EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

Banka nedostatečně neprověřila dlužníka. Splatí tak jen půjčku bez dalších úroků

 

Komerční banka před čtyřmi lety poskytla svému klientovi tzv. „perfektní půjčku.“ Půjčka byla ve výši 280 tisíc korun bez uvedení účelu. Dlužník se zavázal splácet měsíční částku 6 110 korun. Banka klientovi navíc poskytla tzv. revolvingový úvěr ve formě úvěrového limitu v částce 20 000 korun. Jenže dlužník prostřednictvím kreditní karty částku vyčerpal, ale povinnost k úhradě nesplnil. Na případ upozornil server Měšec.cz.

Loading



 

O necelé dva roky později banka vyzvala klienta k okamžitému splacení celé úvěrové pohledávky.  Dostal se totiž do prodlení s úhradou jednotlivých splátek. Dlužník poskytnutý úvěr uhradil, ale dále již nesplácel. Komerční banka tedy svého klienta zažalovala. Měl totiž bance zaplatit ještě jistinu dluhu a kapitalizované úroky z úvěru a úroky z prodlení.

Nejprve soud prvního stupně uložil žalovanému zaplatit Komerční bance 174 296,67 korun s úrokem z prodlení. Jenže dlužník se odvolal a odvolací soud rozsudek prvního soudu změnil a danou žalobu zamítl.

Své rozhodnutí soud odůvodnil tak, že schopnost žalovaného splácet úvěr posoudila banka na základě jeho osobního (zaměstnavatelem nepotvrzeného) prohlášení, které nebylo potvrzená zaměstnavatelem. A v tom byl kámen úrazu. Žalovaný uvedl, že má příjmy ze závislé činnosti ve výši 16 000 korun měsíčně, nemá vyživovací povinnosti a jeho měsíční výdaje činí tisíc korun.

Z registrů si banka ověřila, že žalovaný dlužník nemá veden negativní záznam. V době, kdy mu byla půjčka poskytnuta, byl žalovaný dlužník hlášen k pobytu na ohlašovně městského úřadu. Z tohoto důvodu soud případ uzavřel s tím, že banka nedostatečně neprověřila žalovaného splácet úvěr ve sjednaných splátkách. Proto soud uznal, že je spotřebitelská smlouva neplatná; k této neplatnosti přihlédl bez návrhu.

REKLAMA

V novém zákoně o spotřebitelském úvěru je stanoveno, že věřitel je povinen posoudit úvěruschopnost dlužníka, v opačném případě dlužník věřiteli nemusí splácet úroky, ale pouze jistinu. Zajímavé je, že k podobnému závěru dospěl Nejvyšší soud také v případě úvěrové smlouvy uzavřené ještě podle staré úpravy,“ uvedl Tomáš Valášek, výkonný ředitel Insolvence 2008 a. s.

Podle zákona o spotřebitelském úvěru, musí banka, nebo jiný poskytovatel úvěru s odbornou péčí posoudit schopnost spotřebitele splácet spotřebitelský úvěr.

Komerční banka se odvolala k Nejvyššímu soud, který potvrdil rozhodnutí odvolacího soudu. Banka tedy pochybila.

Vzhledem k tomu, že je smlouva neplatná, musí tedy dlužník vrátit jen tu částku, kterou skutečně čerpal. Nemusí navíc zaplatit ani žádné poplatky, ani úroky z úvěru atp. Kdyby dlužník nedoplatil zbytek nesplaceného úvěru včas, banka ho bude muset zažalovat znovu. V tomto případě by banka požadovala úroky z prodlení.

REKLAMA

Dojde-li v rámci novelizace insolvenčního zákona k prolomení 30% limitu, bude namístě opravdu velká ostražitost. Pozitivní na tom ale bude, že díky vyšší úrovni kontroly ze strany institucí skončí v dluhové pasti méně lidí. Jak se ale v pozici věřitele zachová občan? Banky mu své databáze nezpřístupní, reference od předchozího pana domácího u nás na rozdíl od zahraničí zatím moc nefungují,“ dodává Valášek.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 4.: Obrácená hypotéka

Získání finančních prostředků pomocí tzv. obrácené hypotéky je v USA na rozdíl od české „americké“ hypotéky možné i když ještě klasická hypotéka nebyla úplně splacena a na nemovitosti stále vázne hypoteční zástava. Obrácená hypotéka se stává zajímavým finančním produktem zvláště v období, kdy tržní cena nemovitosti roste a podíl ještě nesplacené klasické hypotéky na tržní ceně nemovitosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *