EUR 25.375

USD 23.385

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.385

Text: Luboš Svačina

07. 09. 2010

2 komentáře

Zajímáte se o soudobou architekturu? Zapojte se do hlasování o nejlepší projekt

 


 

Cílem architektonické soutěže Young Architect Award je  zmapovat tvorbu začínajících architektů, upozornit na zajímavé projekty a nabídnout mladým architektům možnost veřejně předvést svou dosavadní práci. Soutěžní přehlídky se mohou účastnit studenti či absolventi oborů architektury, urbanismu, krajinářské a zahradní architektury, kterým v termínu odevzdání soutěžních prací nebylo více než 33 let. Přihlášené soutěžní návrhy jsou rozděleny do tří kategorií: studie, školní práce, realizace, z nichž porota vybere vždy jednoho vítěze, který si odnese hlavní cenu, kterou je odměna ve výši 30 000 Kč. Vyhlašovatelem soutěže je společnost ABF a odborným garantem je Česká komora architektů.

Kromě hlavních cen ve 3 uvedených kategoriích čeká na soutěžící i Cena architekta Josefa Hlávky v kategorii studie / školní práce, Cena rektora ČVUT v kategorii školní práce, Cena Stavebního fóra za návrh stavby ukazující cestu rozvoje lidských sídel. V odborné porotě zasednou jak teoretici architektury, tak zástupci úspěšných architektonických ateliérů. Předsedou poroty byl jmenován Doc. akad. arch. Imrich Vaško z bratislavské Vysoké školy výtvarných umění. 

Vedle výše zmíněných cen bude vyhlášena také Cena veřejnosti. O vítězi této soutěžní kategorie rozhodne internetové hlasování návštěvníků webových stránek www.yaa.cz, kde je možné najít všech 128 soutěžních prací včetně stručného popisku. Svůj hlas jednotlivým návrhům a realizacím můžete dát nejpozději 14. září, kdy hlasování veřejnosti končí. Každý hlasující má jeden hlas, volbu ale lze změnit tím, že kliknete na tlačítko "Hlasuji pro tuto práci" uvedené u jiné zveřejněné práce.

Výběr ze soutěžních návrhů
KATEGORIE REALIZACE

Rodinný dům Zlín – Lazy
Přihlašovatel:
Ing. arch. Pavel Míček
Autor: Ing. arch. Pavel Míček

REKLAMA

Popis díla: Čtvrť Lazy vznikala v průběhu druhé světové války, z tohoto období zde najdeme také několik velmi kvalitních funkcionalistických vil. Celá čtvrť je na severním svahu s nádherným výhledem na město. Parcela je velmi strmá s přístupen z horní – jižní strany. Dům je tvořen kompaktní hmotou, která je reflexí vnitřní prostorové skladby. Prostorová koncepce pracuje se strmostí původního terénu, čímž vzniká celá řada prostorů vzájemně výškově posunutých. Domem sestupujete stále níže jako byste šli po původním svahu. Tato koncepce umožnila vznik prostorů se zcela odlišnými proporcemi a způsobem denního osvětlení. Vnímání rozdílné kvality světla v různých prostorách je umocněno použitím přírodních materiálů bílé barvy. Dům je postaven kombinací zděné a železobetonové monolitické konstrukce. Většina materiálů je ponechána ve své původní podobě: vápenopísková cihla, bílé teraco, bílé polyuretanové stěrky, dub, smrk, modřín. 2009 / realizace.

Rodinný dům v Deštném v Orlických horách
Přihlašovatel:
Ing. arch. Lukáš Svoboda
Autoři: Ing. arch. Lukáš Svoboda / Ing. arch. Oldřich Bittner


Popis díla: Naším cílem bylo vytvořit dům, který vychází z tradičních forem místního stavitelství, ale také splní současné estetické, provozní a konstrukční požadavky. Základem se stal klasický podélný dřevěný dům se sedlovou střechou, ztvárněný soudobými prostředky. Hlavní jednoduchá hmota domu je doplněna přízemním utilitárním přístřeškem klasicky zajišťujícím příjemný a praktický přechod interiéru a exteriéru. Osobitý charakter dává domu také materiálové odlišení drobných funkčních objemů vystupujících z hlavní hmoty objektu. Dalším poměrně zásadním výrazovým prostředkem jsou střešní okna osazená přes okap, zajišťující mj. maximální komfort užívání podkrovních pokojů. Základním vnějším povrchovým materiálem je modřínový obklad bez povrchové úpravy. Jeho struktura a přirozené stárnutí bude v kontrastu s velkoplošnými barevnými fasádními deskami užitými na utilitárních částech domu. Střešní krytinu tvoří falcovaný Ti-Zn plech.


KATEGORIE ŠKOLNÍ PRÁCE
REED CITY
Přihlašovatel:
Bc. Tomáš Beránek
Autoři: Bc. Tomáš Beránek / Bc. Michal Gabaš

Popis díla: Projekt města u jezera Most se zabývá návrhem nového sídla pro 10 000 obyvatel a využitím rekultivovaného prostoru bývalého povrchového dolu Venuše. základní myšlenky návrhu; zatraktivnění lokality; kontakt města s jezerem; nerozpínat se do krajiny; odpoutání se od města Most; využití potenciálu jezera jako nově vznikajícího centra rekreace a sportovní turistiky v regionu; reagovat na složité základové poměry. Návrh města u jezera Most se inspiruje strukturou vodní rostliny – rákosu. Z vodní hladiny jezera vystupují jednotlivé subtilní objekty stejně jako stébla rákosu. Tato stébla vytváří podél jezera různě širokou a vysokou linii zástavby. Jednotlivá stébla jsou spojena zavěšenými platformami, které vytvářejí městské prostory. Skrz celé město prochází hlavní komunikace reagující spolu se zástavbou na tvar břehu. Různě široká zástavba tvoří městská subcentra podél okružní komunikace. Tato subcentra svou koncentrací „věží“ a výškovou expanzí odkazují na trsy rákosu.

REKLAMA


KATEGORIE STUDIE
Nová hustota
Přihlašovatel:
Diana Cristóbal Olave
Autoři: Diana Cristóbal Olave / Gonzalo José López Garrido


Popis díla: Rozvoj měst je v dnešní době důležitým architektonickým jevem. Šířící se výstavba založená na rodinných domech se považuje za typ rozvoje, který jde proti určitým ekologickým hodnotám; na druhé straně ovšem existuje i názor stavějící se proti hustotě zastavění prostřednictvím vícepatrových staveb. „Jak zvýšit hustotu v městech jako Barcelona nebo Praha bez vysokých budov a zároveň udržet důležitost veřejných ploch, jako jsou parky a náměstí?“

e velkých městech se ulice změnily v hlučné místo, kde je každý den méně slunečního světla. V reakci na to navrhujeme obytný model s jedním nebo více soukromými dvory pro každý dům, který zajišťuje soukromí, ticho a světlo. Při čtyřech podlažích přichází do každého bytu přirozené světlo, a protože každý dům má svůj vlastní dvůr, je tak zajištěno i soukromí. Skutečnost, že je důraz kladen na přirozené světlo a vlastní místo na výhled, stává se tento model vhodný pro město, nemá však smysl v přímořských či horských lokalitách. Pro strukturu a byty je použita pravidelná mřížka. Cílem je navrhnout budovu, která je jedinečná svým konceptem, nikoli svým tvarem, čímž vzniká model, který je otevřený změnám. Taková budova se stává „kontejnerem“ pro různé typologie bytů. Snažíme se poskytnout architektonické možnosti pro různé druhy uživatelů, kteří dnes existují. Jednopodlažní domy mísíme s dvoupodlažními a trojpodlažními; byty s jednou ložnicí s byty o dvou, třech nebo čtyřech ložnicích. Střecha je velký zelený prostor, který je částečně průchozí a přístupný z velkého dvora vybavenosti. Tento nový „městský park“ pomáhá udržovat teplotu budovy jako izolace a rovněž sbírá dešťovou vodu k použití v síti uvnitř budovy. Velká pergola ze solárních panelů shromažďuje energii a zároveň poskytuje stín pro průchozí oblast.

Titulní obrázek je vizualizací návrhu Ing. arch. Barbory Zálešákové – Areál Život – aquapark na území Palmovky

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • NEJLEPŠÍ ARCHITEKTONICKÝ PROJEKT

  7 září, 2010

  NEJLEPŠÍ ARCHITEKTONICKÝ PROJEKT: SROVNANI.INFO
  http://srovnani.info/

  Odpovědět

 • Jerry

  6 října, 2010

  Nápady se mi líbí, jen nechápu ten bazén s těmi schody – je to dost nebezpečné bez zábradlí, ne?
  Jinak jsem ale jednoznačně pro nízkoenergetické stavby, které jsou dnes dost důležitým směrem, kterým se ubírat – i to zmiňuje web http://www.ekonomicke-nizkoenergeticke-stavby.cz/, na který jsem nedávno narazil.

  Odpovědět