Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Češi mají problém vyjít se svými příjmy, zadlužují se a sázejí

Jak vyplývá z mnoha průzkumů, lidé v Česku mají často problémy vycházet s penězi. Až jedna pětina dotázaných domácností uvádí, že má opakovaně problém vyjít se svými příjmy. Co je skutečnou příčinou špatné finanční situace? Jsou to nízké příjmy, nebo špatné hospodaření s penězi?

Finanční gramotnost problematické části obyvatelstva v České republice není bohužel na nijak vysoké úrovni. Ukázalo se, že mnoho lidí utrácí více, než si mohou dovolit. Často se zadlužují a navíc nemají jasný plán, jak své dluhy splatí. Mnohdy lidé neúměrně utrácejí za produkty a služby, které nepotřebují. Často si dopřávají luxus, který je mimo jejich možnosti. Neumějí vyhodnotit užitek nakupovaných produktů či služeb a špatně jsou na tom i ve výpočtu skutečně vynaložených nákladů. Průzkumy dále prokazují, že Češi mají rovněž sklon utrácet za alkohol, tabákové výrobky a hazardní hry.

Sázkové hry, loterie a podobné hry

 V souvislosti s řízením osobních financí jsme se zaměřili na hazard a to jeho lehčí formu. Zabývali jsme se otázkou sázkových her, loterií a jiných podobných her. Jak jsou na tom Češi? Kolik prosázejí? Jsou schopni uřídit svou vášeň?

Poslední dostupná data ministerstva financí uvádějí, že v roce 2014 sázející vložili do loterie 138, 1 miliard Kč a 106,7 miliard jim bylo vyplaceno na výhrách. Z uvedených údajů vyplývá rozdíl 31,4 miliard korun mezi vklady a výplatami výher. Oproti roku 2013 vzrostl objem finančních vsazených prostředků českých domácností o 11,4 %. Množství vyplacených prostředků vzrostl o 11,9 %. Objem investovaných finančních prostředků do loterií a sázek obecně meziročně roste. Odhaduje se, že i objem vložených prostředků do hazardních her za rok 2015 bude vyšší.

Loterie a sázkové hry v online formě jsou dostupnější

Na tomto místě je třeba podotknout, že uvedená data zahrnují pouze oficiální provozovatele sázkových her a loterií. Není tajemstvím, že na českém internetu působí také spousta provozovatelů online sázkových her, které nemají oficiální licenci v České republice. Přesto se tito provozovatelé hájí tím, že jim zastaralý český právní řád v této oblasti nedovoluje legalizaci jejich podnikání, na kterou prý mají dle evropských norem právo. Tato otázka by měla být vyřešena novelizací českého práva v této věci.

Vstupem online sázení na český trh, zájem domácích sázkařů ještě vzrostl. V dnešní době internetu je tak sázení dostupnější, rychlejší. To činí lehký hazard dostupnějším. Na druhou stranu jsou při online sázení vedeny záznamy o uskutečněných sázkách jednotlivce. Sázkaři tak mají možnost lépe kontrolovat objem vynaložených peněz na svůj riskantní koníček. Pokud hráči sázejí online, mají navíc možnost svůj herní účet dočasně nebo nadobro blokovat a získat tak kontrolu nad rizikem závislosti.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Češi mají problém vyjít se svými příjmy, zadlužují se a sázejí”

  1. Gauner napsal:

    A koho to zajímá????

    Vždyť je do této situace grázlové z médií, politici dostali.Hledí si pouze svého a na každého kašlou!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *