EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Text: Petr Zámečník

24. 06. 2010

6 komentářů

ČNB: Ceny bytů klesly o 14 %… to prý stačí

 


 

Ceny bytů a residenčních nemovitostí obecně byly ovlivněny ze všech typů nemovitostí realitní krizí nejvíce. Současně s jejich poklesem se zastavil i realitní trh, kdy prodávající vyčkávají na opětovný návrat cen na vyšší úrovně a kupující čekají na další poklesy. Podle developerských společností se ceny již dostaly na svá dna a budou opět růst. Česká národní banka ale tvrdí něco jiného.

Česká národní banka ve své zprávě o stabilitě finančního trhu v letech 2009/2010 zveřejnila údaje a odhady cen residenčních nemovitostí, cen, za které byly byty a rodinné domy převedeny v Katastru nemovitostí. V roce 2009 ceny převáděných bytů  klesly o 14 %. Zprávou pro vyčkávající kupující je, že níže pravděpodobně již nepůjdou.

"Ceny bytů se však zřejmě přiblížily svým rovnovážným úrovním – podle ekonometrického modelu jsou v současnosti již blízko hodnot odhadnutých na základě vývoje fundamentů," uvádí ve své prezentaci Zdeněk Tůma, guvernér ČNB.

Bez zajímavosti není, že pokles nabídkových cen byl nižší než pokles cen uváděných u převodů v Katastru nemovitostí. Nabídkové ceny klesly přibližně o 10 %.

Graf 1: Vývoj cen převodů nemovitostí dle daňových přiznání

REKLAMA


Zdroj:

ČNB

V budoucím vývoji očekává Česká národní banka jako pravděpodobný scénář stagnaci cen nemovitostí až do roku 2011 s následným návratem k růstu. Rizikem je návrat recese, který by znamenal další propad cen, a ztráta důvěry, jejíž dopady by byly ještě horší. "V nepříliš pravděpodobných zátěžových scénářích Návrat recese a Ztráta důvěry pak může dojít v reakci na zhoršení makroekonomických fundamentů k dalšímu poklesu cen bytů o zhruba 8 %, resp. 16 % v horizontu jednoho roku," uvádí zpráva ČNB.

Graf 2: Očekávaný vývoj cen nemovitostí

Zdroj:

ČNB

Pravděpodobně nejnepříznivější vývoj může postihnout ceny pražských bytů. V Praze je zdaleka nejnižší podíl výnosů z nájemného k cenám nemovitostí a zároveň nejvyšší podíl ceny k příjmům. V obou ukazatelích naopak vede Ústí nad Labem následované Ostravou.

REKLAMA

Graf 3: Podíl nájemného k cenám nemovitostí

Zdroj:
ČNB

Graf 4: Podíl cen nemovitostí k příjmům

Zdroj:

ČNB

Realitní krize se podepsala též ve zpomalování výstavby (a patrná je i v počtu vydaných stavebních povolení a ohlášek). To v kombinaci se zpomalováním prodeje nedokončených bytů může mít negativní dopad na developerské společnosti.

"Zatímco v minulosti byli developeři schopni před dokončením výstavby prodat téměř 80 % všech bytů v projektu, v roce 2009 to bylo již pouze 68 %," uvádí zpráva o finanční stabilitě. Většina projektů přitom zaostává za původním plánem prodejů, což může mít negativní dopady na likviditu developerských společností.

Graf 5: Postup prodejů developerských bytových projektů v Praze

Zdroj:
ČNB

"V kombinaci se zpřísněním úvěrových podmínek ze strany bank se pak toto prodloužení doby prodeje může projevit v dodatečných neočekávaných nákladech developerů, které mohou v některých případech vést i k jejich insolvenci," varuje zpráva ČNB.

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • frantík

  24 června, 2010

  Zpráva o finanční stabilitě, kterou vydala ČNB uvádí 3 „možné“ scénáře vývoje cen bytů. Tyto tři různé scénáře odvodila od budoucího možného vývoje ekonomiky. „Základní scénář“, který říká, že ceny bytů budou růst je odvozen od situaci, kdy se bude dařit ekonomice alias, že se nevrátí krize. Ale buďme k sobě upřímní….bude ekonomika růst (v následujících pár letech)???? A myslíte, že ČNB, tedy centrální banka bude roztrubovat, že to vše směřuje špatný směrem…tedy do….. Se podívejte co se děje. Jak jsou zadluženy evropské státy, jaká vymýšlejí fiskální opatření, jak chce naše vláda zničit stavební spoření, zrušit daňové odpočty v souvislosti s hypotékami….co demografický vývoj a spousta dalších negativních faktorů ovlivňující ceny bytů v ČR…..
  Já osobně jako jediný důvod proč by mohly růst ceny bytů, vidím v tom, že by je mohli začít skupovat asiati jako investici. Bo u nich je to momentálně drahý a maj hromady peněz….

  Odpovědět

 • michalK

  24 června, 2010

  Cena je dana nabidkou a poptavkou (byť je vždy nespravedliva). Pokud bych mel mluvit za Prahu: Pokud se do Prahy budou stale sestehovavat novi slovaci, moravaci a absolventi atd. cena 100% poleze nahoru, protoze o byty v Praze bude stale zajem. Pokud se rozhlidnu kolem, lide maji zajem bydlet v Praze ve vlastnim
  Naproti tomu ceny v krajich kde se vylidnuje pujdou dolu. Sam jsem taky pristehovalec a muzu rict ze prodat byt nekde v okrese Bruntal je docela drina, protoze jednoduse nesezenes kupce.
  Asi bych se neptal jestli cena pujde nahoru nebo dolu, ale ptal bych se jestli se budou lide v buducnu dale stehovat do velkych mest( a jejich okoli), nebo jestli budou mit duvod vracet se na vesnice.

  Odpovědět

 • Vojtik

  24 června, 2010

  K tomu se da poznamenat nasledujici:Ptejme se,co CNB chce a co nechce:Preje si pokracovani padu nemovitosti,nebo si to nepreje,nebo ji to je jedno?
  Hlavni zajmy centralnich bankeru jsou:
  1)Cenova stabilita a boj proti inflaci i DEFLACI(tj. boj proti zlevnovani)
  2)Stabilita bankovniho sektoru
  3)Rust HDP.
  4)Snizovani nezamestnanosti.
  Pokles cen nemovitosti je primarne v primem rozporu s bodem 1),s bodem 2) je pak svazan obavou o problemy bank v pripade vetsiho poctu nesplacenych hypotek.
  Rovnez bod 3,rust HDP,je poskozen situaci,kdy zamrzne trh a nikdo nic nekupuje (kdo koupi byt za 3 mega,o ty 3 mega zvysi HDP),pripadne by se omezovaly krachovaly developerske a stavebni firmy a omezovaly sve vydaje(a nasledne omezovaly sve vydaje firmy zavisle na techto firmach a tak dal)
  Zamrznuty realitni a developersky trh znamena take propousteni lidi zavislych na stavebnictvi,coz nese podstatny narust nezamestnanosti.
  Z toho vyplyva,ze CNB ma bytostny zajem na tom,aby ceny nemovitosti neklesaly.Dle meho usudku delaji totez,co realitni branze predvadi jednou za mesic na idnes.cz uz od roku 2008,totiz vyda zpravu,ze ceny uz klesat nebudou.Pravda,delaji to sofistikovaneji.

  Odpovědět

 • H-up

  24 června, 2010

  Souhlasim. Take me to pri cteni „Zpravy o fin. stabilite“ napadalo. Co vlastne CNB sleduje a jestli si vubec muze dovolit byt uprimna.
  Ekonomika je jak kvantovy jev ktery se zmeni kdyz na neho budeme koukat a komentovat ho 😉

  Odpovědět

 • Vojtik

  24 června, 2010

  Ona je taky zajimavost,kdyz 15.6. vyjde zprava:
  http://hn.ihned.cz/c1-44263730-bublina-jeste-nesplaskla-byty-zlevni-upozornuje-cnb
  a 18.6. vyjde zprava:
  http://ekonomika.idnes.cz/cnb-ceny-bytu-zacnou-v-pristim-roce-pravdepodobne-rust-pgo-/ekonomika.asp?c=A100618_121624_ekonomika_spi
  Clovek se pta,co prinuti CNB zmenit nazor na neco behem 3 dni o 180st.Jestli si napriklad guverner netrhal po precteni vlasy toho prvniho clanku vlasy,co zase kdo z jeho podrizenych provedl,ze si pustil hubu na spacir a hned se nevydala „opravna“zprava.
  Jak jsem zminil ve svem predchozim prispevku,cui bono?

  Odpovědět

 • frantik

  24 června, 2010

  no musím se trochu zastat ČNB
  …ona ty články na ihned a idnes nepíše…ona jen 18.6. v 10.00 hod vydala zprávu o finanční stabilitě za období 2009/2010, jak to ostatně dělá každý červen, a názvy článků vymyslí nějaký redaktor, který jak vidíte může napsat bílá nebo černá i když píše pořád o tom samém. Tady konkrétně první psal před jejim zveřejněním, na základě její ústní prezentace členem ČNB a druhý psal až když byla zpráva oficiálně vydaná. A rovněž byla to právě ČNB, která v roce cca 2008 v této zprávě upozornila na to, že nemovitosti můžou být nadhodnoceny až o 30%. To si v té době nedovolil říct opravdu nikdo. Teď je ale podle mě jiná doba, kdy páni centrální bankéři mají trošičku nahnáno, jelikož dobře vědí, že pořádný sešup, který se netýká jen nemovitostí je dejme tomu z 50 % pravděpodobností teprve před náma. A niže popsanou připomínku o Praze uznavám…Praha je specifická a to hlavně v tom, že je zajimavá i prö zahraniční investory….Pepa co přijede z Bruntálu, Krnova či Albrechtic asi nějakej ten milion na nákup nemovitostii sebou nedoveze:-))
  Jinak jsem ze Severní Moravy a rovněž jsem tři roky bloudil po světě…minimálně to byla dobrá zkušenost…ale nájem to jistil…a rozhodně jsem neměl zájem kupovat nemovitost.
  jinak pro zvědavější odkaz:
  http://www.cnb.cz/cs/financni_stabilita/zpravy_fs/index.html

  Odpovědět