EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

ČNB má v rukou klíč k dostupnějšímu bydlení

 

Je to jen o něco déle než rok od chvíle, kdy začala platit nařízení ČNB, která v kombinaci s prudce rostoucími úrokovými sazbami od hypoték odřízla značnou část potenciálních zájemců o nové bydlení. Zatímco dříve tzv. hypotékáři tvořili přes polovinu kupujících nových bytů v Praze, od dubna loňského roku, kdy nařízení vešla v platnost, jsou to spíše jen jednotky procent. Ukazatelé DTI a DSTI se rychle změnily v noční můru nejednoho žadatele o hypotéku, především pak ten druhý jmenovaný.

Loading 

Pohled do praxe: průměrná hrubá mzda v Praze je aktuálně podle ČSÚ lehce pod 49 tisíci, což znamená necelých 39 tisíc čistého. S tímto příjmem by si podle ukazatele DTI průměrný Pražan starší 36 let mohl půjčit kolem 3,95 milionů korun. Ukazatel DSTI, tedy poměr výše splátky dluhu k příjmům, mu ale umožní na hypotéku vynaložit měsíčně maximálně kolem 17,5 tisíce korun, což při současných úrokových sazbách znamená při 30leté splatnosti hypotéky jen kolem 2,8 milionů korun. Tedy o více než milion korun méně než DTI. Cesta k novému bydlení tak končí dříve, než začala.

Z vyjádření zástupců ČNB vyplývá, že úrokové sazby se minimálně ještě po nějakou dobu snižovat nejspíš nebudou, už na zítřejším zasedání bankovní rady ČNB by se ale mělo jednat právě o ukazatelích DTI a DSTI. Bankovní sektor je ve velmi dobré kondici a také delikvence splácení hypoték je stále velmi nízká. Zrušení, či alespoň zmírnění těchto požadavků, je přesně tím řešením, které trh s novým bydlením potřebuje.

O pořízení nového bytu v Praze v následujících pěti letech uvažuje až půl milionu lidí, jak ukázal nedávný průzkum Central Group. Ti by tak při výhodnějších úrokových sazbách a zmírnění ukazatelů DTI a DSTI mohli přestat odkládat svá kupní rozhodnutí – nové bydlení by se stalo dostupnějším pro mnohem širší skupinu obyvatel, bankovní sektor by neutrpěl žádnou újmu a stát by navíc získal peníze z DPH.

Autorka: Michaela Tomášková, výkonná ředitelka, CENTRAL GROUP

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *