EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Text: Luboš Svačina

18. 07. 2008

33 komentářů

Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví

 


 

Ještě před tím, než se nájemník rozhodne o převod družstevního bytu do osobního vlastnictví, by měl zvážit jednotlivá pro a proti, která plynou z osobního vlastnictví. Zároveň by si měl zjistit, jak je na tom družstvo z pohledu finančního zdraví a nesplacených závazků.

Hovoří-li větší část argumentů pro, může se do toho pustit. Cesta bývá různě dlouhá a na pověstné trní pravděpodobně zájemce po cestě také narazí. Hodně přitom bude záležet na dohodě mezi dalšími obyvateli domu a otevřenosti vedení družstva.

Každý z členů má právo nahlížet do dokumentů týkajících se fungování družstva. Dobré je zjistit si, zda družstvo má splaceny všechny své závazky, případně jak velká část úvěrů zbývá zaplatit. Stává se, že družstvo využije úvěr na rekonstrukci domu a ten je samozřejmě potřeba splácet i potom, co byty přejdou do osobního vlastnictví. Družstevník je tedy ještě před převodem bytu povinnen, nejčastěji jednorázově, splatit družstvu svůj dlužný podíl na celé částce úvěru. 

Žádost o převod do osobního vlastnictví

O tom, zda se byty budou převádět do osobního vlastnictví, rozhoduje členská schůze nájemníků. Někdy již o převodu může být rozhodnuto před vaším vstupem do družstva (koupí družstevního bytu), v opačném případě je schůzi potřeba iniciovat. Pokud však členové družstva k rozhodnutí o budoucích převodech bytů do osobního vlastnictví nedospějí, neexistuje žádný nárok na individuální převod svého bytu do osobního vlastnictví a ani se družstevník nemůže takového převodu domáhat.

REKLAMA

V případě, že se nájemníci domluví, následuje sepsání žádosti o převod bytu do osobního vlastnictví. Žádost musí obsahovat osobní údaje žadatele, specifikace bytu a údaje o domu, kde se bytová jednotka nachází, termín, do kdy má být převod uskutečněn, datum sepsání a podpis žadatele.

O převod může žádat pouze člen, který má splaceny všechny závazky vůči družstvu. To znamená především splacenu cenu za nabytí družstevního podílu, případně zaplacenu svou část dlužné částky úvěru, který družstvo čerpalo na údržbu nebo rekonstrukci domu.

Zápis Prohlášení vlastníka nemovitosti do katastru nemovitostí 

V druhém kroku podává družstvo na katastr nemovitostí tzv. Prohlášení vlastníka nemovitosti, ve kterém bytové družstvo prohlašuje, že na základě zákona č. 72/1994 Sb. a pozdějších předpisů vymezuje v budově bytové a nebytové jednotky. Přílohou tohoto prohlášení jsou i všechna kolaudační rozhodnutí týkající se jednotek, která dříve zapsána nebyla. Všechny doklady se na Katastrální úřad vkládají v originálech či notářsky ověřených kopiích.

Byty v domě musí být vymezeny jako samostatné bytové jednotky i přesto, že každý z obyvatelů domu nemusí o převod zažádat. Část bytů potom zůstává ve vlastnictví družstva, část je ve vlastnictví jednotlivých členů, kteří zpravidla tvoří společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ, viz. dále).

REKLAMA

Smlouva o převodu bytu do osobního vlastnictví

Účastníky smlouvy je bytové družtvo – vlastník nemovitosti – a žadatel o převod bytu do osobního vlastnictví. Na základě Smlouvy o převodu bytu do osobního vlastnictví Katastrální úřad zapíše do listu vlastnictví bytu změnu vlastníka.

Obsahem Smlouvy o převodu musí být přesný technický popis převáděné jednotky, všech společných prostor domu a převáděných pozemků včetně práv a povinností k těmto prostorám. Přikládá se také náčrtek bytové jednotky a společných prostor. Krom toho ve smlouvě musí být také uvedeno, zda nabyvatel je či není členem družstva. 

Podávat Smlouvu o převodu se doporučuje až po úspěšném zapsání Prohlášení vlastníka. Součástí podání Smlouvy o převodu musí být také originál Prohlášení vlastníka, na které se Smlouva odvolává.

Pokud se jedná o hromadný převod bytových jednotek a nájemníci chtějí převod co nejvíce uspíšit, lze zvolit variantu, kdy na katastr se vloží jedna Smlouva a jedno Prohlášení. Pokud oba vklady proběhnou v pořádku a Katastrální úřad vklady provede, mohou nájemníci poté společně předložit jedno Prohlášení a zvlášť ostatní Smlouvy o převodech bytů do osobního vlastnictví. Přičemž Smlouvy se na Prohlášení budou jen odvolávat, nebudou je muset přikládat v příloze.

REKLAMA

Zapsáním Smlouvy o převodu vlastnictví bytu přechází z družstva na nového nabyvatele – vlastníka

Společenství vlastníků jednotek 

Byt sice po absolvování předchozích kroků přechází do osobního vlastnictví nabyvatele, nicméně k bytu i nadále náleží společné prostory, o které je potřeba pečovat a udržovat je. Z tohoto důvodu vlastníci bytových jednotek jsou povinni vytvořit Společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ), který vede své účetnictví a zajišťuje pravidelné platby do tzv. fondu oprav, z kterého je placena údržba společných prostor a vybavení domu (střecha, odpady, stoupačky atp.).

SVJ vzniká v domě s nejméně pěti jednotkami, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků. Datem vzniku je den doručení listiny s doložkou o vyznačení vkladu do katastru nemovitostí nebo podobné listiny poslednímu z těchto vlastníků.

Ideální variantou je stav, kdy jsou všechny byty převedeny do osobního vlastnictví. Nicméně častou variantou je i kombinace SVJ a družstevního vlastnictví, které s sebou bohužel nese do budoucna komplikace.

Příkladem může být situace, kdy dům potřebuje zásadnější rekonstrukci (zateplení, okapy, novou střechu), na jejíž provedení bude potřeba bankovní úvěr, a banka bude s největší pravděpodobností požadovat dům jako zástavu. V tomto případě musí se zástavou domu souhlasit jak celé družstvo, tak každý z vlastníků bytových jednotek. Pokud však jen jeden z vlastníků bytu odmítne svůj byt jako zástavu poskytnout, mohou ostatní celý záměr pustit z hlavy.

Loading

Vstoupit do diskuze 33 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Zuzana

  17 září, 2008

  Potřebovala bych zjistit,zda je ve Vaší komoře registrován odhadce ing.Zdeněk Jakeš. ráda bych také chtěla vědět nějaké reference , solidnost, neúplatnost atd. Děkuji

  Odpovědět

 • Zuzana

  17 září, 2008

  Potřebovala bych zjistit,zda je ve Vaší komoře registrován odhadce ing.Zdeněk Jakeš. ráda bych také chtěla vědět nějaké reference , solidnost, neúplatnost atd. Děkuji

  Odpovědět

 • Zuzana

  17 září, 2008

  Potřebovala bych zjistit,zda je ve Vaší komoře registrován odhadce ing.Zdeněk Jakeš. ráda bych také chtěla vědět nějaké reference , solidnost, neúplatnost atd. Děkuji

  Odpovědět

 • Zuzana

  17 září, 2008

  Potřebovala bych zjistit,zda je ve Vaší komoře registrován odhadce ing.Zdeněk Jakeš. ráda bych také chtěla vědět nějaké reference , solidnost, neúplatnost atd. Děkuji

  Odpovědět

 • válec

  28 října, 2008

  bytová druzstva okrádají druzstevniky,stát by měl zrušit druzstva a zákonem převécti do osobního vlastnictví všechny byty v české republice .

  Odpovědět

 • zdenek

  2 ledna, 2009

  je to tak, druzstvo mi naparilo 700 jednotek za teplo ktere jsem neodebral.pry jimto umoznuje zakon.kvuli napr.plisnim.K cemu jsou teda ty meřáky a keci o ekologii kdyz se vymýšlí takové zákony.A taky mi nechtej převést byt do os. vlastnictvi pry jsem měl žádat před 95 rokem tedˇje už prý pozdě.

  Odpovědět

 • Petr

  29 října, 2008

  Nepaušalizoval bych. Máme malé bytové družstvo jednoho bytového domu a o ten se stará velmi dobře.

  Odpovědět

 • koki28

  28 března, 2009

  Dobrý den, nájemníci projevili zájem o převod bytových jednotek do osobního vlastnictví. Chtěla bych se ujisti, že rozumím článku správně a to tedy, když čerpáme úvěr stveb,spořitelny, tak o převod nemůže zařádat? Pochybuji, že by nájemníci složili podíl celkového dluhu. O úvěr jsme zažádali z důvodu rekonstrukce bytového domu s 10 byt.jednotkami. Velmi děkuji za odpověď, s pozdravem Šárka

  Odpovědět

 • Petronila

  9 února, 2010

  Domnivam se, ze info na uplnem konci clanku neni jiz pravidiva, pri zasadni rekonstrukci staci 75% souhlas vlastniku (zakon o bytech c. 72/1994) 100% souhlas je treba jen pri takove prestavbe domu, ktera zmeni ucel (tj. dům by se přestal užívat k bydleni..)

  Odpovědět

 • Jaroslav

  11 března, 2010

  Kolik družstevníků musí souhlasit s převodem bytů do osobního vlastnictví?Děkuji

  Odpovědět

 • Zdeňka

  26 března, 2010

  Informace o možnosti převodu družst. bytu do os. vlastnictví při většinovém souhlasu členské schůze dle § 239, odst i mi přijde nepravdivá, v § je uvedeno, že se tohoto netýká. Jak to tedy je???

  Odpovědět

 • vlastabarinova@post.cz

  24 dubna, 2010

  Od 1.1.2010 náš dům se 60 b.j. vytvořil bytové družstvo. Ve stanovách je uvedeno, že po vytvoření družstva můžeme zažádat o převod do osob.vlastnictví.Na čl.schůzi v dubnu 2010 byl tento bod zařazen na základě požadavku některých členů. Představenstvo nám předložilo výhody a nevýhody os.vlastnictví s tím, že buď budou převedeny všechny byty a nebo nic. Hlasovalo se, kdo má zájem zůstat v družstvu a kdo chce os.vlastnictví. Byli jsme pouze 3, kteří se zdrželi hlasování. Předpokládala jsem, že dostaneme čas na promyšlení. Družstvo chce dům revitalizovat, a to co nejdřív, včera bylo pozdě. Pokud se vezme úvěr, tak jeho splacení bude trvat 15 – 20 let. Tím pádem není šance na převod a kromě toho se zvýší příspěvek do fondu oprav, což pro některé z nás je další zátěží při splácení půjčky. Já v každém případě chci byt do osobního vlastnictví. Kolik nás musí být, aby toto mohlo být provedeno a nebo můžu sama zažádat s tím, že nadále budu platit družstvu příslušné platby. Splacení úvěru se nemusím ani dožít a při tom se budou dělat úpravy, se kterými nesouhlasím. Např. zasklení balkonu, mám však smůlu, musím se prý podřídit družstvu.Děkuji za odpověď.

  Odpovědět

 • jnvjxlhjipc

  13 června, 2010

  hum0Fs mnusmnmbwzys, [url=http://aaamgthxdnck.com/]aaamgthxdnck[/url], [link=http://kagrccxzjlsq.com/]kagrccxzjlsq[/link], http://wcoudaeyblsp.com/

  Odpovědět

 • xoll

  30 června, 2010

  Pokud člen družstva a současně uživatel bytu-nájemník požádá družstvo o převod bytu do vlastnictví (nikoliv osobního vlastnictví-to je pojem býv. režimu), má družstvo povinnost bez zbytečných průtahů táhnoucích se roky tomuto požadavku vyhovět. Žádná schůze, většina členů, jejich souhlas ap. na to nemá žádný vliv. Novela zákona ze září 2009 prodlužující jeho platnost o 10 let stanoví sankce, pokud družstvo brání tomuto převodu. Pojem makléře „osobní vlastnictví“ je neexistující.

  Odpovědět

 • Hana

  10 srpna, 2010

  Můžu se zeptat? prodávame s manželem byt do osobniho vlastnictvi, stačí sepsat smlouvu o převodu vlastnictví bytu nebo i kupní smlouvu,? díky

  Odpovědět

 • Jura

  30 listopadu, 2010

  Dobrý den, chci se zeptat zda nájemné po získání bytu do osobního vlastnictví se poníží. Dokud jsme byli v družstvo platili jsme v nájemném jednak členský příspěvek, dále akontaci a také do fodnu oprav a lidi, kteří ser o dům starají. Jde mi o to, zda je družstvo povinno nám nájemné ponížit o tu splacenou část, kterou bylo nutné dopředně zaplatit…Děkuji

  Odpovědět

 • Radek

  30 listopadu, 2010

  Akontaci, pokud už máte splacenou, platit dál nebudete. Ostatní platby ale ano, jen se již nebudou nazývat „nájemné“.

  Odpovědět

 • Katka

  5 prosince, 2010

  Dobrý den, zajímalo by mě,jak přibližně dlouho trvá proces převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví a jak je to finančně náročné.
  Děkuji

  Odpovědět

 • Nájemník

  17 prosince, 2010

  V roce 2004 jsme koupili družstevní byt přes realit.kancelář.Bylo nám sděleno,že do roku 2010 nám bude byt převedený.Přes opakované žádosti na družstvo byt nám odmítá byt převést.důvod je,že předcházející člen nepožádal v roce1994 o převod.je možné nějakým způsobem tuto situaci řešit?

  Odpovědět

 • nájemník

  25 ledna, 2011

  Na členské schůzi 9.10.2009byl odhlasován převod bytů do osob.vlatn.za účasti člena předs. druž.Zápis této člen.schůze do dnešního dne nabyl zpochybněn.Přesto družsvo odmítá převádět byty do osb.vl.členům dr.,kteří v té době zde nebydlely. Nazákladě sjezdu deleg.Odpoveď je pokud si myslíme,že právo je na nasí straně ať jdem k soudu.

  Odpovědět

 • Korektor

  4 ledna, 2011

  „Viz” není zkratka (tudíž se nepíše „viz.“ s tečkou), avšak rozkazovací způsob od vidět. K tomu srovnej/te: V englištině také nepíšete “… pls(,) see. …”, ale “… pls(,) see …” …
  Viz „Hříchy pro šíleného korektora – psaní zkratek a značek”
  http://interval.cz/clanky/hrichy-pro-sileneho-korektora-psani-zkratek-a-znacek/
  SERIAL/související články
  * Hříchy pro šíleného korektora – člověk versus psaní číslovek
  * Hříchy pro šíleného korektora – psaní velkých písmen
  * Hříchy pro šíleného korektora: jak netvořit slova
  * Hříchy pro šíleného korektora – zaměřeno na zájmena
  * Hříchy pro šíleného korektora – ještě jednou o stylistice
  … po redesignu interval jiz nefunguje rozcestnik serialu
  ———- Přeposlaná zpráva ———-
  Od: *
  Datum: 4. listopadu 2010
  Předmět: 404 jiz chybi rozcestnik serial ~ Hledam stranku http://interval.cz/serialy/hrichy-pro-sileneho-korektora/
  Komu: redakce@interval.cz

  Odpovědět

 • bealaxicht

  27 ledna, 2012

  Dobry den,chtela jsem se zeptat,chceme s pritelem zakoupit druzstevni byt v hodnote cca 1 600 000 Kc ve smlouve predchoziho majitele je kouzelna veticka,ze po 8 letech muze byt uskutecnen prevod do osobniho vlastnictvi. Pocitam s tim,ze budeme muset proverit ucetnictvi druzstva,ale chtela jsem se zeptat,kde se dozvim prevodni cenu.Z jake castky vetsinou druzstva vychazi. Nerada bych ted zaplatila 1 600 000 Kc a pak aby po me nechtely dalsi 1 000 000. Predem vam za odpoved dekuji

  Odpovědět

 • karel

  24 dubna, 2012

  Jakým způsobem a z čeho se vypočítává vypořádací podíl při převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví? Děkuji*

  Odpovědět

 • Pavel

  18 června, 2012

  Dobrý den, rád bych se dověděl, na jakém základě se při převodu dr. bytu do OV vypočítá podíl na společných pozemcích. Je to na základě podlahové plochy, anebo úžitkové plochy bytu?
  Zdraví P.

