Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Chátrající domy nemá kdo bourat

Majitel má za chátrající objekt odpovědnost, tudíž po vystavení nařízení k demolici jej musí zbourat. Pokud se ale k objektu nehlásí, pak zchátralý objekt musí nechat strhnout obec v níž je registrován.

Za poslední roky vydaly stavební úřady přes šest tisíc nařízení k demolici. S chátrajícími objekty má v Česku problémy každá druhá obec. Docházejí jim peníze na demolice. Z toho důvodu Ministerstvo pro místní rozvoj totiž vyhlašuje další dotační program na demolice vybydlených bytových domů. „Je možné dostat až 80 procent nákladů,“ říká starostka Drahomíra  Miklošová.

Dotační program startuje příští rok a je na něj po tři roky připraveno 100 milionů ročně. Je určen výhradně pro obce s ghetty a jen na bytové budovy. Dotace se nedají použít na jejich výkup, obec je musí mít ve svém vlastnictví. Podmínkou je povinnost nově vzniklý prostor využít ve veřejném zájmu.

Dala by se z něj platit přeměna nevyužívaných průmyslových areálů a objektů na podnikatelské objekty, ale i výkup nemovitostí, demolice a výstavba páteřní infrastruktury,“ popisuje František Kotrba, mluvčí ministerstva. Návrh v lednu projedná vláda, fungovat by měl až do roku 2022.

Zdroj: idnes.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *