Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Jana Zámečníková

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení. 

Zájem o nové bydlení v posledních letech zažívá renesanci. Prodeje v loňském roce vzrostly přibližně o 15 % a letos by měly podle odhadů vzrůst minimálně o 10 %. Velice silné první pololetí s prodeji 3350 bytů ale naznačuje, že by letošní růst mohl být i vyšší.

Praha v nesnázích

Prodeje by ale již brzy mohla zastavit stále klesající nabídka developerů, které nepomáhá ani zpomalení výstavby. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl z 2614 v loňském roce na letošních 522. Prodeje nového bydlení tak převyšují počet zahájených bytů více než šestkrát.

Prahu již dokonce předběhla Plzeň, kde bylo zahájeno o třetinu více bytů (691). A na záda hlavnímu městu dýchá i Středočeský kraj, kde povolení získalo 457 bytů. Praha také v posledních třech měsících ztratila titul nejrychleji rozvíjejícího se regionu České republice v oblasti výstavby nových bytů. Na celkovém počtu zahajovaných bytů v rámci Česka se Praha podílí pouhou pětinou, přitom ještě v loňském roce to bylo 74 %.

„S takovými alarmujícími čísly již Praha musí začít něco dělat! Není přece možné, aby metropole přenechala vedoucí roli v rezidenčním rozvoji jiným regionům. Praha, jako přirozené centrum země, k sobě logicky vede nové obyvatele: intelektuály z celého Česka i ze zahraničí, kteří Prahu obohacují, přicházejí sem uplatnit své schopnosti, a tím dále zvyšují potenciál Prahy, která právě i díky těmto nově příchozím motivovaným patří mezi desítku nejbohatších regionů v EU,“ komentuje vývoj Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group.

Povolování staveb se zaseklo

Proč se české stavebnictví propadá stále hlouběji? „Důvod je jediný – nepřátelská legislativa, která blokuje jakoukoliv smysluplnou výstavbu včetně důležitých infrastrukturních projektů. Připravit větší bytový dům a získat všechna povolení trvá i více než pět let. To je vidět na obrovském propadu zahájených bytů v bytových domech,“ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol. Podle Dušana Kunovské je průměrná doba přípravy projektu bytového domu v Praze osm let.

Novou výstavbu brzdí pomalé povolování projektů stavebními úřady. Příkladem může být druhé čtvrtletí, kdy úřady v Praze vydaly stavební povolení pouze na 28 bytů – v červnu na 7 bytů, v květnu na 17 a v dubnu jen na 4 byty. Rychlé prodeje v kombinaci s velmi pomalým povolování se projevuje nedostatečným počtem bytů na trhu, což vede k růstu cen. Meziročně vzrostly ceny nového bydlení v Praze již o téměř 19 %.

Jediným řešením je rychlá příprava a schválení nového stavebního zákona, který by měl přípravu staveb značně zjednodušit.

Co čeká české stavebnictví?

Nejen bytová výstavba se propadá, ale i celé odvětví stavebnictví pokračuje v poklesu. Stavební produkce meziročně klesla v červnu 2016 o 12,7 %, od začátku roku tak pokles dosahuje již 10 %. „Váznou zakázky veřejného sektoru a nepomáhají ani soukromí investoři, kterým v intenzivnější aktivitě brání protirozvojové zaměření řady radnic v Praze i některých dalších městech. To se projevuje stagnací vydávaných stavebních povolení,“ dodává Dušan Kunovský.

„Ve druhé polovině roku bychom se mohli dočkat stabilizace výkonu stavebnictví, nicméně předpokládat, že se podaří vykompenzovat propad z první poloviny roku, asi nelze. Potvrzuje to nejenom nálada ve stavebních firmách, ale i pokračující trend propouštění v tomto odvětví,“ míní Petr Dufek z ČSOB.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *