EUR 25.445

USD 21.755

REPO sazba ČNB 0.75 %

Inflace 4.1 %

EUR 25.445

USD 21.755

Text: Monika Lukešová

14. 06. 2018

Dávky na bydlení se možná sníží. Hrozí, že přibude bezdomovců

Ministerstvo práce původně prosazovalo mnohem citelnější snížení dávek na bydlení početným rodinám a obyvatelům ubytoven. Tak razantní opatření zatím nejspíš nebudou. Ale dále se počítá s menšími částkami a zmenšením okruhu lidí, kteří by měli mít na pomoc s financováním bydlení nárok. 

Aktuálně teď návrh teď posuzuje legislativní rada vlády. Novela si klade za cíl snížit přemrštěné ceny nájmů pro potřebné a získat nad penězi na bydlení větší kontrolu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí toho chce dosáhnout například tím, že sníží doplatek na bydlení z osmdesáti na šedesát procent z normativních nákladů, které každý rok podle cen nájmů a energií stanovuje vláda. Původně počítalo s větším snížením, a to na  padesát procent normativu. Důslednější budou nejspíš i kontroly v domácnostech a jasně vyčlenit ceny energií.

Nedocházelo k zúčtování obrovských záloh za energie. I takovým způsobem obcházeli majitelé bytů pravidla, a to chceme odstranit,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO).

Podle kritiků novela vyžene na ulici stovky lidí

Návrh se nelíbí Svazu měst a obcí i Platformě pro sociální bydlení. „Například mamince samoživitelce se dvěma dětmi na rodičovském příspěvku na Praze 7, která dává za bydlení 11 tisíc korun měsíčně, zbývá nyní 7400 korun na měsíc na ostatní výdaje. Po té novele by jí zbylo 4800 korun. Vůbec nerozumím tomu, jak má tohle vyřešit obchod s chudobou,“ říká poslanec a starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Bez domova by mohly skončit stovky lidí a situace dalších tisíců domácností by se mohla výrazně zhoršit. „Taková změna by způsobila zvýšení počtu lidí v bytové nouzi. Znamenala by kolaps obcí v kapacitě podpory svých občanů, protože najednou by bylo na ulici 13 a půl tisíce lidí a znamenala by kolaps úřadu práce,“ myslí si Štěpán Ripka z Platformy pro sociální bydlení.

Zdroj: Česká televize

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

Co dělat, když chybí peníze na splátku hypotéky? Vyplatí se pojištění schopnosti splácet?

Zdroj: Pixabay.com Pro některé lidi nebyl poslední rok procházka růžovou zahradou. Lidé se tak mohli dostat do potíží se splácením hypotéky. Ačkoli podle mnohých průzkumů je půjčka na bydlení to poslední, co lidé přestávají splácet, může se stát, že na splátky v rodinném rozpočtu už nebude dostatek peněz. Co v takovém případě dělat?

Text: Monika Lukešová

27. 05. 2021

Družstevní byty: Odlišnosti od osobního vlastnictví

Realitní trh nejspíš ochladne, ale investicím do nemovitostí hrana nezvoní

Do nového roku mnoho lidí vkládalo velké naděje. Rozjezd je však při nejmenším rozpačitý. Ačkoliv loňský rok byl v oblasti hypotečních úvěrů rekordní, letos odborníci očekávají spíše ochlazení. Navíc podle dat Eurostatu se může zdát, že v České republice žijeme jako sardinky. Předpovídat budoucnost v jakékoliv oblasti je momentálně dost ošemetné. Vše ale ukazuje na […]

Text: Monika Lukešová

09. 02. 2021

Vývoj realitního trhu 2021

Proč ceny nemovitostí stále rostou? Co přinese nový rok?

Negativní očekávání kvůli krizi způsobené pandemií koronaviru se zatím rozhodně nevyplňují. Někteří odborníci očekávali, že lidé nebudou mít na koupi nemovitostí peníze a budou se s nejistotou dívat do budoucnosti. Kvůli tomu pak nebudou kupovat nemovitosti a brát si hypotéky. Jenže opak je pravdou.

Text: Monika Lukešová

04. 01. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.