Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Neobydlené domy skýtají velké možnosti, ale chce to peníze a trpělivost

Monika Lukešová

Speciálním zdrojem dalších nových bytů jsou nevyužívané nemovitosti. Analýza Institutu plánování a rozvoje Prahy v projektu Prázdné domy uvedla, že v Praze je momentálně evidováno přibližně 200 prázdných vícepodlažních budov.

Kdyby všechny tyto prázdné domy byly přeměněny na bytové domy, mohly by poskytnout až 6 500 bytů. Jenže nestačí jen dům koupit, často jsou potřeba velké úpravy.

V případě rekonstrukce či odstranění jiných dalších překážek (například dědické řízení, aktivnější využití domů ze strany městských částí) by vzniklé byty výrazně odlehčily převisu poptávky po nových bytech nebo pronájmech v Praze.

„U starších objektů jsou to hlavně nevyjasněné majetkové nebo právní vztahy, koupě objektu za účelem pozdějšího prodeje, anebo vysoké náklady na jejich renovaci,“ podotýká Štěpán Toman, architekt ze společnosti Ting Architects.

Důležitá je lokalita

„Fakt, že se jedná o neobydlený dům, nijak nesnižuje lukrativnost nemovitosti, pokud se ovšem nachází v dobré lokalitě. Stejně tak není zásadní stav dané nemovitosti. Investice do takových domů se totiž vyplatí v každém případě,“ tvrdí Daniel Kotula, RE/MAX Center

Výhodou podle Daniela Kotuly je, že kdyby chtěl nový vlastník nemovitost pronajímat, tak nájemné v dobrých lokalitách pokryje náklady na rekonstrukci domu. Kdyby měl nový vlastník zájem nemovitost rekonstruovat a rozprodat po jednotkách, může tím smazat rozdíl mezi pořizovací cenou, náklady na rekonstrukci a prodejní cenou. Vlastník by pak mohl mít zisk z prodeje.

„Úplně jiná situace je v lokalitách zmítaných nízkou kupní silou místních obyvatel, vysokou nezaměstnaností atp. V takových lokalitách se investice do vybydlených domů nevyplatí a jsou odsouzeny k dalšímu chátrání. RE/MAX tento druh nemovitostí prodává pravidelně. Jedná se zejména o všechny nemovitosti ve významných městech – Praha, Brno, krajská města, a dále dobré čtvrti ve městech s vysokou zaměstnaností a dobrou úrovní příjmů obyvatel,“ dodává Kotula.

Všechno něco stojí

Upravit takový dům s několika byty rozhodně není levná záležitost. U klasického prvorepublikového činžovního bytu o dispozici 1+1, se celková rekonstrukce pohybuje někde mezi 400 až 600 tisíci korunami v závislosti na stavu sítí, vytápění a konstrukcí. „Průměrná cena kompletní rekonstrukce je 15 – 20 tisíc Kč/m2 plochy domu, kdyby měl dům cca 600 m2, pak rekonstrukce stojí 9-12 mil. korun,“ doplňuje Kotula.

„U vlastního objektu většinou opravu nejčastěji potřebují okna, střecha a rozvodné sítě. Což mohou být pro některé majitele menších činžovních domů už takové náklady, které nejsou sto unést. Tyto případy však je možné řešit například spoluúčastí,“ uvedl k této problematice Štěpán Toman.

Za neobydlený dům se považuje takový, ve kterém se v okamžiku sčítání nenacházel ani jeden obydlený byt. Z hlediska důvodů neobydlenosti těchto domů byly v 71,8 % případů uvedeny „nespecifikované jiné důvody“. Z toho je patrné, že dané objekty většinou potřebují alespoň minimální rekonstrukci. Jenže tato investice, která je organizačně i finančně náročná, často mnohé odradí.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *