EUR 24.375

USD 23.139

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.375

USD 23.139

Text: Monika Lukešová

28. 08. 2018

3 komentáře

Tomáš Kořínek: Stavební spoření je odolnější než hypotéky. Teď je na výsluní

 

Úrokové sazby u hypoték mírně rostou, ale zájem o ně v posledním měsíci klesl. Podle Fincentrum Hypoindex je aktuálně průměrná úroková sazba 2,5 procenta. Zdražující hypotéky nahrávají stavebnímu spoření. Podle Tomáše Kořínka, předsedy představenstva Českomoravské stavební spořitelny, má stavební spoření co nabídnout jak v úvěrech, tak i ve spoření. 


Éra levných hypoték pomalu končí. Čeká stavební spoření renesance?
Ze zkušeností z německého trhu, kde má stavební spoření více než stoletou tradici, vidíme, že nejlépe se stavebnímu spoření vždy vede v období mírně rostoucích úrokových sazeb. A takové období letos nastává i v české ekonomice. Zájem o úvěry ze stavebka roste už tři nebo čtyři roky po sobě, renesance tedy nastala už před nějakou dobou. Ale teď se stavebko dostává opravdu na výsluní.
Velkým benefitem stavebních spořitelen do budoucna bude garance úrokové sazby budoucího úvěru. Když u nás začnete teď spořit, my vám garantujeme sazbu úvěru minimálně na 6 let dopředu. Tzn., že teď víte, že v roce 2024 si u nás můžete vzít úvěr za 3,5 %. Před rokem či dvěma by nikoho taková sazba nezaujala, teď by už byla pro část klientů zajímavá. Ale za pár let při očekávaném růstu sazeb? Dá se předpokládat, že taková nabídka nebude mít konkurenci. I to je jeden z faktorů, proč stavebko v posledních měsících táhne.
Roste počet nových smluv, nebo je jen větší zájem o úvěry ze stavebního spoření?
Stavebko má v tuhle chvíli co nabídnout jak ve spoření, tak v úvěrech. Mezi zabezpečenými produkty dlouhodobě nabízí nejlepší výnos (aktuálně nad 3,5 % při ideálním měsíčním vkladu) a pravidelně poráží inflaci. Jako takové by stavebko mělo být základem spoření v každé domácnosti – a pak lze tento základní kámen rozvíjet dalšími produkty, které třeba i přinášejí větší riziko. Klienti si to uvědomují, a proto jich přichází stále víc, v prvním pololetí jsme uzavřeli o 43 % více smluv než loni.
Hlavním posláním stavebních spořitelen je ale vzít vybrané vklady a rozpůjčovat je. Proto i zájem o úvěry roste, celý trh v prvním pololetí vzrostl zhruba o 20 procent a za rok 2018 budou stavební spořitelny atakovat 65 miliard v poskytnutých úvěrech. To bude nejlepší výsledek za posledních 8 let.
Vyplatí se už teď více úvěr ze stavebního spoření než hypotéka?
Samozřejmě bude vždy záležet na konkrétním případu. Průměrná sazba nově poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření je nyní zhruba o tři desetiny procentního bodu nižší než u hypotéky. Pro velkou část klientů tak bude úvěr od stavební spořitelny vycházet levněji. Na druhou stranu vzít si překlenovací úvěr na 30 let na několik milionů ekonomický smysl nikdy dávat nebude. Stavební spořitelny jsou tedy určitě konkurenceschopné, dává smysl se na jejich nabídku podívat, ale ve výsledku bude vždy záležet na konkrétní situaci konkrétního klienta.
Kdy naposledy byly hypotéky dražší než úvěry ze stavebního spoření?
Pokud budeme brát statistiky ČNB porovnávající nově poskytnuté úvěry a jejich průměrné sazby, tak naposledy byly hypotéky dražší před více než 10 lety. Nyní takovou situaci zaznamenáváme od počátku roku a věřím, že ke konci roku bude rozdíl ještě větší než nyní.
Jsou teď nějaké novinky a trendy ve stavebním spoření? ČMSS například nabízí i úvěr bez předem vybrané nemovitosti, je to tak?
Všechny stavební spořitelny, nás nevyjímaje, zaspaly především v digitalizaci a jednoduchosti nabídky. My se proto zaměřujeme především na změny vedoucí k větší jednoduchosti, efektivitě a rozvoji elektronické obsluhy klienta. Umíme nabídnout úvěr bez vybrané nemovitosti a ušetřit tak klientovi nervy s tím, že o vybranou nemovitost přijde kvůli nevyřízenému úvěru.
Nově jsme taky zjednodušili a zrychlili proces vyřízení nezajištěného úvěru tak, že klient může získat peníze do druhého dne. I všechny další novinky budou směřovat do jednoduchosti, rychlosti a skutečné přidané hodnoty pro klienta.
Stavební spořitelny mají levnější zdroje než banky. Je to hlavní důvod, proč mohou stavební spořitelny nabídnout výhodnější sazby?
Jasně. Stavební spořitelny půjčují výhradně to, co vyberou od klientů na vkladech. Je to vlastně uzavřený systém a první platforma, na které si půjčují lidé mezi sebou. Proto jsou stavební spořitelny více odolné vůči jakýmkoli vnějším vlivům, přestály v pohodě finanční krize, nekrachovaly ani nepotřebovaly žádné sanace. A teď díky této uzavřenosti mohou na vývoj tržních sazeb reagovat pomaleji než komerční banky – proto nemusejí zdražovat úvěry tak rychle jako hypotéky.
Největší problémy s pořízením nového bydlení mají mladí lidé. Je pro ně stavební spoření výhodné, i když si nemohou půjčit tolik jako přes hypoteční úvěr?
Hlavním omezením pro mladé klienty nyní bude, že musejí mít naspořeny vlastní peníze, aby mohli získat úvěr nebo hypotéku. Tady vidím nezastupitelnou roli stavebního spoření, kde jinde bych si měl spořit na bydlení, když ne ve stavební spořitelně? A mladí lidé to vnímají podobně, vidíme velký příliv klientů do 26 let, kteří nikdy neměli se stavebkem žádnou zkušenost. Mladí lidé se chovají odpovědně, vědí, že až budou chtít bydlet, tak budou potřebovat mít naspořeno. A proto začínají šetřit včas. A až budou mít tenhle počáteční vklad, tak už je pak jedno, jestli se rozhodnou pro hypotéku nebo náš úvěr, zase bude záležet na konkrétních podmínkách.
Jak vidíte další vývoj úrokových sazeb u hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření?
Předpokládáme, že rozdíl v ceně se ještě trochu zvýší a hypotéky by měly být zhruba o půl procentního bodu dražší než úvěry od stavebních spořitelen. Samozřejmě bude záviset na konkurenčním boji mezi hypotečními bankami. Kvůli blížící se regulaci nebudou asi zvyšovat sazby tak rychle jak by měly a dočasně zvýhodní sazby na úkor své marže. Přes tento by se rozdíl mezi nabídkou stavebních spořitelen a hypotečních bank měl v následujících měsících ještě zvýšit ve prospěch stavebního spoření.
Děkuji za rozhovor.

