Úterý 17. října. Svátek má Hedvika.

Dluhy českých domácností klesly poprvé za 11 let

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí v lednu meziměsíčně poprvé za 11 let klesly. Dluhy se nížily o 2,6 miliardy korun na 1,16 bilionu korun. Podle České národní banky byly ale dluhy proti loňskému lednu vyšší o 42 miliard korun. V září roku 2001 činila výše zadlužení českých domácností 123,6 miliardy korun.

Při zvýšení nezaměstnanosti na rekordní hodnoty je pochopitelné, že se raději nezadlužují a šetří nejen ti, kteří přišli o práci, ale i ti, kteří jí mají, ale obávají se, co bude v dalších měsících,“ uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Podle Davida Marka celkové zadlužení českých domácností nyní dosahuje zhruba 58 procent jejich disponibilních příjmů a stále ještě nepředstavuje riziko pro domácí ekonomiku. „V eurozóně dosahuje zadlužení domácností v průměru 100 procent disponibilních příjmů,“ dodal ekonom.

ČNB poskytuje tuto statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu, který je odvozen z bilancí měnových finančních institucí. Ty zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *