Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Ceny nových bytů dál raketově rostou

Průměrná prodejní cena nových bytů v Praze dosáhla ke konci prvního čtvrtletí letošního roku 88 552 korun za metr čtvrtletí. Meziročně tak průměrná cena vzrostla o 22,8 procenta a od zlomu v polovině roku 2015 zhruba o tři pětiny.

Od poloviny roku 2013 do poloviny roku 2015 se přitom průměrná prodejní ceny zvýšila pouze o dvě procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněných statistik developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group.

„I nadále jsme svědky raketového růstu cen. Nabídka nových bytů pod 70 tisíc korun za metr čtvereční prakticky vymizela, přitom v prvním čtvrtletí loňského roku bylo ještě okolo 20 procent všech prodaných bytů v cenové hladině do 60 tisíc korun,“ uvedl generální ředitel Skanska Reality Petr Michálek.

Nových bytů se v prvním čtvrtletí prodalo nejméně za posledních šest let, a to 1200.
„Počty prodaných bytů klesají poslední dva roky. Pokud se letos nestane něco zásadního, mohou celkové prodeje klesnout pod 5000 nových bytů, což bude nejméně od roku 2013. Metropole by měla být tahounem domácí ekonomiky, ale i místem, které bude schopno poptávku po novém bydlení uspokojit. Pražský trh s byty ale místo toho začíná spíše zaostávat,“ doplnil předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

Počet dostupných bytů se meziročně zvýšil přibližně o pětinu na 4200. „Silnější nabídka na začátku roku je dána na jedné straně zpomalením tempa prodejů a na druhé straně sezonností. Do prodeje šly především navazující etapy již dříve povolených projektů, navíc u řady z nich jde o etapy poslední. Současný růst nabídky je tak zřejmě jen krátkodobým výkyvem,“ dodal majitel Central Group Dušan Kunovský.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *