. (1)
 
Rozhodně ne. (10)
 
Nevím. (0)
 Celkem hlasovalo 13 čtenářů

Znárodnění hypotečních bank: Pouhý populismus? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »