Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

České přístavy ustoupí olympijským hrám

Na místě českých přístavů plánuje Hamburk výstavbu olympijského městečka. Česku byl zástupci německého města nabídnuta za výměnu výhodnější lokace pro české přístavy.

Celkem má Česká republika v Hamburku tři přístavy. Sálský a Vltavský přístav, které k sobě přiléhají a byly propůjčeny Československu k užívání na základě Versailleské smlouvy, a samostatný Peutský přístav, který v roce 1929 Československo zakoupilo. Hamburk kandiduje na pořádání olympiády v roce 2024 a omezil by tak přístup k Vltavskému přístavu.

Deklarovali jsme zástupcům Hamburku, že bychom jako Česká republika v Hamburku rádi zůstali. Pokud Hamburk potřebuje naše přístavní území pro účely svého rozvoje, jsme ochotni ho vyměnit,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok . Výměna by se podle něj týkala Vltavského a Sálského přístavu. „Zástupci Hamburku tuto naši ochotu přivítali a nabídli nám náhradní území, které je podle mě výhodnější než to současné. To znamená, že je možnost řešení s benefity pro obě strany,“ řekl Ťok

Detaily výměny nejsou prozatím projednány. Nicméně Česká republika se po 15 letech, kdy přístavy chátraly, rozhodla pro jejich obnovu. Letos v červnu začalo Česko s rekonstrukcí, ve Vltavském přístavu má vzniknout nová manipulační plocha pro překládání zboží. Ministr Dan Ťok který je nyní na návštěvě Hamburku jedná o další budoucnosti plaveb a udržení vodních cest pro českou ekonomiku.

Dostali bychom území, které leží víc východním směrem a podle mě je lepší, protože nabízí větší perspektivy rozvoje,“ řekl ministr po prohlídce obou lokalit. 3

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *