Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

ČNB zpřísnila pravidla u hypoték

Česká národní banka (ČNB) dnes vydala seznam doporučení pro úvěrové instituce. Hypotéky s LTV nad 90 procent by neměly přesáhnout 10 procent celkového objemu nových úvěrů poskytnutých v daném čtvrtletí. Maximální délka splatnosti úvěru na bydlení by neměla překročit 30 let.

V žádném případě by podle ČNB ukazatel LTV nikdy neměl překročit 100 procent. Omezení by banky neměly obcházet souběžným poskytováním nezajištěných spotřebitelských úvěrů. Délka splatnosti nezajištěného spotřebitelského úvěru by u klientů, kteří již čerpají úvěr na bydlení, neměla být delší než osm let.

ČNB doporučuje také například interní stanovení limitů ukazatele LTI, tedy poměru výše úvěru a čistého příjmu žadatele. Banky by měly též odděleně sledovat, zda jsou hypotéky poskytovány k financování vlastního bydlení nebo k dalšímu pronájmu.   

Zpráva o finanční stabilitě, kterou dnes představil guvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer, varuje před růstem rizikovosti nově poskytovaných úvěrů na bydlení. „Zvyšuje se podíl úvěrů, které jsou poměrně vysoké vůči hodnotě nemovitosti,“ uvedl Miroslav Singer. „Chceme zabránit vzniku smyčky mezi růstem cen nemovitostí a růstem úvěrů na bydlení, která by vytvořila hrozbu pro stabilitu bankovního sektoru,“ dodal guvernér.

Zdroj: ČNB

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *