EUR 23.985

USD 22.380

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.985

USD 22.380

Text: Roman Klein

02. 09. 2016

0 komentářů

Jak ušetřit na platbách hypotéky

 


 

Daňové odpočty hypoték mají jasná pravidla. Od základu daně si můžete odečíst úroky, které jste zaplatili za hypoteční úvěr. Svůj daňový základ tak můžete snížit až o 300 000 Kč ročně. Podmínkou však je, že nemovitost, kterou hypotečním úvěrem splácíte, bude sloužit k řešení vaší bytové potřeby. Pokud si koupíte nemovitost na hypotéku za účelem dalšího pronájmu, neřešíte tak svoji aktuální bytovou potřebu a úroky z této hypotéky nelze použít pro odpočet daně. To samé platí při koupi rekreačního objektu.

Další podmínkou je, že jste přímým účastníkem úvěru. Pokud např. manželé společně splácí hypotéku, ale hypoteční úvěr je psán pouze na jednoho z nich, může si zaplacené úroky odepsat ze základu daně pouze on. Daňový odečet bude poté uplatňovat při podání daňového přiznání, kde je nutné přiložit potvrzení o zaplacených úrocích, které vystavuje banka. Toto potvrzení vám banka zasílá zpravidla sama na začátku roku. Pokud se tak nestane, je potřeba si o potvrzení zažádat.

Překvapením může být pro některé klienty i samotná výše odečtu. Představme si příklad dvou rodin. Obě dvě rodiny mají stejnou splátku hypotéky a stejnou procentuální sazbu. První rodina hypotéku začíná splácet, zatímco druhá hypotéku již doplácí. Protože ze začátku tvoří většinu měsíčních splátek úroky z úvěru, odepíše si první rodina vyšší odečty než rodina druhá.

Historické okénko

Výše odečtu se měnila i historicky. Do roku 2008 existovali příjmové skupiny, kde se výše daní počítala podle výše základu daně. Pokud si člověk více vydělal, dostal se do vyšší příjmové skupiny a zaplatil daně s vyšší sazbou. Po reformně veřejných financí v roce 2008 byla zavedena tzv. superhrubá mzda a stanovena jednotná sazba daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 % ze základu daně.

U zaměstnance je základem daně tzv. superhrubá mzda. Superhrubá mzda je hrubá mzda (tj. mzda nesnížená o částky pojistného na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění, které je povinen srážet a odvádět za zaměstnance zaměstnavatel) a zvýšená o částky odpovídající pojistnému na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění, které je povinen platit zaměstnavatel. Pokud navíc přesáhne měsíční příjem 108 024 Kč, navyšuje se daň o solidární daň 7 %.

REKLAMA

Pokud hypotéku splácíte třeba už 10 let, odečty se vám měnily jednak finanční politikou státu a jednak díky změně poměru složení splátky (mění se výše splátky jistiny a splátky úroku).

Plánujeme výdaje

Se všemi vědomostmi, které máte k dispozici, si můžete hypotéku velmi dobře naplánovat. Od 1. prosince 2016 vejde v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru, který umožňuje klientům splatit hypoteční úvěr předčasně, bez astronomických pokut ze strany bank. Klient zaplatí pouze účelně vynaložené náklady.

Nabízí se tedy otázka, zda nevyužít maximálních odpočtů ze začátku splácení úvěru a ušetřit tak na daních, a poté v příhodný čas nesplatit hypotéku předčasně s minimálními sankcemi. Další otázkou je, jak na nový zákon zareagují bankovní domy a úvěrové sazby.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023

Nezájem o hypotéky stále trvá

Objem poskytnutých hypoték v  únoru patřil mezi nejnižší za posledních 10 let. Banky a stavební spořitelny poskytly během tohoto měsíce hypoteční úvěry v objemu 7,9 miliardy Kč. Meziměsíčně objem poskytnutých hypoték vzrostl o 20 %. Objem i počet poskytnutých hypoték mírně překonal hodnotu z konce minulého roku a dostal se na nejvyšší úroveň za posledního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *