Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

ČBA: ČNB by neměla mít zákonnou pravomoc určovat příjmové ukazatele

Česká bankovní asociace (ČBA) změnila svůj neutrální postoj k připravovanému zákonu o České národní bance (ČNB). ČBA je přesvědčena, že se hypoteční trh již začal ochlazovat, regulovat hypotéky podle příjmu žadatele zákonem proto není nutné.

ČNB chce zákonem, který by sněmovna měla projednávat v první polovině příštího roku, určit tři parametry – maximální výši úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti, celkové zadlužení žadatele k jeho ročnímu příjmu a maximální splátku dluhu k jeho čistému měsíčnímu příjmu.

„Zákonnou pravomoc by měla mít ČNB jen na maximální výši hypotéky k hodnotě nemovitosti a v tomto smyslu budeme aktivně vystupovat, například v debatách, které se k novému zákonu povedou. Snažíme se, aby další dva příjmové ukazatele v zákoně nebyly,“ říká Vladimír Staňura, poradce výkonného ředitele ČBA, který je přesvědčen, že stanovení dalších dvou ukazatelů zákonem je zbytečné.

„Už teď je hypoték méně. Dosavadní omezení výše hypotéky k pořizovací ceně nemovitosti tedy zafungovalo a v kombinaci s očekávaným dalším růstem úroků dojde k ještě většímu zchlazení trhu,“ tvrdí Vladimír Staňura.

Zdroj: iHNed.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *