Pondělí 10. května. Svátek má Blažena.

Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

PR článek

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí?

Úrokové sazby v létě roku 2008 dosahovaly 5,82 %. Úvěry s jednoletou fixací bylo možné tehdy sjednat i s rekordní sazbou 6 %. Přitom dnes o osm let později banky nabízí hypotéky s úrokovou sazbou o více jak čtyři procentní body nižší.

Éra klesajících úroků započala ekonomickou krizí

Za poklesem úrokových sazeb stojí ekonomická krize, která se podepsala jak na fungování amerického finančního trhu, tak i na fungování toho evropského. Podporu ekonomiky do svých rukou vzaly centrální banky. Ty se za pomoci kvantitativního uvolňování měny snažily opět rozproudit ekonomiku. A tak započala éra klesajících úrokových sazeb.

V loňském roce v září dosahoval úrok hypoték zhruba 2,11 %. Letos v srpnu klesl na neuvěřitelných 1,84 %. Mírné snižování nás nejspíš čeká ještě v posledních pár měsících roku 2016. Od příštího roku by úrokové sazby měly dle prognóz ekonomů opět nabrat vzestupný trend. Na výpočet hypotéky a vyřízení půjčky je tak nejvyšší čas.

Nejnižší úrokovou sazbu hypoték nabízí UniCredit Bank

Na konkrétní výši úrokové sazby závisí mnoho faktorů. Ovlivňuje jí nejen aktuální trend, ale i bonita klienta, výše půjčky, doba fixace či splatnost. Jaká banka ale nyní nabízí opravdu nejnižší úrok hypotečních úvěrů?

Na pomyslné špici je hypotéka od UniCredit Bank. Žadatelé o půjčku mohou v bance získat roční úrok již od 1,29 %. Jen o píď horší sazby se dočkají zájemci v MONETA Money Bank. Stačí využít efektivního snížení úroku a radovat se ze sazby 1,40 %. Pomyslnou třetí příčku aktuálně obsadila banka Wüstenrot s úrokem 1,59 %. 

Bramborové čtvrté místo obsadily hned tři hypoteční produkty. Roční úrokovou sazbu 1,79 % nabízí Česká spořitelna, Komerční banka i Equa Bank hypotéka

V případě refinancování klient získá mnohdy ještě výhodnější úrokové sazby. Jak je tedy vidno, úrok pod 2 % není žádnou utopií. Ba naopak, kdybychom se v našem žebříčku chtěli dostat nad 2 %, museli bychom zapátrat v druhé desítce TOP hypoték.

dotfox-2

TOP 6 bank s nejnižší úrokovou sazbou hypoték

 

Produkt

Úrok

Splatnost

Výše půjčky

UniCredit Bank

Hypotéka

od 1,29 %

5 – 30 let

od 200 000 Kč

MONETA Money Bank

Pružná hypotéka

od 1,40 %

5 – 30 let

od 300 000 Kč

Wüstenrot

Hypotéka

od 1,59 %

5 – 30 let

od 300 000 Kč

Česká spořitelna

Hypotéka

od 1,79 %

5 – 30 let

od 500 000 Kč

Equa Bank

Účelová hypotéka

od 1,79 %

5 – 30 let

od 300 000 Kč

Komerční banka

Hypotéka

od 1,79 %

5 – 30 let

od 200 000 Kč

Zdroj: Pujcka.co

Ceny nemovitostí prodražují jinak levné hypotéky

Dostupná data jasně ukazují, že hypotéky ještě nebyly levnější. S cenou úzce souvisí i dostupnost úvěrů na bydlení, která se taktéž zvyšuje. Avšak levné hypotéky nevnáší na realitní trh jen slunnost. Značným negativem momentální situace na trhu nemovitostí jsou ceny bytů a domů. Ty rostou a s nimi i objem hypoték.

S vyšší půjčenou částkou je velmi často spjata delší doba splácení a vyšší měsíční splátky. V konečném důsledku se tak úvěr velmi prodraží, a to ať už vás nadchne hypotéka od Komerční banky s úrokem 1,79 % nebo úvěr na bydlení od UniCredit Bank s 1,29 %.

V příštím roce nás čeká konec měnové intervence

Úrokové sazby byly v létě na svém rekordním minimu. Důkazem tomu je nejen srovnání hypoték, ale i graf a hodnoty Hypoindexu. Kdy ale bude strmému poklesu úroků následovat nárůst? 

Další zlevňování hypotečních úvěrů by jistě ocenili žadatelé o úvěr. I přestože prostor pro snižování úrokových sazeb ještě je, predikce analytiků tvrdí opak. Na zvyšování úroků by se měl podepsat nový zákon o spotřebitelském úvěru a měnová politika České národní banky. Především konec měnové intervence, který centrální banka plánuje na rok 2017.

Avšak právě stále prognózovaného zvyšování úrokových sazeb v příštím roce chtějí banky využít. Na podzim řada z nich připravuje ještě lákavější nabídky úvěrů na bydlení. Klienti mohou získat během října a listopadu nejen výhodnější úrokovou sazbu, ale i peněžní bonusy.

I přes analýzy se 100% přesností není možné říci, že hypotéky již nezlevní. Na to, zda osmiletý pokles bude nyní zastaven, si musíme ještě počkat.

dotfox-3

Zdroj: Hypoindex.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *