EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

Růst sazeb hraje stavebním spořitelnám do karet

 

Stavební spořitelny chtějí využít rostoucích hypotečních sazeb ve svůj prospěch. Sází i na klienty, kteří budou refinancovat hypotéky. Měl by růst nejen objem úvěrů, ale i počet nových smluv.

Loading 


Z historického pohledu se nejlépe dařilo stavebnímu spoření v době mírně rostoucích úrokových sazeb. Podle statistik ČNB byla na začátku roku průměrná úroková sazba úvěrů od stavebních spořitelen 2,07 procenta a průměrná sazba hypoték 2,32 procenta. Úrokové sazby hypotečních úvěrů by měly na konci letošního roku překročit tříprocentní hranici a úvěry od stavebních spořitelen by si měly udržet půlprocentní náskok.

ČNB diktuje směr

Důvodem růstu hypotečních sazeb je zvyšování základních sazeb ČNB. Centrální banka začala zvyšovat úrokové sazby v loňském roce. Pokračovala v tom i na letošním únorovém zasedání.
Od srpna loňského roku tak vzrostly základní úrokové sazby již potřetí, a to na 0,75 procenta. Růst základních sazeb ale zdaleka není u konce. „Předpokládáme, že ČNB letos sazby bude dále zvyšovat,“ dodal předseda představenstva ČMSS Tomáš Kořínek.

Vyšší sazby větší efektivita

Závislost stavebního spoření na tržních sazbách není tak velká jako u hypoték. Na růst základních sazeb tak reagují nejdříve hypoteční banky a stavební spořitelny až s určitým zpožděním. Stavební spořitelny totiž poskytují úvěry z peněz, které od klientů vyberou.
„V období nízkých úrokových sazeb atraktivita spoření spíš klesá, čímž se snižuje naspořená částka. Zároveň ale stavební spořitelny poskytují více úvěrů, takže roste efektivita systému z hlediska schopnosti půjčovat,“ vysvětluje tajemník AČSS Jiří Šedivý.
V době nízkých úrokových sazeb si klienti tedy raději půjčují, než spoří. Poslední roky se tak nesly ve znamení úvěrů. V loňském roce dosáhl podíl úvěrů k vkladům stavebních spořitelen 68,5 procenta. Padl tak i rekord z roku 2010, kdy se podařilo stavebním spořitelnám rozpůjčovat 68,2 procent vkladů.
Rostoucí úrokové sazby nahrávají úvěrům od stavebních spořitelen. Stavební spořitelny sází především na garanci úrokové sazby úvěrů. Klient dostane zafixovanou garantovanou sazbu až na šest let již při uzavření smlouvy o stavebním spoření.
„Po dobu spořicího cyklu – tedy alespoň 6 let – držíme klientovi garanci sazby řádného úvěru vzniklé při uzavření smlouvy,“ uvedl Tomáš Kořínek. Pokud tedy klient uzavře smlouvu dnes, tak ví, za jakých podmínek může získat řádný úvěr v roce 2024.

Úvěry i nové smlouvy porostou

V loňském roce poskytly stavební spořitelny úvěry za 59,6 miliard korun, tedy nejvíce za posledních osm let. Letošní rok by se měl loňskému minimálně vyrovnat. Stavební spořitelny počítají, že objem úvěrů dosáhne zhruba 60 miliard korun.
„Úvěry ze stavebního spoření fixují nízké úrokové sazby úvěrů i v prostředí, kdy tržní úrokové sazby rostou. Všechno tak nasvědčuje tomu, že se podíl rozpůjčovaných prostředků ještě zvýší. Otázkou je o kolik. Pro další úvěry každopádně existuje dost prostoru. Konkrétně je volných zhruba 110 miliard korun,“ uzavírá tajemník AČSS.
Stavební spořitelny věří, že v letošním roce poroste i zájem o nové smlouvy. Počet nových by měl vzrůst o 15 procent. V loňském roce uzavřely stavební spořitelny téměř 371 tisíc smluv. Uzavírání nových smluv mají letos stejně jako v loňském roce pomoci akce, které lákají ke spoření především mladé lidi.

Příležitost jménem refixace?

Podle Hypoexperta končí letos fixace 156 tisícům hypoték. Odhadovaný objem hypoték refinancovaných v letošním roce by měl dosáhnout 45 miliard korun. Stavební spořitelny doufají, že se jim podaří část klientů, kteří budou refinancovat přebrat hypotečním bankám.
Ne každý klient se ale při refixaci může stát klientem stavební spořitelny. Úvěry, které stavební spořitelny poskytují nedosahují ani zdaleka částek, které může klient získat u hypoteční banky. Příliv nových klientů směrem ke stavebním spořitelnám tak bude značně omezený..

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Stát by si měl rušení podpory stavebního spoření ještě velmi dobře rozmyslet

Státní podpora stavebního spoření činila loni 4,2 miliardy korun. K tomu stát na příspěvcích na bydlení utratil dalších 8 miliard korun. Je přitom jisté, že domácnosti nyní ohrožuje energetická chudoba víc než kdy v minulosti – žádostí o státní příspěvek na bydlení tak v budoucnu bude pravděpodobně přibývat a náklady pro stát významně porostou. Přitom je to právě stavební […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023

Nezájem o hypotéky stále trvá

Objem poskytnutých hypoték v  únoru patřil mezi nejnižší za posledních 10 let. Banky a stavební spořitelny poskytly během tohoto měsíce hypoteční úvěry v objemu 7,9 miliardy Kč. Meziměsíčně objem poskytnutých hypoték vzrostl o 20 %. Objem i počet poskytnutých hypoték mírně překonal hodnotu z konce minulého roku a dostal se na nejvyšší úroveň za posledního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *