EUR 25.440

USD 23.453

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.440

USD 23.453

Text: Petr Zámečník

10. 03. 2017

0 komentářů

Obliba spoření: Stavební spoření vede

 

Obliba spoření a jednotlivých spořicích produktů ne vždy odpovídá jejich výhodnosti. Přesto se v průběhu času lidé obrací více na užitečnější spořicí produkty. Stále vede stavební spoření, ale padá životní pojištění.

Loading 


Stavební spořitelny již páté čtvrtletí v řadě zveřejňují Barometr obliby spořicích produktů. Stavební spoření se stále drží v čele a navíc na popularitě získává, přestože stavební spořitelny stejně jako ostatní banky snižují úrokové sazby. Patrné jsou pozitivní trendy v ostatních produktech. Kupříkladu životní pojištění, které není vhodným spořicím ani investičním produktem, na oblibě ztrácí i mezi populací.
Nízké úrokové sazby nesvědčí ani spořicím účtům. Jejich popularita propadla dokonce více než popularita skutečně nevýhodného produktu pro spoření – životního pojištění. Lidé se obrací k rizikovějším investicím. Popularita nejvíce vzrostla starožitnostem a drahým kovům, které jsou velmi specifickými spořicími nástroji, vyžadujícími profesní znalosti.
Tabulka: Vývoj obliby spořicích produktů

Produkt 1. čtvrtletí 2016 1. čtvrtletí 2017
Stavební spoření 52% 59%
Spořicí konto 49% 44%
Doplňkové penzijní spoření 46% 49%
Životní pojištění 41% 37%
Drahé kovy 38% 46%
Starožitnosti 28% 37%
Podílové fondy 27% 29%
Akcie, dluhopisy 25% 28%
Termínované vklady 23% 23%
Spoření doma 21% 25%

Zdroj: IBRS, březen 2017

Stavební spoření: Hlavně pro úvěr

Stavební spoření je vhodným produktem zejména pro čerpání úvěru na rekonstrukce a v poslední době omezování hypoték Českou národní bankou (ČNB) též k dofinancování hypotečního úvěru, kde nestačí finanční prostředky na pořízení rodinného domu či bytu. Pro spoření je vhodné zejména pro vysoce konzervativní klienty.
„Průzkum naznačuje, že  stavební  spoření  překonalo  dopad  extrémně  nízkých  sazeb na trh – na rozdíl od spořicího konta. Samozřejmě roli hraje i možnost státní podpory,  která  zvyšuje  zhodnocení  úspor  více  než  na  3,5  %  ročně. Konzervativní  lidé  tak  prakticky  nemají lepší možnost, jak uložit své peníze, a postupně toho využívají,“ vysvětluje tajemník Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS).

Životní pojištění: Není vhodné pro spoření

Životní pojištění má svůj účel v krytí rizika pro případ smrti, invalidity nebo dalších životních nástrah. Není investičním ani spořicím produktem, a to ani v případě, kdy má v názvu „investiční životní pojištění“. Současné podmínky v legislativě i v pojišťovnách toto pojištění staví do pozice nevýhodného investičního produktu – je dražší i daňově nevýhodnější než srovnatelná investice do podílových fondů. Navíc klient podstupuje kreditní riziko pojišťovny. Pokud by ta zkrachovala, klient by se peněz nemusel dočkat.
I Česká národní banka uvedla v Dohledovém benchmarku 5/2013, že se nejedná o vhodný investiční produktu a dokonce zakázala nazývat ho spořením. „Jde-li o produkty životního pojištění, neměla by propagace ve vztahu k pojistnému produktu obsahovat tvrzení, že se jedná o formu spoření peněžních prostředků nebo součást spořících programů apod., které by mohly vyvolat záměnu,“ uvedla ČNB.

Obliba spoření do podílových fondů a cenných papírů roste

Investiční životní pojištění (IŽP) vkládá peníze do podílových fondů, jen prostřednictvím pojišťovny, která investici prodražuje. Přímé investice do podílových fondů je mnohem efektivnější. Podle průzkumu obliby spoření a spořicích produktů sice pomalu, ale jistě roste i obliba investic do podílových fondů.
Zároveň se postupně zvyšuje i obliba přímých investic do akcií a dluhopisů. V tomto směru je ale vhodná opatrnost před dluhopisy v neveřejné nabídce, které může vydávat kdokoli bez efektivní regulace a kontroly.
Více rizikové investice se pro dlouhodobé spoření vyplatí. Je ale třeba počítat s rizikem kolísání trhu. Zatímco na investičním bytě není cedulka s aktuální cenou a kolísání cen nemovitostí lidé nevidí, u akcií a podílových fondů se cena mění takřka neustále.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší byt nyní koupíte o desetinu dráž než loni

Na trhu s nemovitostmi panuje výrazný růstový trend, minimálně to platí pro starší byty. Zkoumaná města zaznamenala meziročně růst od čtyř procent v Ústí nad Labem do 16 procent v Ostravě. Kvartální srovnání trend potvrdilo a ukázalo dokonce jeho akceleraci. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *