Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Zvýší zákon o úvěru sazby hypoték?

Poslanecká sněmovna v pátek schválila návrh nového zákona o úvěru pro spotřebitele. Zdraží hypotéky? Podle dat společnosti GOLEM FINANCE, klesla průměrná nabídková sazba hypoték na 1,97 %. Rekordně levné hypotéky však již nedokážou přetlačit růst cen bytů, takže pořízení vlastního bydlení je čím dál nákladnější. V průměru Češi a Moravané vynakládají na splátku hypotéky 1/3 svého čistého příjmu.  

Poslanecká sněmovna v pátek schválila návrh nového zákona o úvěru pro spotřebitele. Součástí nové normy jsou také změny týkající se předčasného splacení hypotéky v průběhu doby fixace. Novináři a odborná veřejnost již delší dobu spekulují, zda tato novinka bude mít vliv na úrokovou sazbu hypotéky. Jinými slovy, zda hypotéky kvůli této novince zdraží.

„Zákon přinese nejrozsáhlejší regulatorní změnu v historii financování bydlení vůbec. V případě hypoték panuje na trhu vysoce konkurenční prostředí, což je velká překážka růstu cen. Nicméně, jsou oblasti, na které může mít jeho implementace dopad, například se to může týkat některý produktů, to včetně dopadu na cenu (cizoměnové hypotéky, atd.).“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření.

Hypoteční sazby se blíží cenovému dnu

První bankou, která v květnu měnila nastavení úrokových sazeb hypoték, byla Fio banka, kde došlo ke snížení úrokových sazeb jak u fixních, tak variabilních sazeb. Další bankou v pořadí, která dospěla k tomu, že je třeba sazby snížit, byla UniCredit Bank se snížením sazeb u fixací na 7 a 10 let a v polovině měsíce plošně snížila sazby i Česká spořitelna. Naopak k navýšení sazeb došlo v Expobank, Oberbank a Monetě (dříve GE Money Bank). Nahoru i dolů se měnily úrokové sazby u Wüstenrot hypoteční banky. Klienti při výběru banky tedy musí vážit své rozhodnutí. Rozptyl v nabídkových sazbách hypoték není zanedbatelný a sazby se navíc mění celkem rychle. 

Specializací společnosti GOLEM FINANCE je poradenství oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Vývoj průměrných nabídkových sazeb hypoték průběžně monitorujeme a na základě aktuálních dat sestavujeme index nabídkových sazeb hypoték, který velice dobře naznačuje trendy vývoje sazeb. Titulní index GOFI 70, který napříč trhem mapuje nabídku fixních hypoték do 70 % zástavního hodnoty nemovitosti (LTV) a úspěšně predikuje vývoj ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEX, klesl v květnu o další 3 setiny procentního bodu na 1,97 %.

g10

V ostatních kategoriích LTV už tak jednoznačný vývoj nevidíme a začínají se naplňovat slova z našeho posledního komentáře: Hypoteční sazby nyní nejspíš zamíří k ledu. Index GOFI 85 meziměsíčně klesl o pouhou setinu procentního bodu na 2,16 % (y/y –0,07 bps.). A ve třetí sledované kategorií, kde jsou hypotéky poskytované v pásmu 85 – 100 % LTV, tedy až do plné zástavní hodnoty nemovitosti, průměr nabídkových sazeb meziměsíčně vzrostl o 6 setin procentního bodu. Aktuální hodnota indexu GOFI 100 činí 3,16 %.

Fixní sazby mají jasnou převahu na floatem

Dlouhodobě monitorujeme také vývoj průměrných nabídkových sazeb hypoték s variabilní (plovoucí, floatovou) úrokovou sazbou. Index průměrných variabilních (plovoucích) sazeb navázaných na 1měsíční PRIBOR (GOFI 70 VAR) v květnu klesl na 2,12 %.

Jedná se však o technickou úpravu související se změnou metodiky a přehodnocením započítávání nabídkové sazby Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank). Historicky jsme v indexu započítávali nabídku úvěru s garancí marže po celou dobu splatnosti úvěru, nicméně banka tento typ úvěru aktuálně nabízí se sazbou 3,79 %, což výrazně zkresluje hodnoty GOFI 70 VAR indexu. Zpětně s platností k 1. 1. 2016 jsme se proto rozhodli provést revizi vstupních hodnot a nově za každou banku započítáváme nejnižší  dosažitelnou sazbu vyhovující daným kritériím (1M PRIBOR, výše úvěru 1,7 mil. Kč) a z monitoringu jsme vypustili také Variabilní hypotéku RB, která sice uvedené parametry splňuje, ale svou konstrukcí výrazně vybočuje. Index GOFI 70 VAR díky uvedeným změnám v metodice v květnu klesl na 2,12 % a podobně jsme přepočítaly i měsíční průměry za předchozí 4 měsíce. Dřívější hodnoty do roku 2015 včetně ponecháváme beze změny.

I po této korekci však platí, že fixní sazby jsou v průměru úrokově srovnatelné nebo dokonce nižší než plovoucí sazby. Česká republika však už není jedinou zemí, kde se průměr variabilních sazeb nachází nad průměrem fixních sazeb. Podobné je to například ve Velké Británii, kde do roku 2010 dominovaly hypotéky s plovoucí sazbou a nyní přes 90 % sjednaných hypoték tvoří úvěry s fixovaným úrokem. 

g11

Ceny bytů rostou meziročně o 10 procent

Pokles úrokových sazeb na zlepšení dostupnosti bydlení nestačí. Růst cen nemovitostí má navrch. Podle dat realitního portálu RealityČechy.cz vzrostla v květnu průměrná cena bytů z dubnových 2,12 na 2,15 milionu Kč. Oproti loňskému květnu (1,96 mil. Kč) jsou nyní ceny bytů o téměř 10 % výše.

Tento cenový posun se samozřejmě promítá také v dostupnosti bydlení, jehož vývoj monitorujeme prostřednictvím indexu dostupnosti bydlení a indexu návratnosti bydlení. V obou případech se hodnoty indexů vyvíjejí z pohledu potencionálních kupujících negativně. Roste jak míra zatížení rodinného rozpočtu měsíční splátkou hypotéky (index dostupnosti bydlení), tak doba, za kterou je průměrná česká domácnost schopna našetřit na vlastní bydlení (index návratnosti bydlení).

Tip: Bližší informace o indexech dostupnosti bydlení a aktuální data naleznete zde. 

Praha a Jihomoravský kraj táhnou indexy dostupnosti bydlení nahoru

Hodnota indexu dostupnosti bydlení oproti stejnému období loňského roku vzrostla o 1,5 procentní bod na 33,6 %. Jinými slovy průměrná česká domácnost, pokud by si nyní pořídila na hypotéku byt v ceně 2,15 mil. Kč (celorepublikový průměr) by musela ze svého rodinného rozpočtu každý měsíc vyčlenit zhruba 1/3 na splátku hypotečního úvěru. V tomto případě se však jedná o statistický průměr za celou Českou republiku, který výrazně navyšují data z Prahy a Jihomoravského kraje. Ve většině krajů domácnosti vynakládají na splátku hypotéky zhruba ¼ svých čistých příjmů a v Ústeckém kraji nebo Moravskoslezském kraji necelou pětinu.

g12 g13

Stejné rozdíly vykazují kraje i z pohledu indexu návratnosti bydlení, který nezohledňuje cenu hypotečního financování a vypočítává pouze poměr mezi průměrnou cenou nemovitostí a příjmy českých domácností v daném kraji. Podle posledních dat nejlepší poměr vykazuje Ústecký a Moravskoslezský kraj, kde by průměrná domácnost dokázala naspořit na vlastní bydlení za méně než 3 roky (ovšem za předpokladu, že by všechny své čisté měsíční příjmy vložila do pořízení nemovitosti). V ostatních krajích ČR tento index osciluje mezi 3 – 5 roky. Samozřejmě opět s výjimkou Prahy a Jihomoravského kraje.

g14 g15

Zdroj: GOLEM FINANCE, Realityčechy.cz, ČSÚ, banky

Zvýší zákon o úvěru sazby hypoték? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Straní návrh zákona o půjčkách bohatým? Petr Zámečník | 12.07.2016 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »