EUR 24.695

USD 23.468

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.695

USD 23.468

Text: Monika Lukešová

28. 12. 2016

0 komentářů

Šmejdi mají stále úspěch. Mohou zaklepat i na vaše dveře

 

„Šmejd“ už je zažitý termín pro podvodníky, kteří lákají na různé předražené výrobky na prodejních akcích. To už ale pravděpodobně pro ně přestalo být zajímavé a tito zloději začali obcházet i domácnosti. Vánoce jim nahrávají a snaží se využít důvěřivosti lidí. Často totiž cílí na seniory. 


I když informovanost o nekalých praktikách roste, šmejdi mají bohužel stále úspěch. Velké riziko hrozí i u podomních prodejců. Obecně se doporučuje mezi dveřmi vůbec nic nepodepisovat. Buď na vaše dveře zaklepe podvodník, který si oběti samostatně vybírá a následně chce byt či dům vykrást, nebo na prodejce, který cílí hlavně na seniory, kteří mu podepíší například změnu poskytovatele služeb nebo zakoupí předražený výrobek.
V poslední době se roztrhl pytel zvláště se šmejdy, kteří převážně starší lidi nabádají ke změně poskytovatele energií. Hlavně vy mezi dveřmi v podstatě distributora energií změnit nemůžete. Jde o firmu, která má na starosti odečet elektroměrů a v podstatě vlastní „dráty“. Dodavatele elektřiny změnit můžete, ale pečlivě vybírejte a počítejte, zda se vám to vyplatí. I když se pro změnu rozhodnete, nepodepisujte žádnou smlouvu mezi dveřmi. Vše si ověřte a zjistěte detaily třeba na infolince, případně osobně na pobočce.
Některá města dokonce podomní či pouliční prodej zakázala. Za porušení takového obecního nařízení hrozí prodejci pokuta až do výše 200 tisíc korun.

Paradoxně šmejdi obchodují i s pocitem bezpečí

Takovou práci, jako je podomní prodejce, nemůže dělat každý. Dělají to lidé, kteří si dokáží obzvláště slabší jedince nebo lidi žijící sami bez problémů naklonit. Jsou milí, vstřícní, příjemní, ale jen do chvíle, kdy se rozhovor vyvíjí podle jejich představ.
„Bavila jsem se s velice sympatickou paní, která mi nabízela výhodný finanční produkt. Docela mě nabídka zaujala, ale nechtěl jsem nic podepisovat mezi dveřmi. Vše jsem si vyslechla, ale když jsem řekla, že si nabídku ještě promyslím a ověřím, z příjemné paní se stala až vulgární furie, které jsem nakonec přibouchla dveře před nosem,“ vypráví šedesátiletá Irena z Prahy.
Někteří prodejci pomocí lží a promyšlené manipulace nutí například k nákupu předražené dveřní vložky a produkt v hodnotě okolo 200 korun prodají i za 3 000 korun. Vedle finanční ztráty na poškozené číhá i obrovské riziko vykradení kopií klíče. „Jedná se o starý trik, který nyní dle svědectví zloději znovu praktikují. Falešní prodejci se neoprávněně prokazují jménem známých firem a prodávají nic nevědoucím majitelům bytů falešné bezpečnostní zámky za mnohonásobek ceny. Ještě větší nebezpečí však spočívá v riziku následného vykradení. Zloději si pak jednoduše odemknou dveře kopií klíče a bez problému si odnesou, co potřebují,“ říká odborník na zabezpečení Ivan Pavlíček ze společnosti Next.

Přibouchněte dveře nejen fyzicky, ale virtuálně

Žijeme v technické době. Málo kdo už píše dopisy a řeší věci bez telefonu nebo e-mailu. Proto i tam je nutné dávat si velký pozor. Na nevyžádané emaily nereagujte a neotvírejte přílohy. Nenechte se také zlákat tím, že vám na monitoru začne blikat zářivý poutač, který vás informuje o výhře luxusního mobilu, či tabletu. Skoro vždy se jedná o podvod a někdo se z vás snaží dostat cenné informace nebo si nechtěně nainstalujete službu, která vás bude jen stát nemalý finanční obnos.
Dnešní doba si žádá ostražitost nejen vaši, ale i vašich blízkých. Proto raději několikrát zopakujte i svým starším rodinným příslušníkům, že nic nemají podepisovat a pro jistotu neznámým lidem ani neotvírat.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Průzkum: Mladí Češi touží po vlastním bydlení

Mladí lidé do 36 let touží po vlastním bydlení, a to i za cenu delšího čekání či slevení z původních nároků, ukazuje průzkum UniCredit Bank. Jejich přání je v souladu se silnou popularitou vlastního bydlení ve střední a východní Evropě. Naopak ti, kteří již hypotéku splácí, zatím zůstávají optimističtí a říkají, že s vyššími úrokovými sazbami a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 05. 2022

Cykly bohatství: Zvítězí nemovitosti nad zlatem?

Nemovitosti nejsou zdaleka takovou jistotou, jak by se mohlo zdát. To, že ceny nemovitosti nikdy neklesají, je iluze. V realitě tomu tak není. Někdy dolů jdou, pouze jsme to dlouho nezažili. A v inflačních dobách nemusejí poklesnout jen nominálně, zlevnit mohou v reálném vyjádření. Svou roli mají i úrokové sazby.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

18. 05. 2022

Propad poskytnutých hypoték v dubnu citelně zesílil

Hypoteční trh v dubnu výrazně zpomalil. Objem poskytnutých hypoték oproti březnu propadl podle České bankovní asociace (ČBA) zhruba o 40 %, a to jak z pohledu objemu, tak počtu poskytnutých hypoték. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 17,5 mld. Kč, zatímco v březnu činil objem přes 30 mld. Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.