EUR 24.700

USD 23.043

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.700

USD 23.043

Text: Jana Zámečníková

16. 05. 2016

0 komentářů

Boj developerů o pozici lídra neskončil

 


 

Společnosti Central Group se nelíbí, že se Ekospol označuje za lídra developerského trhu, čímž se dopouští nekalé soutěže. Válka developerů se dostala již před několika měsíci před Městský soud v Praze, který žalobu Central Groupu zamítl.

„V daném případě není sporným, že žalovaná společnost (Ekospol) patří na českém trhu v bytové výstavbě dlouhodobě mezi nejúspěšnější podnikatele, o čemž svědčí délka jeho podnikání, mediální pozice, i výsledky konkrétní činnosti (prodej bytů apod.) za poslední období. Není přitom z tohoto pohledu podstatné, zda za to které konkrétní období je v tabulkových číslech aktuálně lepší žalobce či žalovaný, neboť tato čísla se mohou průběžně měnit. Za podstatné soud považuje, že žalovaný (vedle žalobce) patří stabilně mezi několik lídrů na českém trhu bytové výstavby,“ píše soud ve svém rozsudku.

Žalobu zamítl minulý týden i Vrchní soud v Praze. „Central Group zatím rozhodnutí soudu neobdržel. Musíme se s ním tedy nejdříve seznámit,“ uvedla tisková mluvčí Central Group Marcela Fialková. Central Group pak zvažuje další právní kroky.   

Podle slov Central Group jde o klamavé a nekalé soutěžení Ekospolu. Ten vykazuje jako byty prodané i byty, které jsou zatím pouze tzv. na papíře a nemají ještě vydané územní rozhodnutí. Existuje tak riziko, že tyto byty nezískají povolení a nebudou postaveny. „Cílem je nejen zkreslit reálnou situaci na trhu a získat tak konkurenční výhodu, ale zejména poškodit spotřebitele, klienty. Těm jsou prezentovány okolnosti, které jsou jen zbožným přáním a „vzdušnými zámky“ developera a ten nic z toho, co prezentuje před vydáním územního rozhodnutí, nemůže klientům garantovat,“ říká Marcela Fialková.

Nová metodika vyřadila Ekospol ze hry

Nová metodika právě tyto byty ze statistik vylučuje. „Aby byly výsledky hodnověrné i do budoucnosti a dostatečně vypovídaly o reálné situaci na trhu, nejsou jen nově v prodaných bytech uváděny ty jednotky, které nemají pravomocné územní rozhodnutí a není na jejich rezervaci složen pouze symbolický poplatek, protože ten pak případného zájemce o byt k téměř ničemu nezavazuje,“ uvedl mluvčí Trigemy Radek Polák. Byty, za které kupující zaplatí na základě rezervační smlouvy méně než 50 tisíc korun, také do statistik nově nespadají.

REKLAMA

„Taková praxe samozřejmě nejen deformuje pohled na celý trh, ale především poškozuje zákazníky a pro slušné developery by měla být zcela nepřijatelná,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský. Rezervaci bytů před vydaným územním rozhodnutím přirovnává k průzkumu potenciálního zájmu mezi zákazníky, nepovažuje to za závazný akt předcházející skutečný prodej.

Ekospol ovšem s tímto tvrzením nesouhlasí. „Ekospol se důrazně ohrazuje proti zpochybňování jeho zcela legitimní obchodní strategie a opakovanému nehoráznému naznačování, že prodává byty, které se nikdy nepostaví. Za 24letou historii, kdy má za sebou 51 úspěšně dokončených velkých projektů s více než 4000 byty, tento scénář nikdy nenastal. Ekospol navíc za všechny své projekty ručí celým svým základním jměním 101 milionů korun, a to i dlouho po dokončení,“ obhajuje strategii Ekospolu Evžen Korec.

Z aktuálních společných analýz trhu společností Trigema, Skanska Reality a Central Group podle nové metodiky vychází Central Group (259 prodaných bytů) v prvním čtvrtletí letošní roku jako jednička na pražském trhu a dvojkou je Skanska Reality. Do první desítky se dostal také Finep, Daramis Group, Metrostav development, YIT Stavo, Star Group, M&K Development, Trigema a TOP 10 uzavírá Vivus. Metodiku verifikoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Ekospol se zase ohání tzv. Develop Indexem, který zpracovává společnost Deloitte ve spolupráci s projektem CenováMapa.org. Podle této metodiky prodal nejvíce bytů (168) v prvních dvou měsících letošního roku Ekospol a Central Group získal se 137 prodanými byty druhé místo. Při pozornějším prozkoumání výsledků ale zjistíme, že 121 bytů Ekospolu bylo prodáno bez územního rozhodnutí.

REKLAMA

Ke sporu mezi společnostmi Central Group a Ekospol se ostatní developeři raději vyjadřovat nechtějí. Samotní tvůrci indexu si nechtějí vybírat stranu. Domnívají se, že by statistiky o developerském trhu měl zpracovávat a interpretovat nezávislý institut a ne sami developeři.

A proč se developeři o pozici lídra tak přou? Jde samozřejmě o zákazníky. Central Group se domnívá, že na základě označení „lídr developerského trhu“ se může zákazník rozhodnout uzavřít smlouvu o koupi bytu s jiným partnerem. Soud však s tvrzením Central Group nesouhlasí a v odůvodnění uvádí, že „užití slovního výrazu lídr v jednotném čísle žalovaným s ohledem na výše uvedená zjištění a závěry, nemůže mít na zákazníka tak zásadní vliv, aby tím byla žalovanému poskytnuta ve vztahu k žalobci jako soutěžiteli neoprávněná soutěžní výhoda.“

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.