Čtvrtek 19. října. Svátek má Michaela.

Desetina nových bytů v Praze již dva roky čeká na své majitele

Developerům v Praze se začíná dařit lépe, novostavby jsou z velké části rozprodané ještě před dokončením. Prodeje se dají srovnat s předkrizovým rokem 2007. Desetina nových bytů však již dva a více let zůstává bez svého nového majitele. Jde především o nové byty postavené v developerském boomu ještě před začátkem krize.  

“Pozemky se tehdy vykupovaly a práce se platily za předkrizové a rázně vyšponované ceny z let 2006 až 2008. Když se potom tyto byty v letech 2010 až 2011 kolaudovaly, byly už ale ceny na trhu o třetinu níže,” uvedl realitní makléř se společnosti RE/MAX Alfa Jan Zachystal.

Ekospol, Trigema a Skanska Reality měli v nabídce na konci roku 6 750 bytů. Tedy 670 bytů je bez majitele po dobu více než 2 roky. Pro developery znamenají tyto byty dodatečné náklady, i přestože tři roky po kaludaci již nemusejí odvádět DPH z prodeje nového bytu  a cena se tak sníží o 10 procent.

Osvobození od DPH je jedna věc, na druhou stranu jsou tu však nezanedbatelné výdaje, které za tu dobu developer s byty má. Byty nic negenerují, musí se však z nich splácet úvěr za projekt, platit poplatky spojené s provozem budovy, vytápění bytu a podobně,” říká Jan Zachystal.

Zdroj: iDnes.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *