EUR 23.985

USD 22.380

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.985

USD 22.380

Jak získat obecní byt

 

Výstavba nových obecních bytů v současné době takřka neprobíhá. Přesto i dnes nabízejí některé obce byty k pronájmu. Jedná se však povětšinou o byty po neplatičích zabavené v exekuci, nebo byty uvolněné po zesnulých. Jejich získání není jednoduchým procesem. Jak získat obecní byt v Praze?

Loading 


Zejména v Praze, Brně a dalších velkých městech se zvyšují nejen ceny nemovitostí, ale stoupá i nájemné. Jednou z možností, jak ulevit rodinnému rozpočtu, je získání nájmu v obecním bytě. Pokud není zájemce přímo dědic nebo mu jeho zaměstnání nedává možnost dostat služební bydlení, existuje i několik dalších způsobů, jak může získat nájem v obecním bytě.
Každé město, obec a městská část má své vlastní podmínky, jak lze nabýt nájemních či vlastnických práv k obecnímu bytovému fondu. V  Praze se toto řídí zásadami a podmínkami pro nakládání s byty v majetku hlavního města Prahy svěřenými jednotlivým městským částem a konkrétními usneseními rady městské části, o nichž informují většinou vývěsky nebo webové stránky radnice a úřadů.

Obecní byt v Praze

Mezi základní předpoklady k získání obecních bytů patří zpravidla trvalé bydliště v daném místě s trváním v horizontu měsíců, ale třeba i několika let. Takovým příkladem je pronájem bytů sociálně slabším občanům na Praze 6, kteří musí být v době podání žádosti hlášeni k trvalému pobytu na adrese na území městské části minimálně po dobu tří let. Podané žádosti jsou poté vyhodnocovány Komisí pro sociálně bytové otázky.
Nejčastějšími metodami nabývání nájemních práv k obecním bytům jsou pořadníky se stálým seznamem zájemců o bydlení a výběrová řízení o konkrétní byty. Každé řízení se řídí pevně stanovenými kritérii, přičemž cena nájemného může být předem daná, nebo je zájemce vyzván k nabídnutí měsíční nájemné částky, či částky prvního nájemného. K soutěžení ceny může dojít formou tzv. obálkové metody. Byt v tomto případě získá ten, kdo nabídne největší částku.
Tzv. startovací byty jsou další možností, jak mohou mladí manželé, nesezdané páry s dítětem a rodiče samoživitelé splňující věkové kritérium 18 až 35 let získat roční nájemní smlouvu s možností opakovaného prodloužení maximálně na čtyři roky např. v městské části Praha 4. Ceny nájemného začínající na 50 Kč/m2 za měsíc se v zde s každým rokem o 10 Kč/m2 za měsíc zvyšují.
Obecní byty mohou být nabízeny i formou veřejného losování. Městská část Praha 10 v červnu letošního roku touto cestou nabídla uzavření nájemních smluv k 48 bytovým jednotkám. Nabízené byty rozdělila do pěti skupin dle věku a druhu partnerských vztahů žadatelů a určila jednotlivé podmínky a kritéria k zapojení se do losování.

Chcete obecní byt? Sledujte vývěsku

Chcete-li získat obecní byt, platí jedno základní pravidlo: Zajímejte se. Základní informace o obecních bytech zveřejňuje každá obec či městská část na vývěskách i webových stránkách. Podmínky pro jeho přidělování se liší a každá obec či městská část má také jiný počet volných bytů. Snadnější přístup k obecnímu bytu mají zpravidla lidé z „nedostatkových profesí“, jako jsou policisté, městští strážníci, zdravotnický personál či hasiči. Ovšem i na ostatní se může usmát štěstí.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *