EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 10. 2023

0 komentářů

Analýza: Ceny starších bytů už ve většině měst znovu mírně stoupají

 

Starší byty už napříč krajskými městy nezlevňují. S výjimkou Ústí nad Labem a Olomouce ceny za uplynulé 3 měsíce nepatrně vzrostly. V hlavním městě se pohybuje cena za metr čtvereční aktuálně kolem 119 850 korun, zatímco na jaře to bylo o 2 tisíce korun za metr čtvereční méně. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Loading 

Cenový sestup u starších bytů nejlépe ilustruje pohled na meziroční vývoj cen. Ve všech sledovaných krajských městech lze aktuálně koupit byt levněji než před rokem. V Praze se loni touto dobou cena bytu o rozloze 80 m2 pohybovala kolem 10 018 000 Kč. Aktuálně se pohybuje o 4 procenta méně, a to kolem 9 587 000 Kč. To znamená cenu stále o 431 tisíc korun nižší.

Ještě levněji šlo však koupit v jarních měsících a na začátku léta, kdy se ceny pohybovaly pod 9,5 milionu korun. V dalších městech lze sledovat dokonce ještě větší meziroční procentuální pokles, kdy byty meziročně zlevnily mezi 5 % v Ostravě až po 18 % v Ústí nad Labem.

Zda se, že realitní trh má to nejhorší za sebou a pozitivní očekávání se již začínají promítat do cenového vývoje. Jakmile se konečně rozhýbe i hypoteční trh, což se očekává už v prvních měsících nového roku, na vlastní bydlení znovu dosáhne i ta část domácností, kterým ve financování bránila výše úrokových sazeb,“ uvedl Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz.

Pouze dvě ze sledovaných osmi měst ještě ukázala cenový pokles v kvartálním srovnání. V Olomouci šly starší byty v létě koupit o 1 procento levněji, než tomu bylo na jaře. Cena za metr čtvereční se zde snížila ze 70 156 korun na 69 517 korun.

Cenové rozdíly v řádu stovek korun za metr čtvereční jsou v kontextu analýzy trhu spíše symbolické, záleží hodně na zkoumaném vzorku bytů. Vývoj cen v Olomouci se proto dá interpretovat i jako stagnující, což stejně tak platí i o 1% růstech v Brně, Hradci Králové a Českých Budějovicích,“ upozorňuje Lumír Kunz. „Jediné město, kde se opravdu ještě zlevňovalo mezi měsíci 2. a 3. kvartálu, bylo Ústí nad Labem,“ dodal Lumír Kunz k městu, které je součástí severočeské aglomerace a kde ceny poklesly o 5 procent. Byt o rozloze 80m2 zde vychází na 2 588 000 korun, což je cena, na kterou například obyvatelé Brna pamatují už více než 10 let zpátky.

REKLAMA

Tabulka: Srovnání vývoje cen u všech velikostí bytů dohromady dle měst

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *