EUR 23.660

USD 21.748

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.660

USD 21.748

Text: Veronika Hejná

14. 03. 2023

1 komentář

Budoucnost sdílených kanceláří? Rostoucí trend nebo slepá ulička?

 

Práce ve sdílených prostorách nastartovala v posledních několika letech velkou oblibu, a to napříč firemním spektrem. U lidí pracujících na volné noze i u velkých korporací, které ji využívají jako zpestření tandemu kancelář, home office. Podle průzkumu CBRE 24 % zástupců českých firem očekává posun k vyššímu využívání coworkingových prostor a servisovaných kanceláří zejména za účelem networkingu. Jaká je ale další budoucnost tohoto trendu? 

Loading



 

Coworking, řešení pro všechny

Sdílené kanceláře u nás využívají nezávislí profesionálové, malé i velké firmy, ale i korporace. Vyhovuje jim to, když třeba chtějí přilákat nováčky z řad mileniálů, pro které jsou běžné kanceláře moc obyčejné a raději, než budování vlastních originálních prostor volí pronájem části coworkingového centra, jež atmosférou mladým lidem sedí. Trendem je také využití tvůrčího prostředí coworkingových center pro vývojové nebo marketingové týmy.

„Dispozice a vybavení kancelářských prostor se v posledních letech výrazně mění s tím, jak se vyvíjí fungování a potřeby jednotlivých firem. Coworkingová centra často zahrnují místnosti vybavené nejmodernější audiovizuální a komunikační technikou na takové úrovni, která se mnoha firmám nevyplatí pořídit,“ říká Michal Černý ze společnosti Audiopro, která se specializuje na vybavení zasedacích a konferenčních místností.

Důvodů pro sdílené pracovní prostředí je mnoho. Patří mezi ně svoboda, inspirace a flexibilita, ale i často špičkové vybavení či punc nového řešení. A někdy je řešením i pro ty, kteří mají problém s prací z domova.

„Práce z domova má svá úskalí a klade na lidi poměrně vysoké nároky. Především vyžaduje sebekázeň a schopnost organizovat svůj rozvrh, prověří i komunikační schopnosti a počítačovou gramotnost,“ říká Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy GOPAS. „Prostředí coworkingu pak může být pro mnohé řešením. Nejen, že motivuje k pracovnímu výkonu, ale také přináší od ostatních přirozeným způsobem inspiraci či možnost rozvoje znalostí získaných na školeních time managementu, kancelářských programů či jiných IT dovedností. Stejně tak coworking přináší výhody IT asistence a sdílení zkušeností v práci s aplikacemi a novými technologiemi, které jsou na home office složitější.“
Hybridní řešení

REKLAMA

„Aktuální sdílené kanceláře nemusí nutně znamenat, že sdílíte jeden prostor se všemi ostatními bez jakéhokoli klidu na svou práci. „Existuje hybridní varianta, která představuje, že ve sdíleném prostředí mají lidé své vlastní soukromí. Sdílejí recepci, lounge, meeting roomy, konferenční prostory, ale každý může mít i soukromí vlastní kanceláře,“ říká Ondřej Mareček z SSI Group, která se specializuje na služby integrovaného facility managementu.

Výzkumy coworkingových center pak ukazují, že člověku k práci pomáhá přítomnost dalších pracujících pozitivních lidí, ale je faktem, že člověk k plnohodnotné práci často potřebuje klid a kus soukromí.  Oborový přesah pak podporuje kreativitu, navazuje nové spolupráce a multioborovou pomoc, ale klidu dobře známého vlastního prostředí se nic nevyrovná.
Kreativní melting pot?

Existují ale i kritické hlasy, které říkají, že v coworkingových kancelářích spolu lidé ve finále stejně nekomunikují a nestýkají se více než v tradičních kancelářských budovách. Někdy spíše i méně. Pro výměnu myšlenek, kreativní inspiraci, a tudíž podporu inovací jsou často lepší bary a kavárny či jiná veřejná místa než kanceláře, třebas sdílené. A něco pravdy bude i na tvrzení, že nad kreativní inspirování spolupracovníků mezi sebou v kanceláři se nic nevyrovná a home office a sdílené kanceláře jen mrhají tímto potenciálem.
Neexistuje jediná správná odpověď, protože manažeři potřebují přizpůsobit své pracovní prostředí obchodním potřebám své organizace. Faktem je, že tradičně si firmy pronajímaly kanceláře podle požadavku čtverečních metrů, a pak si podle své potřeby prostor uzpůsobily. Aktuálně však část firem pronajímá prostory podle počtu míst s flexibilními podmínkami a zajištěním kompletního servisu. Budoucnost ukáže, zda pozitiva převáží rizika.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Martin

    14 března, 2023

    No, moje zkušenost. Sdílený prostor s jinými je k ničemu, nosí si tam nosy nahoru různí kojoti, jejichž telefonáty musíte poslouchat. To fakt ne.
    Pronajmout si zasedačku na prezentaci jen pro sebe dává větší smysl.
    Kancl jen pro sebe je k ničemu, to už můžu zůstat doma.
    Takže fakt nějaký bod pro větší týmy, kde jinak lidi dělají z domu.

    Za mě je ten trh neperspektivní.

    Odpovědět