Tomáš Kořínek
Tomáš Kořínek je od letošního března předsedou představenstva Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS). Na pozici nahradil Vladimíra Staňuru, který ČMSS opustil ke konci loňského roku. Kořínek v ČSOB pracoval od roku 2009, v květnu 2010 se stal ředitelem útvaru Řízení rizik a od počátku roku 2015 byl členem představenstva ČSOB odpovědným za oblast Řízení rizik skupiny (CRO).

 

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.31 Aktuální výše Hypoindexu

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%
Historie vývoje


Související články

Nájmy dál porostou. Otázka zní – o kolik?

O nájemní bydlení během pandemie nebyl příliš velký zájem, což se podepsalo na stagnaci či dokonce poklesech nájmů napříč celou zemí. Během posledního roku se ale situace dramaticky změnila. Uvolnění pandemických opatření, vlny přistěhovalců z Ukrajiny, rekordní nedostupnost vlastního bydlení a prudký růst hypotečních sazeb vyvolaly nebývalý zájem o nájemní bydlení, které nyní prudce zdražuje. V Praze […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 12. 2022

Většina podnájemníku se v bytě dlouho nezdrží, a několik dalších zajímavostí k podnájmu

Pronajímaní bytu stojí čas a peníze. Podle průzkumu společnosti UlovDomov.cz na vzorku 2000 spravovaných bytů je 75% pravděpodobnost, že se v bytě v průběhu roku změní podnájemník. Sedm majitelů ze sta musí v průběhu roku řešit vytopení a 13 majitelů ze 100 pak sousedské neshody. Kvůli podnájemníkům provádí v průběhu roku rekonstrukci bytu 6 % majitelů, přičemž u jednoho […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2022

Jak na státní dotace při úsporách energií pro rodinné domy?

Aktuální energetická krize nutí spotřebitele ke zvažování úsporných alternativ k vytápění domácností. Nejen s ohledem na cenové výkyvy plynu stále roste zájem o tepelná čerpadla, která nabízejí k životnímu prostředí šetrnější řešení a pro spotřebitele nejlevnější volbu z ekologických variant vytápění.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Pepa z Depa

  29 srpna, 2018

  Zrušme státní dotaci stavebního spoření a uvidíme, jak je stavební spoření odolné. To bude poplach v Kovářské uličce až v něm lidem zahučí 300 miliard. Pak si rád přečtu rozhovor s Kořínkem nebo Šedivým.

  Odpovědět

 • Josef

  10 září, 2018

  Stavebni sporeni je davno prekonany produkt. V bankach se vali spousty penez, banky nevi, co s nimi. Kdyby stavebko nebylo, tak uvery, ktere nejsou pokryt hypotekou, by banky pokryly jinymi, cilenymi spotrebitelskymi uvery.
  Vzdyt ten produkt je zivotaschopny jen diky statni dotaci. Ta kdyby nebyla, uz by davno posel.

  Odpovědět

 • DonLabuznik

  7 listopadu, 2018

  Vůbec se tomu ani nedivím, stavebí spoření je totiž super produkt. Sám jsem si stavebko zřídil u https://www.burinka.cz/stavebni-sporeni/ a myslím, že se jedná o skvělou investici bez rizik, díky které za pár let budu mít našetřeno na část mého nového bydlení.

  Odpovědět