Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Banky slaví rekordní poletí. Na hypotečním boomu vydělaly nemalé peníze

Bankovním ziskům nahrává mimo jiné zájem domácností o hypoteční úvěry spolu s rostoucími úrokovými sazbami. Česká ekonomika stále roste a domácnostem se daří. To zapříčiňuje zájem lidí o byty, ale i o běžné věci. Podle statistik ČNB banky během prvního pololetí klientům poskytly spotřebitelské půjčky za 59,5 miliard korun.

Podle předběžných statistik regulátora si české banky v uplynulém pololetí přišly na 43,3 miliardy korun, takřka o půl miliardy korun více než za první pololetí loňského roku.

Jde tedy o byznysově rekordní pololetí. V roce 2016 sice domácí banky inkasovaly ještě o miliardu více, ale čísla tehdy vylepšila mimořádná injekce z prodeje podílů v kartové společnosti VISA.

hypotečního boomu tedy banky letos dokázaly vytěžit maximum. „Zatímco banky získávaly peníze s velmi nízkými úroky, klientům půjčovaly zejména na bydlení stále dráže. Výsledný úrokový rozdíl byl hlavním zdrojem rostoucích příjmů bank působících v Česku,“ říká ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Zlatá éra bankovního byznysu nejspíš ještě nekončí. „Pokud jde o příjmy z úroků, podmínky se ještě zlepší, neboť ČNB bude aktivněji zpřísňovat svoji měnovou politiku, než se v uplynulých měsících čekalo,“ říká ekonom Cyrrusu Lukáš Kovanda. Centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu letos už třikrát, bankám to umožnilo jít s úroky průběžně vzhůru. „Nelze vyloučit ještě dvojí zvýšení základní úrokové sazby v letošním roce. To bude bankám nahrávat, takže budou snadno kompenzovat trendový pokles výnosů z poplatků a provizí,“ dodává Kovanda.

Zdroj: e15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *