Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Ceny nemovitostí rostou, dostupnost bydlení se zhoršuje

Ceny nemovitostí pokračovaly v prvním čtvrtletí letošního roku v růstu. Ceny bytů vzrostly podle HB Indexu meziročně o 10,2 %. Rostoucí ceny nemovitostí v kombinaci s přísnějšími podmínkami pro jejich financování zhoršují dostupnost bydlení, a to i přes stále velmi nízké úrokové sazby.

Tempo růstu cen bytů bylo v prvním čtvrtletí roku 2018 mírnější než v předchozím kvartále. Stejně jako v předchozím období rostly ceny starších panelových bytů více než ceny těch cihlových. V Praze panoval největší zájem o byty s dispozicemi 2+1 a 2+kk, mimo hlavní město jsou nejvíc poptávány byty s dispozicemi 3+1 nebo 3+kk. Pokud se blíže podíváme na Prahu, která představuje největší část trhu s byty, vidíme stabilní tempo růstu cen u cihlových bytů, a naopak zpomalení u panelových bytů. Nové projekty již atakují hranici přes 85 000 Kč/m2. V posledním čtvrtletí také zaznamenáváme stále vyšší zájem cizinců o koupi bytů v novostavbách,“ uvedl Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

Vysoké ceny nemovitostí a zpřísnění podmínek pro financování nemovitostí snižuje poptávku ze strany občanů. Podle HB Indexu dojde kvůli nižší poptávce a stagnující nabídce nemovitostí ke zpomalení až zastavení dlouhodobého cenového růstu. Část potenciálních kupujících odejde do nájmů, což se může projevit na růstu tržního nájemného.

Zdroj: Tisková zpráva Hypoteční banka

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *