Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Dluhy neplatičů často pokrývá fond oprav

Lidé, kteří jsou zodpovědní za správu domu, často nemají na správu dostatek času a vymáhání dluhu příliš nerozumí. Při exekuci jsou navíc nejprve uspokojovány pohledávky z hypotečních úvěrů a další zajištěné pohledávky. Stává se tak, že dluhy neplatičů společných poplatků pokrývá fond oprav.

Situace s vymáháním pohledávek, které vznikají při užívání bytů, jsou stále horší. Praxe je taková, že při zpeněžení bytu dlužníka v exekučním řízení mají při rozdělování takzvané podstaty přednost hypoteční banky a pohledávky zajištěné zástavním právem. Přitom možnost zástavy nám byla novou legislativou odebrána,“ řekl Právu předseda Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD) Jiří Bárta.

„Ještě horší situace je v u nás hojně používaném osobním oddlužení. Já jsem nikomu nepůjčil, neživím se půjčováním – a mám zároveň za někoho uhradit dvě třetiny jeho dluhů?“ poukazuje na shovívavost soudů Jiří Bárta. Soudy mnohdy odpouštějí  dluhy neplatičům, kteří podají žádost o osobní bankrot. Lidé v bytových domech, kteří se při neplacení souseda stávají věřiteli, tak na taková rozhodnutí soudu doplácí.

Zdroj: Novinky.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *