EUR 25.420

USD 22.521

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.420

USD 22.521

Text: Jiří Havelka

20. 01. 2014

Developeři v Praze jsou při chuti. Počet plánovaných bytů šplhá již k 35 tisícům

 


 

Přesně 34 675 plánovaných bytů v téměř 300 rezidenčních projektech aktuálně evidují analytici přední české developerské společnosti EKOSPOL. Ta kontinuálně monitoruje všechny plánované developerské projekty v metropoli bez ohledu na jejich velikost. Do plánovaných projektů řadí všechny projekty, které se ještě nezačaly prodávat, a to jak s vydanými povoleními, tak i ty, které jsou ještě ve fázi získávání potřebných povolení.

Jak vyplývá z grafu výše, vzrostl počet plánovaných bytů v Praze zhruba o 15 % oproti předchozímu sledovanému období před půl rokem. V porovnání se stavem před 4 roky se ale zvýšil o neuvěřitelných 133 %. Některé projekty se přitom mezitím již zrealizovaly nebo alespoň začaly prodávat (a celkovou sumu plánovaných bytů tím pádem snížily), skutečný nárůst plánovaných projektů je tedy ve skutečnosti ještě vyšší.

 

„Příznivý loňský rok evidentně vlil developerům nový elán do žil, a to nejen těm velkým a kapitálově silným, ale i menším společnostem a těm, o kterých nebylo po nástupu recese několik let slyšet. Stále ale trvám na svém názoru, že plány jsou jedna věc a skutečná realizace projektu je něco úplně jiného,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.

REKLAMA

 

—-pokračování na další straně—-

 

 

 

REKLAMA

Kde se plánuje nejvíce?

Dlouhodobě platilo, že nejvíce nových bytů se plánovalo ve čtyřech lokalitách v hlavním městě. Šlo o městské obvody Praha 9, Praha 4, Praha 10 a Praha 5, přičemž zejména podíl čtvrtého a devátého městského obvodu dohromady atakoval hranici 50 % všech plánovaných bytů v Praze. Nově přibylo k těmto stálicím ještě území Prahy 8, které s více než 4 tisíci plánovanými byty zaujalo 5. místo.

 

„V posledním sledovaném období vstoupily do procesu povolování také první etapy některých dlouho diskutovaných projektů v tzv. velkých rozvojových územích. Přesto jsem ale k jejich proklamované brzké realizaci spíše skeptický – o těchto projektech se stále dokola píše, údajné desítky miliard investic zahlcují média již několik let a přitom stále nic. Navíc dnes jsou preference kupujících jiné, než před krizí, a na trhu uspějí po stovkách jen dostupné byty s férovým poměrem kvality a ceny,“ myslí si Evžen Korec.

Ležáky mezi plánovanými projekty

Hypotéze Evžena Korce odpovídá i složení plánovaných projektů podle fáze jejich povolování v procesu EIA. Více než čtvrtina všech plánovaných bytů (28,2 %) totiž byla povolena již před rokem 2009 a stále ještě nebyly tyto projekty realizovány, ani nevstoupily do prodeje.

Dalších 43,3 % projektů má tato povolení vyřízena čtyři a méně let. Naopak nových projektů, u nichž povolování ještě probíhá, je jen něco přes čtvrtinu (28,5 %).

„Většina z již schválených projektů nebude v horizontu nejbližších 10 let vůbec realizována. S trochou nadsázky je můžeme označit také za ležáky, jen dosud nerealizované. Tyto projekty stále kolují po developerském trhu a jsou nabízený silným hráčům k prodeji, bohužel za ceny na hony vzdálené dnešní realitě. Navíc většina těchto projektů vyžaduje zásadní přepracování. Proto velcí a silní developeři spíše nakupují volné pozemky a připravují vlastní projekty. Odhaduji, že se na tomto trendu se v nejbližších letech nic nezmění,“ uzavírá Korec.

 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Na co si dát pozor, když si pořizujete družstevní byt

Uvažujete-li o pořízení bydlení, narazíte vedle nabídky bytů v osobním vlastnictví i na nabídku těch družstevních. V inzerátech bývá u družstevních bytů někdy poznámka, že je možný brzký převod do osobního vlastnictví. To však často nebývá pravda. Počítejte proto s tím, že byt zůstane ve vlastnictví družstva, a seznamte se s tím, co to obnáší.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 11. 2021

byty - dům - novostavba

Nové byty jsou téměř vyprodané, zdražování opět zrychluje

Developeři nemají téměř co prodávat. Nabídka nových bytů v Praze se propadla na historické minimum. Zdražování bytů opět zrychlilo. Nové byty s cenou pod 100 000 korun za metr čtvereční navíc již téměř vymizely. Vyplývá to z analýzy společností Skanska, Trigema a Central Group.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

27. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.