  Odpovědět

 • Eva Říhová

  1 srpna, 2012

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, kdo spravuje a jedná za vlastníky, pokud nemohlo být při převodu do vlastnictví založeno SVJ, protože v době jsou jen 4 bytové jednotky (zákon požaduje více jak 5 jednotel). V současné době jeden v lastníků dluží velké peníze na službách, a protože družstvo nám spravuje FO a dále rozpočítává a vyúčtováváná provozní náklady, tento dluh, který nemůže po jednom vlastníkovi vymoci, tak automaticky strhlo ze společného Fondu oprav a údržby, i když s tím ostatní vlastníci nesouhlasí. Má na to právo? Přeci nemůže nakládat svévolně s finančními prostředky, které mu bylo svěřeno do péče bez souhlasu vlasntíků? Děkuji za názor.

  Odpovědět

 • Pulkrábek Josef

  28 srpna, 2012

  Dobrý den, rád bych se zeptal na možnosti řešení následující podivné a bezesporu nestandardní situace, aniž by toto řešení mohlo jakkoliv poškodit bytové družstevnictví jako takové.
  V bytovém domě, ve kterém je celkem 80 bytových jednotek, je 67 bytových jednotek ve vlastnictví Stavebního bytového družstva a 13 bytových jednotek v osobním vlastnictví soukromých osob.
  Převod bytových jednotek do osobního vlastnictví jednotlivých soukromých osob – před převodem členů družstva – byl se všemi vlastníky realizován v souladu se zákonem č. 72/1994 Sb, na základě „Smlouvy o převodu družstevního bytu do vlastnictví člena družstva“, uzavřené mezi družstvem jako původním vlastníkem domu a novými vlastníky bytů.
  Tyto smlouvy obsahují jak jasný popis jednotlivých bytů, tak i jasnou specifikaci vybavení bytu a jeho příslušenství včetně všech rozvodů, které jsou součástí vlastnictví bytu. Rovněž obsahují jasné určení společných částí domu a jejich vybavení, spadajících do spoluvlastnictví společných částí domu a v neposlední řadě í jasné doložení finančního vypořádání mezi předávajícím a přejímajícím.
  Všichni vlastníci uzavřeli s družstvem, původním vlastníkem domu a nyní správcem domu současně i „Smlouvu o zajišťování správy společných částí domu“.
  Následně jeden z vlastníků bytové jednotky v domě a spoluvlastník společných částí domu reklamoval u správce domu – bytového družstva neoprávněné účtování nákladů na byty jiných vlastníků do nákladů jeho bytu jako nákladů na společné části domu a to v poměru jeho spoluvlastnického podílu na společných částech domu.
  Přesto, že kontrolní komise družstva potvrdila oprávněnost jeho reklamace a vedoucí ekonomického úseku družstva přislíbil nápravu, k nápravě nedošlo.
  Z následných písemných stanovisek vedoucích pracovníků správce domu – družstva však vyplynula skutečnost, že Družstvo – správce domu v rozporu s vlastnickými poměry v domě, nastalými v souladu se zákonem č. 72/1994 převodem první bytové jednotky do osobního vlastnictví člena družstva i v rozporu s uzavřenými smlouvami o správě společných částí domu, používá finanční prostředky, vkládané vlastníky bytů správci domu na tzv. účet DPZ (Dlouhodobá Provozní Záloha), určené výhradně k úhradě nákladů na správu společných částí domu, k úhradě nákladů na opravy a výměny vnitřních zařízení a rozvodů v jednotlivých bytech, které jsou jasně ve smluvní dokumentaci definovány jako součást vlastnictví bytů ( jako jsou opravy vnitřních bytových odpadů, opravy vnitřních rozvodů ústředního topení za uzavíracími ventily, včetně výměn topných těles, opravy a revize vnitřních rozvodů elektřiny a plynu v bytech, výměny sporáků v bytech a další náklady na provoz bytových jednotek).
  Tyto náklady na konkrétní byty konkrétních vlastníků pak správce domu – družstvo rozpočítává na vlastníky všech bytů v domě v poměru jejich spoluvlastnického podílu na společných částech domu. Obdobný podivný postup uplatňuje i při pojistných událostech v konkrétních bytech, převážně ve vlastnictví družstva, kdy tyto pojistné události likviduje z pojištění domu (ačkoliv každý vlastník bytu má mít vlastní pojištění bytu) a spoluúčast na těchto pojistných událostech pak rozpočítává opět na vlastníky všech bytů v domě jako náklad na správu společných částí domu v poměru jejich spoluvlastnického podílu na společných částech domu.
  Na toto, zřetelně neoprávněné nakládání s finančními prostředky, proto upozornil tento vlastník, po marném čekání na nápravu ze strany správce domu, i příslušný odbor Policie ČR sdělením podezření z páchání trestného činu neoprávněného nakládání se svěřenými finančními prostředky. .
  Z „Vyrozumění“ policie se však dozvěděl:

  • že v žádné směrnici, normě či stanovách není specifikováno, zda topné těleso jako takové je součást bytu či součástí tzv. společných prostor v domě, přičemž z pohledu SBD je topné těleso součástí topné soustavy, která patří do společných prostor domu a jakýkoliv zásah na této soustavě je hrazen z fondu oprav daného střediska. ( poznámka: uzavřené smlouvy jasně uvádí co patří do vlastnictví bytu a co spadá do spoluvlastnictví společných částí domu ).
  • že totéž (prý) platí i pro rozvod plynu v návaznosti na prováděné revize a hrazení nákladů za ně (poznámka: s podáním byly policii předloženy i faktury, prokazující běžnou praxi revizních techniků, kteří účtují zvláště revize v bytech, tedy revize rozvodů za hlavním uzávěrem v bytě po spotřebiče včetně těchto spotřebičů, patřící do vlastnictví bytu a zvláště revize společných rozvodů mezi hlavním uzávěrem v domě a bytovými uzávěry, patřící do spoluvlastnictví společných částí domu).
  • že stejně tak (prý) je třeba udržovat i vodovodní rozvody, které jsou společné pro všechny byty. (poznámka: dle uzavřených smluv patří do spoluvlastnictví společných části domu tyto rozvody od hlavního uzávěru v domě po bytové uzávěry a do vlastnictví bytu od bytového uzávěru po spotřebiče a výtokové ventily.)
  • že úhrada za výměny sporáků ve vlastnictví ať již družstva či v osobním vlastnictví třetích osob bylo odhlasováno dne 17.11.1992 na schůzi střediska domu, ve kterém se byt nachází, s tím, že tato bude hrazena z fondu generálních oprav a to ve všech bytech ( poznámka: tvrzení ve vazbě na smlouvy o převodu bytů do osobního vlastnictví uzavírané v souladu se zákonem č. 72/1994 Sb, jehož účinnost nastala 1.května 1994 i současně uzavírané smlouvy o správě společných částí domu minimálně podivné) a že předem schválený postup byl opětovně potvrzen na členské schůzi samosprávy domu dne 30.10.2002 (poznámka: z jakého důvodu a na základě které právní skutečnosti může v rozporu s uzavřenými smlouvami rozhodovat o právech a povinnostech soukromých vlastníků bytů a spoluvlastníků společných částí domu, k bytům ve vlastnictví družstva členská schůze samosprávy domu, to ve „Vyrozumění“ policií objasněno nebylo.“?“).
  • že obdobná situace je i v případě podílu oznamovatele při likvidaci pojistných událostí, kdy spoluúčast, vyplývající z pojistné smlouvy, je u pojistných událostí rozúčtována na jednotlivé byty (poznámka: ani zde však nebylo policií objasněno, z jakého důvodu a na základě které právní skutečnosti se vlastník bytové jednotky a spoluvlastník společných částí domu musí podílet na úhradě spoluúčasti na pojistných událostech v bytech jiných vlastníků a to dokonce v poměru svého spoluvlastnického podílu na společných částech domu).

  Výše uvedená tvrzení pak policie shrnula do tohoto závěru:

  • Dle doložených listin byly ze strany SBD účtovány poplatky spojené s údržbou, popř. revizemi na společných částech domu. (poznámka: kopie listin družstva doložených policii s upozorněním však dokazují pravý opak). Pokud se týče výměny sporáků, pak tato byla dohodnuta předem, obyvatelé domu s ní souhlasili, všem bylo plněno stejně, za stejných podmínek. ( poznámka: jak již uvedeno výše – jakým právem a na základě jaké právní skutečnosti jsou náklady na sporáky rozúčtovávány na jednotlivé byty v poměru spoluvlastnického podílu na společných částech domu¬?). Na rozvody vody, popř. plynu, stejně jako otopnou soustavu je třeba nahlížet jako na společné zařízení, které je třeba spravovat ze společných prostředků, rovným dílem, resp. určeným výpočtem podle výměry jednotlivých bytů ( poznámka: ve vazbě na uzavřené smlouvy tvrzení zcela nesmyslné – stejná otázka: – jakým právem a na základě jaké právní skutečnosti jsou náklady na vnitřní zařízení a rozvody v bytech spadající do jejich vlastnictví rozúčtovávání na jednotlivé spoluvlastníky společných částí domu v poměru jejich spoluvlastnického podílu na těchto společných částech domu?)

   Provedeným šetřením podle § 158 odst. 1 trestního řádu a dle zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky, nebyly zjištěny skutečnosti důvodně nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin a odůvodňující zahájení trestního řízení podle § 158 odst.3 tres­tního řádu

  Závěrečný dotaz :
  Co lze učinit pro to, aby správce domu – v popisovaném případě družstvo – konečně začal respektovat vlastnické poměry v domě a přestal neoprávněně zatěžovat náklady na správu společných částí domu náklady na byty ve vlastnictví konkrétních vlastníků?
  Není snad takovéto nakládání s finančními prostředky, určenými výhradně na správu společných částí domu jejich používáním ke krytí nákladů na konkrétní byty jednoznačně neoprávněné nakládání se svěřenými finančními prostředky?
  Není snad i stanovisko policie zcela v rozporu s uzavřenými smlouvami o převodu bytů do osobního vlastnictví i v rozporu se zákonem č. 72/1994 Sb. v platném znění?
  Nebo jsou smlouvy o převodu bytů do osobního vlastnictví, uzavírané v souladu se zákonem č. 72/1994 Sb. i tento zákon k ničemu, a jediné co platí jsou popisované názory družstva a policie, které jsou s těmito dokumenty v naprostém rozporu?

  Odpovědět

 • Darija

  27 dubna, 2014

  Jak donutit DRUŽSTVO k převodu družstevního bytu do VLASTNICTVI když nemají zájem.Prý neznají výhody převodu případně nevýhody.A nevidí důvod,když jsme fungující DRUŽSTVO.

  Odpovědět

 • PAJA

  27 dubna, 2014

  NENECHAT SE ODRADIT!!! ALE TRVAT SI NA SVÉM POŽADAVKU!

  Odpovědět

 • Flekova Ivana

  16 června, 2015

  8 nájemníků z domu si 5.11.2014 zažádalo o převody bytů.Dům je bez dluhů a na F.O. je2 500 000,–-Kč teprve 15.5.2015přišla řada na prvního žadatele
  a B.d.požaduje 7200,–od každého má na to právo, nebo jsou převody bez poplatků? Na správu B.D.platíme 217,–-měsíčně

  Odpovědět

 • Luboš

  11 června, 2017

  luboš

  Odpovědět

 • Josef

  17 září, 2017

  Pod domem je parcela jiného vlastníka né družstva.Je možné převod bytů do osobního vlastnictví?Co když vlastník nebude chtít pozemek pod domem prodat? Dům je postaven třicet let.

  Odpovědět

 • Jiří Kristin

  29 listopadu, 2017

  Chci přést družstevní byt do osobního vlatnictví,ale předešlí nájemníci nepožádali o převedení v roce 1994 a ted už to nejde,tak nám to bylo řečeno na SBD,je to pravda?Dá se s tím něco dělat?

  Odpovědět

 • Spoluvlastnicvi

  31 října, 2020

  maru.w@seznam.cz

  Odpovědět