Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Éra levné elektřiny končí

Dodavatelé energie začínají zdražovat. Největší cenový skok letos pocítí domácnosti, které se před dvěma lety uvázaly k dlouhodobé smlouvě a nyní jim končí fixace. Tehdy ceny byly na dně a od té doby rostou.

Před dvěma lety nabídl vítěz aukce spotřebitelské organizace dTestu pro domácnost s nejběžnějším tarifem cenu silové elektřiny 917 korun za megawatthodinu, v nedávno skončené soutěži to bylo už 1 306 korun. Podmínkou získání tarifu byl přitom roční úvazek.

Cenu navyšují i velcí i malí dodavatelé energie. U Pražské energetiky je silová elektřina pro standartní domácnost u nových smluv s dvouletým úvazkem o 16 procent dražší. ČEZ cenu zvedá zhruba o 14 procent. „Ceny fixovaných produktů jsou nicméně stále výhodnější než nefixované ceny,“ upozorňuje však mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Celkové zdražení na faktuře pak ale bude o něco nižší. Silová elektřina totiž představuje jen část celkových plateb, další část tvoří poplatky za distribuci či přenos elektřiny, stanovuje Energetický regulační úřad. Tyto částky se zvedají dodavatelé pomaleji pomaleji.

Zdroj: iDnes.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Éra levné elektřiny končí”

  1. Darek napsal:

    Aukce d-testu dopadla jinak než píšete a spíše popírá smysl vašeho článku...?
    ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *