Pondělí 23. října. Svátek má Teodor.

ČKAIT chce sazebník stavebních prací

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) doporučila vládě, aby zavedla povinný sazebník projektových a stavebních prací. Zejména by tak měla vláda učinit u projektů, na nichž se společně podílejí veřejná správa a soukromý sektor, označovaných jako Public Private Partnership (PPP), a u zakázek vypisovaných státem.

Sazebník by měl pomoci proti předražování staveb v ČR. Komora se ve spolupráci s Českou komorou architektů připravuje na to, předložit veřejnosti standardy stavebních výkonů jasně definujících podmínky zakázek mezi dodavatelem a odběratelem.

K závěru, že výstavba infrastruktury financované veřejným sektorem je v Česku výrazně dražší, než je průměr EU a než je cena obytných staveb budovaných ze soukromých peněz, dospěla loni na podzim i Národní ekonomická rada vlády (NERV) ve své závěrečné zprávě. Zatímco v Německu nebo Itálii je výstavba infrastruktury levnější než výstavba obytných domů, v Česku je naopak o 62 % dražší.

Možných vysvětlení je podle NERV několik: nízká intenzita soutěže mezi stavebními firmami, možná korupce, měkké rozpočtové omezení na straně investora (státu) nebo intenzivní ovlivňování ze strany dodavatelů, kteří preferují neúčelně nákladná řešení. Dalším možným vysvětlením je podle rady nátlak účastníků řízení, aby při výstavbě bylo pamatováno na jejich zájmy.

Zdroj: Stavební fórum

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *