Úterý 17. října. Svátek má Hedvika.

Čínská realitní bublina brzy praskne

O Číně je zvykem mluvit jako jako o ekonomice budoucnosti. Právě díky ní se podařilo světovou ekonomiku dostat z recese a přivést exportně orientované země jako je Německo k opětovnému růstu. Čína však v současnosti čelí mnoha rizikům a situace na její realitním trhu začíná stále více připomínat Japonsko z 80. let, těsně před kolapsem velké realitní bubliny.

Jak se to začne?

Jak krize může přijít? "Docela jednoduše. Prostřednictvím zvyšování úrokových sazeb. Mnozí developeři v Číně mají své financování z velké části založené na úvěrech. Pokud centrální banka zvýší úrokové sazby, bude to tlačit jejich náklady na financování směrem nahoru a také zhoršovat jejich cashflow," uvádí Martin Baláž, analytik společnosti TRIM Brokers ve svém článku na Investujeme.sk. Podle jeho názoru na dokončení již rozestavěných projektů budou developeři potřebovat další hotovost, kterou však bude díky snížení plánu na poskytnutí nových úvěrů do ekonomiky (v Číně o objemu poskytnutých úvěrů rozhoduje plánovací komise) stále těžší sehnat. Proto budou tyto firmy nuceny prodávat již postavené nemovitosti a že budou peníze chtít rychle, budou muset snížit ceny. To už se bude většina zahraničních realitních fondů snažit svých nemovitostí v Číně horečně zbavit. Jako poslední si prasknutí bubliny přes pokles cen uvědomí individuální investoři a přestanou kupovat. To bude mít za následek ještě větší problémy pro developery. Podobně jako na Slovensku.

Celou analýzu situace na čínském realitním trhu si můžete přečíst v článku "Čínska realitná bublina čoskoro praskne" na serveru Investujeme.sk.  

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *