Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Další zpřísnění hypoték hypoteční trh příliš neschladí

Česká národní banka (ČNB) s velkou pravděpodobností přistoupí již příští týden k dalšímu zpřísnění hypoték. Zaměřit se hodlá na příjmové ukazatele DTI a DSTI. Nejvíce by na nová doporučení doplatily mladé rodiny a samožadatelé. Na poskytování hypoték to přesto nemusí mít zásadní vliv.

Zavedení limitů u ukazatele celkových dluhů klienta k jeho ročnímu příjmu (DTI) a ukazatele celkových splátek dluhů k měsíčnímu příjmu (DSTI) by se ale dotklo nejen mladých rodin a samožadatelů. „S problémy se pravděpodobně setkají i drobní investoři do nájemních nemovitostí, kteří nemají na pořízení dalšího investičního bytu dostatek vlastního kapitálu a již dnes mají jeden i více úvěrů na několik nemovitostí,“ míní Jiří Kryl, hypoteční analytik společnosti Broker Trust

Doporučení sice nejsou pro banky závazná, přesto je zpravidla dodržují. ČNB chce zavedením dalších doporučení zchladit realitní trh. Na celkovém objemu poskytovaných hypoték by ale změny nemusely mít zásadní vliv. Odhaduji korekci trhu maximálně do 10 procent,“ dodává Jiří Kryl.

Zdroj: Broker Trust

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *