Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Historickou budovu Transgasu má nahradit moderní centrum

Majitel budovy Transgasu, která je nyní již prázdná a stojí na lukrativním místě nad Václavským náměstím plánuje její demolici a vystavění nového obchodního a kancelářského centra.

Proti tomu zbrojí historikové vysokých škol, kteří již poslali ministerstvu kultury otevřený dopis se žádostí o zapsání budovy mezi historické památky Prahy.

Jsme přesvědčeni, že rozhodnutí (…) bylo velmi nešťastné. Vyzýváme Vás proto, abyste se vahou své osobnosti zasadil o záchranu této unikátní stavby,“ stojí v dopise, který podepsali vedoucí kateder a ústavů dějin umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity, Akademie výtvarných umění, Univerzity Palackého a Vysoké školy uměleckoprůmyslové.

Kvalita domů podle nich spočívá nejen v architektonické koncepci, ale i o jedinečné detaily zachované z období brutalismu.

Jsme přesvědčeni, že v kontextu české architektury druhé poloviny 20. století jde o výjimečnou stavbu, která tvůrčím způsobem navazuje na aktuální dobové proudy západního technicismu a brutalismu,“ píší historikové.

Zdroj: idnes.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *