Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Zvířátka a nehody v bytě. Kdy pomůže pojištění

Autor: Monika Hrušová | 13.09.2011 00:00 | Kategorie: Pojištění | 0 komentářů
Zvířátka a nehody v bytě. Kdy pomůže pojištění

Domácí mazlíčky si lidé pořizují, aby jim nebylo smutno. Ale i tato zvířátka dokážou někdy pěkně potrápit. Dá se proti řádění zvířat nějak pojistit?

Pokud vám vaše kočička zdemoluje byt, od pojišťovny žádné peníze nedostanete. Problém je, že pojištění domácnosti se vztahuje většinou jen na živelné nebo vodovodní pohromy a na škody spojené s vandalismem a krádeží. Vandalismus musí být však spáchán člověkem, nikoli uraženým zvířátkem, kterému se dostatečně nevěnujete.

Pojišťovna Allianz nedávno udělila výjimku při jinak nelikvidní pojistné domácnosti. „Do domu, jehož majitel odjel na pouhé čtyři dny na dovolenou, totiž pootevřenou ventilací vlétlo přes 200 netopýrů. Stali se nechtěnými obyvateli jedné místnosti, kterou dokázali svým trusem pořádně zdevastovat,“ vypráví Václav Bálek, tiskový mluvčí pojišťovny Allianz. V tomto případě se nejednalo o dobrovolný chov. Netopýři se při své pravidelné migraci nastěhovali k profesorovi z lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Téměř všechny netopýry se profesorovi podařilo zachránit, byt byl však v dezolátním stavu.

Netopýři se totiž usídlili v ložnici domu. Podle údajů pojišťovny viseli na garnyži, na zácloně, spali za obrazy, za zrcadlem a viseli na každém vhodném výstupku na nábytku.

Dokážeme krýt například riziko vandalismu, ale to, co se stalo panu prof. Tlapákovi, klasický vandalismus nebyl,“ vysvětluje Petr Jandek, vedoucí likvidace pojistných událostí Allianz pojišťovny. „Přesto jsme tuto pojistnou událost zcela mimořádně zlikvidovali. Zaujal nás totiž neobvykle vstřícný postoj našeho klienta vůči těmto malým letcům,“ dodává Jandek.

Pojištění odpovědnosti za škodu pomůže

Škodu, kterou napáchá vaše zvíře u vás doma nelze z pojištění domácnosti uhradit. Podle pojišťoven se totiž nejedná o pojistné riziko. Jiná situace nastává, když škodu ve vašem bytě má na svědomí například kočka vaší sousedky. Pak ale sousedka musí mít sjednané pojištění odpovědnosti za škodu.

Škodu, kterou by napáchala kočka, pes nebo hospodářské zvíře v domácnosti, by bylo možné uhradit za předpokladu, že by nešlo o zvíře majitele domácnosti či nemovitosti, ale o zvíře patřící někomu cizímu – mohlo by jít například o škodu vzniklou při návštěvě, když si majitel kočku dostatečně nehlídal. Potom by škodu bylo možné zaplatit z pojištění odpovědnosti tohoto člověka za škody na cizím majetku, pokud by měl pojištění odpovědnosti sjednané,“ uvádí Jaroslav Král ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny.

Pokud vám kočka například poškrábe svými drápky drahocennou komodu, pojišťovna vám nic nezaplatí. Ale v případě, že strakapoudi udělají díru v omítce, pojišťovna by vám škodu uhradit měla. Většina pojišťoven totiž kryje škody na bezkontaktních fasádách domů způsobených ptáky nebo hlodavci. Leckdy jsou takové případy řešeny smluvním rozšířením standardního rozsahu pojištění.

Škrábance ne, požár ano

Další možností, kdy pojišťovna uhradí škody, je takový případ, že kočka způsobí například požár. „Standardně je pojištění domácnosti sjednáno s pojistnou ochranou proti škodám „živelním“, vodovodním“ a škodám způsobeným „odcizením“ a „vandalismem“.  Škody způsobené kočkou nejsou pojistnou událostí, ledaže by kočka způsobila například vznik požáru. Pak by se případ řešil jako pojistná událost „živelní“, způsobená požárem,“ vysvětluje Tomáš Zavoral z České pojišťovny.

Anketa

Máte pojštěnou domácnost?

Ano. (104)
 
Ne. (33)
 
Nevím. (4)
 Celkem hlasovalo 141 čtenářů

Zvířátka a nehody v bytě. Kdy pomůže pojištění >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »