Úterý 17. října. Svátek má Hedvika.

Šmejdi mají stále úspěch. Mohou zaklepat i na vaše dveře

Bytový dům - schody

Monika Lukešová

„Šmejd“ už je zažitý termín pro podvodníky, kteří lákají na různé předražené výrobky na prodejních akcích. To už ale pravděpodobně pro ně přestalo být zajímavé a tito zloději začali obcházet i domácnosti. Vánoce jim nahrávají a snaží se využít důvěřivosti lidí. Často totiž cílí na seniory.

I když informovanost o nekalých praktikách roste, šmejdi mají bohužel stále úspěch. Velké riziko hrozí i u podomních prodejců. Obecně se doporučuje mezi dveřmi vůbec nic nepodepisovat. Buď na vaše dveře zaklepe podvodník, který si oběti samostatně vybírá a následně chce byt či dům vykrást, nebo na prodejce, který cílí hlavně na seniory, kteří mu podepíší například změnu poskytovatele služeb nebo zakoupí předražený výrobek.

V poslední době se roztrhl pytel zvláště se šmejdy, kteří převážně starší lidi nabádají ke změně poskytovatele energií. Hlavně vy mezi dveřmi v podstatě distributora energií změnit nemůžete. Jde o firmu, která má na starosti odečet elektroměrů a v podstatě vlastní „dráty“. Dodavatele elektřiny změnit můžete, ale pečlivě vybírejte a počítejte, zda se vám to vyplatí. I když se pro změnu rozhodnete, nepodepisujte žádnou smlouvu mezi dveřmi. Vše si ověřte a zjistěte detaily třeba na infolince, případně osobně na pobočce.

Některá města dokonce podomní či pouliční prodej zakázala. Za porušení takového obecního nařízení hrozí prodejci pokuta až do výše 200 tisíc korun.

Paradoxně šmejdi obchodují i s pocitem bezpečí

Takovou práci, jako je podomní prodejce, nemůže dělat každý. Dělají to lidé, kteří si dokáží obzvláště slabší jedince nebo lidi žijící sami bez problémů naklonit. Jsou milí, vstřícní, příjemní, ale jen do chvíle, kdy se rozhovor vyvíjí podle jejich představ.

„Bavila jsem se s velice sympatickou paní, která mi nabízela výhodný finanční produkt. Docela mě nabídka zaujala, ale nechtěl jsem nic podepisovat mezi dveřmi. Vše jsem si vyslechla, ale když jsem řekla, že si nabídku ještě promyslím a ověřím, z příjemné paní se stala až vulgární furie, které jsem nakonec přibouchla dveře před nosem,“ vypráví šedesátiletá Irena z Prahy.

Někteří prodejci pomocí lží a promyšlené manipulace nutí například k nákupu předražené dveřní vložky a produkt v hodnotě okolo 200 korun prodají i za 3 000 korun. Vedle finanční ztráty na poškozené číhá i obrovské riziko vykradení kopií klíče. „Jedná se o starý trik, který nyní dle svědectví zloději znovu praktikují. Falešní prodejci se neoprávněně prokazují jménem známých firem a prodávají nic nevědoucím majitelům bytů falešné bezpečnostní zámky za mnohonásobek ceny. Ještě větší nebezpečí však spočívá v riziku následného vykradení. Zloději si pak jednoduše odemknou dveře kopií klíče a bez problému si odnesou, co potřebují,“ říká odborník na zabezpečení Ivan Pavlíček ze společnosti Next.

Přibouchněte dveře nejen fyzicky, ale virtuálně

Žijeme v technické době. Málo kdo už píše dopisy a řeší věci bez telefonu nebo e-mailu. Proto i tam je nutné dávat si velký pozor. Na nevyžádané emaily nereagujte a neotvírejte přílohy. Nenechte se také zlákat tím, že vám na monitoru začne blikat zářivý poutač, který vás informuje o výhře luxusního mobilu, či tabletu. Skoro vždy se jedná o podvod a někdo se z vás snaží dostat cenné informace nebo si nechtěně nainstalujete službu, která vás bude jen stát nemalý finanční obnos.

Dnešní doba si žádá ostražitost nejen vaši, ale i vašich blízkých. Proto raději několikrát zopakujte i svým starším rodinným příslušníkům, že nic nemají podepisovat a pro jistotu neznámým lidem ani neotvírat.

Anketa: Líbí se vám grafická podoba serveru Hypoindex.cz?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *