EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Text: Luboš Svačina

10. 03. 2011

1 komentář

Realitní trh se v loňském roce zmenšil o 15 miliard

 


 

Šíť realitních kanceláří REMAX včera zveřejnila výsledky průzkumu, který pro ni zpracovala společnost MindBridge Consulting a jehož cílem bylo zmapovat velikost a aktuální kondici realitního trhu v České republice.

Podle autorů studie byl český realitní trh v loňském roce stále ještě ovlivněn dozvuky celosvětové finanční krize, která se promítla jak v poptávce po novém bydlení, tak i ceně nemovitostí. Podle zmíněné studie změnily v loňském roce svého vlastníka nebo nájemníka nemovitosti v celkové hodnotě 160 miliard korun, což je v meziročním porovnání o 9 % méně, a oproti roku 2008 celková suma zobchodovaných nemovitostí klesla dokonce o bezmála 14 %.
 
Graf 1: Celkový trh nemovitostí v mld. Kč


Zdroj: MBC, REMAX

V uvedených číslech jsou zahrnuty nové i starší byty, rodinné domy, ale i rekreační nemovitosti – chaty a chalupy. Zdrojem dat jsou v tomto případě statistiky katastrálního úřadu, ČSÚ, obchodního rejstříku doplněné informacemi realitních kanceláří.

Na smrštění trhu se podle autorů studie v uplynulých letech podílelo hned několik faktorů, ale mezi ty nejdůležitější bezesporu patří celkový pokles počtu realizovaných transakcí v důsledku oslabené poptávky a  svým dílem se na klesajícím trendu podepsal také propad cen nemovitostí.

Přes realitky jde jen polovina prodejů a pronájmů

Podíl realitních kanceláří na celkovém objemu uskutečněných transakcí v loňském roce meziročně pokles o 2 procentní body na 52 %. Celkově tedy prostřednictvím realitních makléřů byly v roce 2010 zobchodovány nemovitosti za zhruba 83 miliard korun.

REKLAMA

Graf 2: Podíl realitních kanceláří na uskutečněných obchodech


Zdroj: MBC, REMAX  

Tip: Z Jak jsou na tom realitní kanceláře v okolních zemích a co může mít vliv na využívání služeb realitních kanceláří? Odpověď naleznete v článku " Švýcaři, Rumuni a Řekové realitní kanceláře nepotřebují ".

Útlum na realitním trhu se okamžitě projevil v dalším poklesu částky inkasovaných provizí. Zatímco v roce 2009 celkový provizní obrat dlouhodobě sledovaných realitních kanceláří činil 3,26 miliardy korun, v loňském roce realitní makléři inkasovali na provizích o 16 % méně, tedy zhruba 2,75 miliardy.

Graf 3: Výše provizního obratu realitních kanceláří
 

Zdroj: MBC, REMAX  

REKLAMA

Na první pohled je patrné, že provizní obrat realitních kanceláří klesl více, než objem realizovaných transakcí. Vysvětlení této disproporce je však velice jednoduché. Řada realitních kanceláří aby přestála období útlumu trhu byla donucena vlivem zostřené konkurence na trhu k redukci svých odměn. Průměrnou výši provizí ve své studii společnost MindBridge bohužel neuvedla, ale s velkou pravděpodobností klesla hluboko pod dříve běžných 5 procent.

Změna DPH realitní trh znovu rozkolísá

Propad trhu nemusí být podle autorů studie ještě konečný. Aktivitu realitního trhu ovlivňuje celá řada makroekonomických vlivů (nezaměstnanost, inflace), dostupnost hypoték a přechodně také například deregulace nájemného. Nicméně v současnosti nejžhavějším tématem, které bude z velké míry ovlivńovat vývoj na trhu realit je podle autorů studie právě projednávaný návrh na sjednocení DPH na úrovni 20 %.

"Z trhu zmizí agregovaná poptávka 57-70 mld. Kč. Přestože zvýšení DPH bude ubírat především v „provozních“ prostředcích domácností a ne v „investičních“, bude i tak část těchto peněz chybět poptávkové straně na trhu nemovitostí," upozorńuje Ladislav Klika, ředitel společnosti MindBridge Consulting a doplňuje:  "Pozitivní vliv zvýšení DPH na poptávku po nemovitostech bude přechodný. Zájemci, kteří urychlí rozhodnutí, budou chybět na straně poptávky v příštím roce, resp. v období, kdy se vyšší DPH projeví."

Tip: Odlišný pohled na připravované sjednocení sazeb DPH a jeho dopadu na realitní trh naleznete v článku Petra Bukače " Vyplatí se s koupí bytu kvůli změnám DPH neotálet? ".

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • pf

    10 března, 2011

    Pane realní makléři Svačino. Je sice smutné, že ve studii není uvedena výše provize, ale co třeba použít matematiku základní školy a tu průměrnou proviz spočítat. provizni_obrat/(celk.obchody*podil_na_trhu)*100=provize. Rok 2008-3,42%, 2009-3,45%, 2010-3,31%.
    S pozdravem žák 7.C

    Odpovědět