Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Exekutor dostal za zpronevěru 113 milionů 11 let

Za zneužití pravomoci a za zpronevěru zhruba 113 milionů korun půjde exekutor Jozef Višváder na 11 let do vězení. Trest zahrnuje i 8,5 roku, které mu soudy uložily v minulosti za podobný skutek. Rozhodnutí je již pravomocné. Višváder dovolání k Nejvyššímu soudu neplánuje.

Jozef Višváder mezi lety 2005 a 2012 44 poškozeným zpronevěřil přes 33 milionů korun. Bývalý exekutor tehdy působil v čele Exekutorského úřadu Praha-západ. Podle obžaloby vymohl exekutor dlužnou částku, ale peníze věřitelům neposlal. Použil je pro vlastní potřebu.

Višváder se ke většině skutků přiznal, nesouhlasí jen s částkami, které uvedla obžaloba. Ve vězení už strávil asi šest let, odpykával si totiž jiný trest za podvod. „Trest 11 let považuji za přiměřený a spravedlivý,“ řekl dnes soudu.

V souvislosti s podmíněným odsouzením za podvod, navrhovala Exekutorská komora Višváderovo odvolání z funkce již v roce 2006.  Jenže tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec jej ale z úřadu neodvolal. Argumentoval tím, že Višváder spáchal trestný čin v době, kdy ještě nebyl exekutorem.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *