Úterý 16. července. Svátek má Luboš.

Ceny nemovitostí vzrostly loni o více než 10 procent

V loňském roce zdražily všechny typy rezidenčních nemovitostí. Ceny bytů vzrostly o 11 procentních bodů, pozemky o 10,7 procentního bodu a pozemky o 4,7 procentního bodu. Vyplývá to z údajů HB Indexu.

Rekordní meziroční nárůst ceny bytů o 11 procentních bodů byl tažen především byty v Praze, Brně, Olomouci a ve Středočeském kraji. „Za zmínku stojí fakt, že ceny starších panelových bytů rostly více než v případě cihlových. Na trhu roste zájem především o byty pro rodinu (3+kk, 3+1). Svého vrcholu v posledním čtvrtletí dosáhly i prodeje novostaveb. Developeři prodali za celý loňský přibližně 6 500 bytů, což představuje oproti předchozímu roku mírný pokles. Způsobil ho ale nedostatek nabídky. Velká část nových bytů se kupuje čistě na investici. V Praze je to podle odhadů až 30 %,“ uvedl Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

Ceny rodinných domů rostly mezičtvrtletně nejvíce za poslední dva roky. „I tak bylo tempo jejich růstu oproti cenám bytů a pozemků méně než poloviční. U nové výstavby domů převažuje ta individuální prováděná svépomocí a dodavatelským způsobem,“ říká Petr Němeček.

Trh s pozemky již z větší části akceptoval skokový nárůst kvůli zvýšení DPH na pozemky a má za sebou nejvyšší kvartální nárůst od dob vzniku HB INDEXu, 4,2 procentního bodu. Poptávka po pozemcích na konci roku mírně rostla. Jejím tahounem je zvyšující se výstavba. Největší zájem převažuje u lokalit v okolí velkých měst a překvapivě u levnějších pozemků bez kompletních veřejných sítí. Nabízejí totiž nižší cenu,“ uzavřel Petr Němeček.

Zdroj: Tisková zpráva Hypoteční banka

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *