Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

ČNB po půl roce zvyšuje úrokové sazby

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 25 bazických bodů na 2 %. Současně centrální banka rozhodla o zvýšení lombardní sazby na 3 % a diskontní sazby na 1 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 3. května 2019.

Poté, co ČNB v listopadu zakončila svou loňskou rallye zvyšování sazeb, si dala půlroční pauzu. Ta byla zapříčiněna nečitelnou situací v zahraničí. ČNB nechtěla riskovat, že bude zvyšovat sazby v předvečer příchodu recese do evropské ekonomiky. Tyto obavy převážily i proinflační tlaky z domácí ekonomiky. V dnešní situaci si ČNB nemůže být vnějším prostředím o moc jistější, nicméně i tak se rozhodla sazby znovu zvýšit,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

Základní sazba, dvoutýdenní repo sazba, se ocitá nejvýše od začátku února roku 2009. Úvěry by tak čistě z tohoto důvodu měly být v Česku nejdražší v posledním desetiletí. Do hry však vstoupí také jiné faktory, jako jsou například obří devizové rezervy ČNB, vzniklé v důsledku intervence ČNB z let 2013 až 2017. Ty budou sazby například u hypoték držet kolem stávající úrovně tří procent., stejně jako je tam bude držet zatím stále dosti nejistý mezinárodní ekonomický vývoj,“ doplnil Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *