EUR 24.700

USD 23.056

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 23.056

Text: Luboš Svačina

27. 07. 2010

3 komentáře

Česká spořitelna nabízí recept, jak využít poklesu cen nemovitostí

 


 

Podstatou nové služby Překlenovací financování je umožnit klientům, kteří již vlastní nějakou nemovitost, a z jakéhokoliv důvodu zvažují pořízení jiného bydlení, profinancovat tuto koupi, přičemž výhodou je, že klient dosáhne na zajímavější podmínky financování a zároveň získá čas na prodej stávající nemovitosti.

Příklad Překlenovacího financování 

Klient si pořídil na hypotéku byt 2+1 v hodnotě 2 miliony korun a nyní mu zbývá splatit ještě 1 milion korun. Teď si chce koupit větší byt 3+1 za 3 miliony. Česká spořitelna mu poskytne Ideální hypotéku na 3 miliony Kč na koupi nového dražšího bytu, ovšem s tím, že se zaváže původní byt maximálně do dvou let prodat a ze získaných prostředků splatit zbývající část hypotéky a část té nové.

Hlavní výhoda služby Překlenovací financování je fakt, že banka zkoumá bonitu klienta s ohledem na již splacenou část úvěru a klient tak má možnost dosáhnout na mnohem vyšší částku, než kolik by získal, pokud by si o úvěr žádal zvlášť. Banka přitom samozřejmě sleduje jeho schopnost hradit pravidelné splátky úvěru, ale kouzlo překlenovacího financování spočívá v tom, že klient svůj původní úvěr splácí standardně (splátka jistiny + úroky), kdežto z nového úvěru splácí standardním způsobem pouze část nad rámec překlenovacího úvěru a z překlenovacího financování klient splácí pouze dlužné úroky. A to až do doby prodeje původní nemovitosti a „překlopení“ původní hypotéky.

„Původní úvěr ve výši 1 milionu Kč je splácen standardně (jistina + úroky), u překlenovacího financování ve výši 1 milionu Kč klient splácí pouze úroky. Ideální hypotéka České spořitelny ve výši 2 milionů Kč je tedy splácena standardně (jistina + úroky),“ vysvětluje s využitím původního modelového příkladu Tomáš Halla, ředitel odboru úvěry na bydlení a podnikání České spořitelny. „Klient však musí mít bonitu na splácení všech svých úvěrů,“ upozorňuje Tomáš Halla.

Parametry Překlenovacího financování

Překlenovací financování je doplňkovou službou nabízenou v rámci Ideální hypotéky. Česká spořitelna si za tuto službu účtuje jednorázový poplatek 1999 Kč. Podmínkou získání Překlenovacího financování je závazek klienta, že původní nemovitost nejpozději do dvou let prodá a Překlenovací úvěr následně ze získaných prostředků splatí. „V případě, že prodej nestihne, musí se s námi dohodnout na dalším postupu, neboť končí jeho splatnost dohodnutého úvěru,“ říká Tomáš Halla.

Česká spořitelna v současnosti Překlenovací financování nabízí s úrokovou sazbou mírně navýšenou oproti standardní nabídce hypotečních úvěrů. Důvody navýšení sazeb vysvětluje Kristýna Havligerová, tisková mluvčí České spořitelny: "Překlenovací financování má svoji úrokovou sazbu, která je zhruba o desetiny procenta vyšší než u ideální hypotéky,– pokaždé se stanovuje individuálně. Důvodem je vyšší riziko, kdy vlastně poskytujeme finance do 100 %."
 
Na druhou stranu částku překlenovacího financování při posuzování žádosti o úvěr považuje banka defacto za vlastní zdroje klienta (i když dosud nerealizované) a tím pádem žadatel dosáhne na výhodnější úrokovou sazbu díky nižšímu poměru LTV. Aktuální přehled nabízených úrokových sazeb naleznete v tabulce č. 1.

Tabulka 1: Nabídka úrokových sazeb hypoték

Úrokové sazby pro nové hypotéky platné od 18. června 2010

Produkt

Hypotéka  na bydlení

Hypotéka s úrokovou bonifikací – jarní nabídka 2010*

 Typ sazby

Prime rate od

Prime rate od

 Fixace úrokové sazby

   

 pevná sazba na 1 rok

4,99 %

 

 pevná sazba na 2 roky

Stanoví se individuálně

 

 pevná sazba na 3 roky

4,89 %

 

 pevná sazba na 4 roky

Stanoví se  individuálně

 

 pevná sazba na 5 let

4,89 %

4,49 %

 pevná sazba na 10 let

5,19 %

 

 pevná sazba na 15 let

5,19 %

 

 pevná sazba na 20 let

Stanoví se  individuálně

 

** Ideální hypotéka ČS s úrokovou bonifikací poskytovaná od 22. září 2009 umožňuje klientům získat o 1 % nižší sazbu na polovinu hypotéky. Úrokové zvýhodnění platí po celou dobu splatnosti, vztahuje na hypotéky se splatností minimálně 20 let s pětiletou fixací úrokové sazby a sjednaným pojištěním schopnosti splácet.
Zdroj: sazebník České spořitelny
 

Tomáš Halla: Profinancujeme pořízení či rekonstrukci bytu a rodinného domu

Posuzujete nějak prodejnost stávající nemovitosti a zpětně také její současnou cenu?

Ano, překlenovacím financováním je zastavena původní nemovitost, ke které se vyžaduje odhad.

Uhrazení původního dluhu je možné i mimo období refixace? Kolik za předčasné splacení klient zaplatí?

Ano, je to možné. Výše poplatku za předčasné splacení vychází z obchodních podmínek a poplatek je posuzován individuálně. Uhrazení částky Překlenovacího financování je bez sankce.

Je tato služba dostupná i klientům s „ Ideální hypotékou s úrokovým zvýhodněním “?

Ano, službu mohou využít i stávající klienti a to tak, že si při „druhé hypotéce“ sjednají službu Překlenovací financování. Tuto službu si mohou zvolit i k Ideální hypotéce České spořitelny s úrokovým zvýhodněním.

Na pořízení jakého typu nemovitosti lze Překlenovací financování využít?

Překlenovací financování se vztahuje na koupi bytu a rodinného domu a jejich rekonstrukci či výstavbu.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • v

  27 července, 2010

  Je tam drobný problémek. Když se ceny do 2 let nezotaví, což je jeden z dost pravděpodobných scénářů, tak v tom nevidím vůbec žádnou výhodu.

  Odpovědět

 • karel

  28 července, 2010

  Překlenovací financování není primárně určeno k tomu, aby lidi spekulovali a čekali s prodejem bytu. Je to určeno k tomu, aby mohli pořídit novou nemovitost, v klidu se přestěhovat a až pak prodat stávající nemovitost (pokud nemají dostatek peněz, aby mohli dočasně vlastnit obě nemovitosti) a na to jsou 2 roky dostačujcí.

  Odpovědět

 • v

  28 července, 2010

  Jistě, nicméně ta věta ve smyslu, využije, počkejte, vyděláte …., tam je. Spíš se ale silně ukazuje nevýhoda hypotéky proti třeba nájemnímu bydlení. Pokud si někdo není skutečně jistý, že v příslušném bytě chce bydlet trvale 20 a víc let, tak rozhodně hypotéku nebrat.

  Odpovědět