EUR 25.200

USD 23.143

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.200

USD 23.143

Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

 


 

Přestože se počet vloupání do bytů a domů v posledních letech výrazně snížil díky lepší ekonomické situaci, nižší nezaměstnanosti, lepšímu zabezpečení či práci policie, během letních měsíců jejich počet narůstá. V loňském roce došlo k téměř sedmi tisícům vloupáním do bytů, rodinných domů či víkendových chat. V Praze se počet nahlášených vloupání snížil v roce 2015 na 1 761 z předloňských 2 234 případů. Praha a Středočeský kraj se řadí k nejnebezpečnějším regionům, nejbezpečněji je naopak podle policejních statistik v Karlovarském kraji.

Největší počet škod způsobených vloupáním nám klienti hlásí během letních měsíců, v mnoha případech po návratu z dovolené. Průměrná výše škody se pohybuje kolem 55 000 Kč. Uvedená částka zahrnuje ukradené vybavení domácnosti a také zničená okna, dveře, zámky a další zabezpečení, které zloději museli překonat, aby pronikli do domu či bytu,“ uvádí Jan Vlček ze Slavia pojišťovny.

Bez správného zabezpečení o pojistku přijdete

Nejčastějším způsobem, kterým se zloději dostávají do domácnosti jsou balkóny, okna či vstupní dveře. Především v nižších patrech a podkrovních bytech nezapomínejte zavřít okna či balkonové dveře. Zlodějům usnadňujete práci a pojišťovna vám při nedostatečném zabezpečení nemusí proplatit pojistné.

„Při uplatňování škody způsobené vloupáním je důležité u pojišťovny prokázat, že byl majetek zabezpečen a pachatelé museli překonat adekvátní překážku. Proto, pokud zjistíte, že byl váš dům vyloupen, zavolejte policii a do jejího příjezdu s ničím nemanipulujte. Policejní protokol pak uschovejte, budete ho potřebovat pro následné jednání s pojišťovnou,“ radí Jan Vlček.

Objasněnost vloupání je na rozdíl od trestných činů relativně nízká. Pravděpodobnost, že se znovu setkáte s ukradenými cennostmi je tak mizivá. Náhradu při řádění zlodějů zajistí pojištění domácnosti. „Vždy si ověřte, zda vámi sjednaný rozsah pojištění domácnosti zahrnuje také rizika odcizení – krádeže či loupeže, případně vandalismu. Odpovídající pojistku, která spolehlivě ochrání váš majetek, pořídíte za pár tisíc korun ročně, což za klidný spánek určitě stojí,“ doplňuje Jan Vlček.

REKLAMA

Pojištění škod způsobených vloupáním je většinou potřeba v rámci pojištění domácnosti připojistit. Cena takového pojištění závisí na způsobu zabezpečení domácnosti a výši pojištěného majetku, pohybuje se v řádech několika tisíc korun.

Nevyvolejte dojem opuštěného bytu

Dodržením několika jednoduchých rad můžete riziko vloupání podstatně snížit. Policie na svých stránkách doporučuje nezatahovat závěsy či žaluzie, aby byt nevyvolával dojem, že je opuštěný. Udržet zdání, že je byt obydlen, pomůže i instalace zařízení na zapínání světla či televize v určitý čas. Požádejte souseda, aby vybíral schránku a občas byt ve vaší nepřítomnosti zkontroloval. Přeplněná schránka dává zlodějům jasný signál, že budou mít na svou práci klid. Rozhodně o svém odjezdu neinformujte na sociálních sítích.

Nejsou dveře jako dveře

Stejně tak je důležité samotné zabezpečení bytu. „Bezpečnostní dveře mají podle legislativních norem 6 kategorií. Výrobky nižších kategorií (1. a 2.), jsou sice levnější, ale jejich faktická odolnost je mizivá. Obvykle je lze otevřít během pár minut obyčejným šroubovákem. Skutečné bezpečnostní dveře začínají od 3. bezpečnostní třídy,“ upřesňuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti Next.

Pojišťovny obvykle vyžadují minimálně 3. bezpečnostní třídu. Certifikované bezpečnostní dveře příslušné kategorie totiž znemožní nebo alespoň na velmi dlouhou dobu ztíží vloupání. Odolají běžným pokusům o překonání, jako jsou páčení, vyražení, proražení, rozražení zárubní, vysazení dveří, odvrtání zámku nebo vložky či vyříznutí zámku. Pokud nemáte byt zabezpečený alespoň na úrovni sjednaných pojistných podmínek, pojišťovna pojistné plnění nevyplatí.

REKLAMA

Nejde ale pouze o pojištění, lidé jsou ochotni si připlatit především za pocit bezpečí a soukromí. „Stále častěji se setkáváme s tím, že si za vyšší bezpečnostní třídu dveří připlatí i klienti kupující standardní byt,“ potvrzuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol.

Pokud přece jen k vloupání v době vaší nepřítomnosti dojde, do bytu nevstupujte, s věcmi nemanipulujte a rozhodně neuklízejte. Volejte ihned policii. 

Jak škodu u pojišťovny uplatnit?

Pojišťovnu byste měli informovat o vloupání a způsobené škodě co nejdříve. K nahlášení pojistné události potřebujete seznam odcizených či zničených věcí, který by měl být shodný s protokolem policie, pokud možno přiložte i doklady o koupi, fotky či záruční listy. Nezbytný je i protokol policie. Pokud si nevíte rady, asistenční služba pojišťovny vám poradí. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Průzkum: Více než polovina nemovitostí nemá dostatečné pojištění

V průzkumu společnosti FinGO, který reprezentoval více než 3000 klientů z celé České republiky, se ukázalo, že více než polovina (53,5 %) smluv na pojištění nemovitosti, které klienti v minulosti uzavřeli, je v současné době podpojištěna. K tomu dochází nejen u hlavních budov, ale také u vedlejších staveb, jako jsou pergoly, garáže nebo zahradní domky.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 07. 2023

Kvůli vysoké inflaci se rozmáhá takový nešvar – podpojištěni

Dopady inflace se promítají rovněž do majetkového pojištění. Rostoucí ceny totiž vyžadují navýšení pojistných částek. Tím sice zdražuje pojištění, odborníci přesto doporučují pojistné smlouvy pravidelně aktualizovat. V opačném případě hrozí podpojištění, což při potenciální pojistné události znamená krácení náhrady vzniklých škod a ztrátu klidně ve výši statisíců korun. Jak nastavit správnou pojistnou částku u pojištění […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *