Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila? 

Přestože se počet vloupání do bytů a domů v posledních letech výrazně snížil díky lepší ekonomické situaci, nižší nezaměstnanosti, lepšímu zabezpečení či práci policie, během letních měsíců jejich počet narůstá. V loňském roce došlo k téměř sedmi tisícům vloupáním do bytů, rodinných domů či víkendových chat. V Praze se počet nahlášených vloupání snížil v roce 2015 na 1 761 z předloňských 2 234 případů. Praha a Středočeský kraj se řadí k nejnebezpečnějším regionům, nejbezpečněji je naopak podle policejních statistik v Karlovarském kraji.

Největší počet škod způsobených vloupáním nám klienti hlásí během letních měsíců, v mnoha případech po návratu z dovolené. Průměrná výše škody se pohybuje kolem 55 000 Kč. Uvedená částka zahrnuje ukradené vybavení domácnosti a také zničená okna, dveře, zámky a další zabezpečení, které zloději museli překonat, aby pronikli do domu či bytu,“ uvádí Jan Vlček ze Slavia pojišťovny.

Bez správného zabezpečení o pojistku přijdete

Nejčastějším způsobem, kterým se zloději dostávají do domácnosti jsou balkóny, okna či vstupní dveře. Především v nižších patrech a podkrovních bytech nezapomínejte zavřít okna či balkonové dveře. Zlodějům usnadňujete práci a pojišťovna vám při nedostatečném zabezpečení nemusí proplatit pojistné.

„Při uplatňování škody způsobené vloupáním je důležité u pojišťovny prokázat, že byl majetek zabezpečen a pachatelé museli překonat adekvátní překážku. Proto, pokud zjistíte, že byl váš dům vyloupen, zavolejte policii a do jejího příjezdu s ničím nemanipulujte. Policejní protokol pak uschovejte, budete ho potřebovat pro následné jednání s pojišťovnou,“ radí Jan Vlček.

Objasněnost vloupání je na rozdíl od trestných činů relativně nízká. Pravděpodobnost, že se znovu setkáte s ukradenými cennostmi je tak mizivá. Náhradu při řádění zlodějů zajistí pojištění domácnosti. „Vždy si ověřte, zda vámi sjednaný rozsah pojištění domácnosti zahrnuje také rizika odcizení – krádeže či loupeže, případně vandalismu. Odpovídající pojistku, která spolehlivě ochrání váš majetek, pořídíte za pár tisíc korun ročně, což za klidný spánek určitě stojí,“ doplňuje Jan Vlček.

Pojištění škod způsobených vloupáním je většinou potřeba v rámci pojištění domácnosti připojistit. Cena takového pojištění závisí na způsobu zabezpečení domácnosti a výši pojištěného majetku, pohybuje se v řádech několika tisíc korun.

Nevyvolejte dojem opuštěného bytu

Dodržením několika jednoduchých rad můžete riziko vloupání podstatně snížit. Policie na svých stránkách doporučuje nezatahovat závěsy či žaluzie, aby byt nevyvolával dojem, že je opuštěný. Udržet zdání, že je byt obydlen, pomůže i instalace zařízení na zapínání světla či televize v určitý čas. Požádejte souseda, aby vybíral schránku a občas byt ve vaší nepřítomnosti zkontroloval. Přeplněná schránka dává zlodějům jasný signál, že budou mít na svou práci klid. Rozhodně o svém odjezdu neinformujte na sociálních sítích.

Nejsou dveře jako dveře

Stejně tak je důležité samotné zabezpečení bytu. „Bezpečnostní dveře mají podle legislativních norem 6 kategorií. Výrobky nižších kategorií (1. a 2.), jsou sice levnější, ale jejich faktická odolnost je mizivá. Obvykle je lze otevřít během pár minut obyčejným šroubovákem. Skutečné bezpečnostní dveře začínají od 3. bezpečnostní třídy,“ upřesňuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti Next.

Pojišťovny obvykle vyžadují minimálně 3. bezpečnostní třídu. Certifikované bezpečnostní dveře příslušné kategorie totiž znemožní nebo alespoň na velmi dlouhou dobu ztíží vloupání. Odolají běžným pokusům o překonání, jako jsou páčení, vyražení, proražení, rozražení zárubní, vysazení dveří, odvrtání zámku nebo vložky či vyříznutí zámku. Pokud nemáte byt zabezpečený alespoň na úrovni sjednaných pojistných podmínek, pojišťovna pojistné plnění nevyplatí.

Nejde ale pouze o pojištění, lidé jsou ochotni si připlatit především za pocit bezpečí a soukromí. „Stále častěji se setkáváme s tím, že si za vyšší bezpečnostní třídu dveří připlatí i klienti kupující standardní byt,“ potvrzuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol.

Pokud přece jen k vloupání v době vaší nepřítomnosti dojde, do bytu nevstupujte, s věcmi nemanipulujte a rozhodně neuklízejte. Volejte ihned policii. 

Jak škodu u pojišťovny uplatnit?

Pojišťovnu byste měli informovat o vloupání a způsobené škodě co nejdříve. K nahlášení pojistné události potřebujete seznam odcizených či zničených věcí, který by měl být shodný s protokolem policie, pokud možno přiložte i doklady o koupi, fotky či záruční listy. Nezbytný je i protokol policie. Pokud si nevíte rady, asistenční služba pojišťovny vám poradí. 

Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »