EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Chcete stavět garáž nebo vykopat studnu? Za povolení zaplatíte mnohonásobně více

 

Třiatřicetkrát více. Přesně o tolik ode dneška zdražil správní poplatek za podání žádosti o povolení vybudovat studnu. Úplně stejně se zvýší i poplatek u domovních čističek odpadních vod. Pětkrát více pak zaplatí investor za podání žádosti o postavení garáže. Vyplývá to ze zákona o správních poplatcích, podle kterého od prvního července se některé poplatky citelně zvyšují.

Loading 

Až dosud člověk za podání žádosti o povolení studny či domovní čističky odpadních vod zaplatil tři stovky, od července ale musí do kapsy sáhnout mnohem hlouběji. Nově tento poplatek vzrostl na deset tisíc korun. Pokud chce stavět běžnou garáž s maximálně třemi parkovacími stáními, zaplatí za podání žádosti pět tisíc místo předchozího jednoho tisíce. Investor si připlatí i v případě, že nezačne stavět včas. Prodloužení platnosti stavebního povolení zdraží na dvojnásobek.

Není proto divu, že se stavební úřady v červnu potýkaly s obrovským náporem investorů. Ti chtěli nejen ušetřit na správních poplatcích, ale hlavně vyhnout se očekávaným komplikacím souvisejících s nabíhající účinností nového stavebního zákona. Ten pro všechny nové stavby platí právě od 1. července.

Zavádění nových legislativních pravidel pro novou výstavbu provázely zmatky, když například klíčovou součást změn – digitalizaci – na poslední chvíli zkomplikoval antimonopolní úřad. Sami zástupci stavebních úřadů, se kterými opakovaně komunikujeme, neskrývali obavy, jak bude povolování staveb od července fungovat.

Obávali se i investoři, kteří se snažili dokončit přípravu stavební dokumentace co nejrychleji tak, aby projekt mohli poslat do povolovacího řízení před koncem června. Jen to jim zajistilo, že se bude plánovaná stavba povolovat podle stávajících pravidel, se kterými mají obě strany dlouhé zkušenosti.

REKLAMA

Nový stavební zákon účinný od 1. července zavádí správné principy, které v konečném důsledku povolování nových staveb v Česku zjednoduší a hlavně výrazně urychlí. To je v současnosti jedno z nejkomplikovanějších a nejdelších ze všech zemí světa. Opakovaně upozorňujeme na to, že zbytečná byrokracie a průtahy při získávání povolení stavět podle našich výpočtů prodražují nové byty v průměru o deset procent. U bytu za sedm milionů korun si tak kupující za pomalou práci úředníků připlatí nemalých sedm set tisíc korun. Jakmile se nový stavební zákon zaběhne, stavební řízení se reálně zkrátí. Obávám se ale, že to bude trvat ještě poměrně dlouho.

Autor: Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Banky v červnu poskytly nejvíce hypoték v letošním roce

Objem poskytnutých hypotečních úvěru dosáhl v červnu 24,2 miliardy Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 20,2 miliardy Kč. Červnový objem nově poskytnutých hypoték je tak nejvyšší v letošním roce a společně s květnem se poprvé po více než dvou letech nachází nad hranicí 20 miliard Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *