Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Bez příjmů vydrží Češi díky svým úsporám minimálně 3 měsíce

Bez příjmu by Češi přežili ze svých úspor 3 měsíce a 18 dní. Což je pokles o 15 dní oproti čtvrtletí předchozíme, ale meziročně došlo k nárůstu o 3 dny. V průměru mohou Češi uspořit téměř 30 procent příjmů. 

„I když v průběhu času dochází ve vývoji úspor domácností k určitým výkyvům, z dlouhodobého hlediska můžeme pozorovat, že Češi se chovají zodpovědně a své úspory drží na relativně stabilní úrovni,“ říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank, a doplňuje: „Za poslední dva roky například námi sledovaný Index úspor nikdy neklesl pod hranici tří bodů, což znamená, že české domácnosti jsou v případě výpadku příjmů v průměru schopny pokrýt z úspor minimálně tři měsíce. To sice není špatný základ, ale je potřeba si uvědomit, že se jedná o průměr a některé domácnosti by se při nenadálém výpadku příjmů dostali do nesnází už během několika málo týdnů. Finanční odborníci přitom doporučují mít pro tyto případy disponibilní úspory alespoň ve výši 4 až 6ti měsíčního příjmu domácnosti.“

Potenciál spoření se meziročně nezměnil, Češi jsou schopni spořit 29 procent ze příjmů. „Možnost odkládat v průměru stranou až třetinu příjmu je pozitivní zpráva. Je pochopitelné, že kromě zbytných výdajů mají domácnosti další náklady, které z této částky ukrajují. Nicméně pokud už určitou částku odloží, měly by se v současné době nízkých úrokových sazeb také zajímat o možné alternativy jejího zhodnocení. Pokud může domácnost část úspor ‚postrádat‘ na delší období, nabízí se využití investičních nástrojů s šancí vyššího výnosu,“ uvedl Libor Vaníček.  

Zdroj: Tisková zpráva ING Bank

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *