EUR 24.460

USD 23.992

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.460

USD 23.992

Text: Jiří Havelka

20. 01. 2014

0 komentářů

Developeři v Praze jsou při chuti. Počet plánovaných bytů šplhá již k 35 tisícům

 


 

Přesně 34 675 plánovaných bytů v téměř 300 rezidenčních projektech aktuálně evidují analytici přední české developerské společnosti EKOSPOL. Ta kontinuálně monitoruje všechny plánované developerské projekty v metropoli bez ohledu na jejich velikost. Do plánovaných projektů řadí všechny projekty, které se ještě nezačaly prodávat, a to jak s vydanými povoleními, tak i ty, které jsou ještě ve fázi získávání potřebných povolení.

Jak vyplývá z grafu výše, vzrostl počet plánovaných bytů v Praze zhruba o 15 % oproti předchozímu sledovanému období před půl rokem. V porovnání se stavem před 4 roky se ale zvýšil o neuvěřitelných 133 %. Některé projekty se přitom mezitím již zrealizovaly nebo alespoň začaly prodávat (a celkovou sumu plánovaných bytů tím pádem snížily), skutečný nárůst plánovaných projektů je tedy ve skutečnosti ještě vyšší.

 

„Příznivý loňský rok evidentně vlil developerům nový elán do žil, a to nejen těm velkým a kapitálově silným, ale i menším společnostem a těm, o kterých nebylo po nástupu recese několik let slyšet. Stále ale trvám na svém názoru, že plány jsou jedna věc a skutečná realizace projektu je něco úplně jiného,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.

 

REKLAMA

—-pokračování na další straně—-

 

 

 

REKLAMA

Kde se plánuje nejvíce?

Dlouhodobě platilo, že nejvíce nových bytů se plánovalo ve čtyřech lokalitách v hlavním městě. Šlo o městské obvody Praha 9, Praha 4, Praha 10 a Praha 5, přičemž zejména podíl čtvrtého a devátého městského obvodu dohromady atakoval hranici 50 % všech plánovaných bytů v Praze. Nově přibylo k těmto stálicím ještě území Prahy 8, které s více než 4 tisíci plánovanými byty zaujalo 5. místo.

 

„V posledním sledovaném období vstoupily do procesu povolování také první etapy některých dlouho diskutovaných projektů v tzv. velkých rozvojových územích. Přesto jsem ale k jejich proklamované brzké realizaci spíše skeptický – o těchto projektech se stále dokola píše, údajné desítky miliard investic zahlcují média již několik let a přitom stále nic. Navíc dnes jsou preference kupujících jiné, než před krizí, a na trhu uspějí po stovkách jen dostupné byty s férovým poměrem kvality a ceny,“ myslí si Evžen Korec.

REKLAMA

Ležáky mezi plánovanými projekty

Hypotéze Evžena Korce odpovídá i složení plánovaných projektů podle fáze jejich povolování v procesu EIA. Více než čtvrtina všech plánovaných bytů (28,2 %) totiž byla povolena již před rokem 2009 a stále ještě nebyly tyto projekty realizovány, ani nevstoupily do prodeje.

Dalších 43,3 % projektů má tato povolení vyřízena čtyři a méně let. Naopak nových projektů, u nichž povolování ještě probíhá, je jen něco přes čtvrtinu (28,5 %).

„Většina z již schválených projektů nebude v horizontu nejbližších 10 let vůbec realizována. S trochou nadsázky je můžeme označit také za ležáky, jen dosud nerealizované. Tyto projekty stále kolují po developerském trhu a jsou nabízený silným hráčům k prodeji, bohužel za ceny na hony vzdálené dnešní realitě. Navíc většina těchto projektů vyžaduje zásadní přepracování. Proto velcí a silní developeři spíše nakupují volné pozemky a připravují vlastní projekty. Odhaduji, že se na tomto trendu se v nejbližších letech nic nezmění,“ uzavírá Korec.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Bydlení bude dále zdražovat. I kvůli podfinancovaným fondům oprav

Měsíční náklady potřebné k bydlení neustále rostou, například zálohy na energie se jen v posledním roce zvýšily hned několikrát. Trochu stranou doposud stály odvody do SVJ u bytových domů. Stávající pravidelné platby ale často nezohledňují nárůst nákladů nebo cen nutných i plánovaných stavebních úprav.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 08. 2022

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022

Ceny nových bytů se dostaly na vrchol, klesat ale nebudou

Růst cen nových bytů v Praze se ve druhém čtvrtletí zastavil. Nové byty se v průměru prodávaly za 145 783 korun za metr čtvereční. Levnějších bytů se přesto zřejmě v dohledné době nedočkáme.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

28. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.