EUR 24.660

USD 23.320

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.660

USD 23.320

Text: Zuzana Novopacká

13. 11. 2018

0 komentářů

Jak získat obecní byt

 

Výstavba nových obecních bytů v současné době takřka neprobíhá. Přesto i dnes nabízejí některé obce byty k pronájmu. Jedná se však povětšinou o byty po neplatičích zabavené v exekuci, nebo byty uvolněné po zesnulých. Jejich získání není jednoduchým procesem. Jak získat obecní byt v Praze? 


Zejména v Praze, Brně a dalších velkých městech se zvyšují nejen ceny nemovitostí, ale stoupá i nájemné. Jednou z možností, jak ulevit rodinnému rozpočtu, je získání nájmu v obecním bytě. Pokud není zájemce přímo dědic nebo mu jeho zaměstnání nedává možnost dostat služební bydlení, existuje i několik dalších způsobů, jak může získat nájem v obecním bytě.
Každé město, obec a městská část má své vlastní podmínky, jak lze nabýt nájemních či vlastnických práv k obecnímu bytovému fondu. V  Praze se toto řídí zásadami a podmínkami pro nakládání s byty v majetku hlavního města Prahy svěřenými jednotlivým městským částem a konkrétními usneseními rady městské části, o nichž informují většinou vývěsky nebo webové stránky radnice a úřadů.

Obecní byt v Praze

Mezi základní předpoklady k získání obecních bytů patří zpravidla trvalé bydliště v daném místě s trváním v horizontu měsíců, ale třeba i několika let. Takovým příkladem je pronájem bytů sociálně slabším občanům na Praze 6, kteří musí být v době podání žádosti hlášeni k trvalému pobytu na adrese na území městské části minimálně po dobu tří let. Podané žádosti jsou poté vyhodnocovány Komisí pro sociálně bytové otázky.
Nejčastějšími metodami nabývání nájemních práv k obecním bytům jsou pořadníky se stálým seznamem zájemců o bydlení a výběrová řízení o konkrétní byty. Každé řízení se řídí pevně stanovenými kritérii, přičemž cena nájemného může být předem daná, nebo je zájemce vyzván k nabídnutí měsíční nájemné částky, či částky prvního nájemného. K soutěžení ceny může dojít formou tzv. obálkové metody. Byt v tomto případě získá ten, kdo nabídne největší částku.
Tzv. startovací byty jsou další možností, jak mohou mladí manželé, nesezdané páry s dítětem a rodiče samoživitelé splňující věkové kritérium 18 až 35 let získat roční nájemní smlouvu s možností opakovaného prodloužení maximálně na čtyři roky např. v městské části Praha 4. Ceny nájemného začínající na 50 Kč/m2 za měsíc se v zde s každým rokem o 10 Kč/m2 za měsíc zvyšují.
Obecní byty mohou být nabízeny i formou veřejného losování. Městská část Praha 10 v červnu letošního roku touto cestou nabídla uzavření nájemních smluv k 48 bytovým jednotkám. Nabízené byty rozdělila do pěti skupin dle věku a druhu partnerských vztahů žadatelů a určila jednotlivé podmínky a kritéria k zapojení se do losování.

Chcete obecní byt? Sledujte vývěsku

Chcete-li získat obecní byt, platí jedno základní pravidlo: Zajímejte se. Základní informace o obecních bytech zveřejňuje každá obec či městská část na vývěskách i webových stránkách. Podmínky pro jeho přidělování se liší a každá obec či městská část má také jiný počet volných bytů. Snadnější přístup k obecnímu bytu mají zpravidla lidé z „nedostatkových profesí“, jako jsou policisté, městští strážníci, zdravotnický personál či hasiči. Ovšem i na ostatní se může usmát štěstí.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Průzkum: Mladí Češi touží po vlastním bydlení

Mladí lidé do 36 let touží po vlastním bydlení, a to i za cenu delšího čekání či slevení z původních nároků, ukazuje průzkum UniCredit Bank. Jejich přání je v souladu se silnou popularitou vlastního bydlení ve střední a východní Evropě. Naopak ti, kteří již hypotéku splácí, zatím zůstávají optimističtí a říkají, že s vyššími úrokovými sazbami a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 05. 2022

Cykly bohatství: Zvítězí nemovitosti nad zlatem?

Nemovitosti nejsou zdaleka takovou jistotou, jak by se mohlo zdát. To, že ceny nemovitosti nikdy neklesají, je iluze. V realitě tomu tak není. Někdy dolů jdou, pouze jsme to dlouho nezažili. A v inflačních dobách nemusejí poklesnout jen nominálně, zlevnit mohou v reálném vyjádření. Svou roli mají i úrokové sazby.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

18. 05. 2022

Propad poskytnutých hypoték v dubnu citelně zesílil

Hypoteční trh v dubnu výrazně zpomalil. Objem poskytnutých hypoték oproti březnu propadl podle České bankovní asociace (ČBA) zhruba o 40 %, a to jak z pohledu objemu, tak počtu poskytnutých hypoték. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 17,5 mld. Kč, zatímco v březnu činil objem přes 30 mld. Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.