Úterý 09. března. Svátek má Františka.

Dávky na bydlení se možná sníží. Hrozí, že přibude bezdomovců

Ministerstvo práce původně prosazovalo mnohem citelnější snížení dávek na bydlení početným rodinám a obyvatelům ubytoven. Tak razantní opatření zatím nejspíš nebudou. Ale dále se počítá s menšími částkami a zmenšením okruhu lidí, kteří by měli mít na pomoc s financováním bydlení nárok.

Aktuálně teď návrh teď posuzuje legislativní rada vlády. Novela si klade za cíl snížit přemrštěné ceny nájmů pro potřebné a získat nad penězi na bydlení větší kontrolu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí toho chce dosáhnout například tím, že sníží doplatek na bydlení z osmdesáti na šedesát procent z normativních nákladů, které každý rok podle cen nájmů a energií stanovuje vláda. Původně počítalo s větším snížením, a to na  padesát procent normativu. Důslednější budou nejspíš i kontroly v domácnostech a jasně vyčlenit ceny energií.

Nedocházelo k zúčtování obrovských záloh za energie. I takovým způsobem obcházeli majitelé bytů pravidla, a to chceme odstranit,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO).

Podle kritiků novela vyžene na ulici stovky lidí

Návrh se nelíbí Svazu měst a obcí i Platformě pro sociální bydlení. „Například mamince samoživitelce se dvěma dětmi na rodičovském příspěvku na Praze 7, která dává za bydlení 11 tisíc korun měsíčně, zbývá nyní 7400 korun na měsíc na ostatní výdaje. Po té novele by jí zbylo 4800 korun. Vůbec nerozumím tomu, jak má tohle vyřešit obchod s chudobou,“ říká poslanec a starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Bez domova by mohly skončit stovky lidí a situace dalších tisíců domácností by se mohla výrazně zhoršit. „Taková změna by způsobila zvýšení počtu lidí v bytové nouzi. Znamenala by kolaps obcí v kapacitě podpory svých občanů, protože najednou by bylo na ulici 13 a půl tisíce lidí a znamenala by kolaps úřadu práce,“ myslí si Štěpán Ripka z Platformy pro sociální bydlení.

Zdroj: Česká televize

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *