Pondělí 23. října. Svátek má Teodor.

HN: Nemovitosti ve velkých městech mohou klesnout o dalších 10 – 15 %

Hospodářské noviny dnes zveřejnily závěry společné studie České národní banky a Institutu regionálních informací. Podle autorů studie lze předpokládat, že ceny nemovitostí ve větších městech ještě nejsou na svém dně a mohou klesnout o dalších 10 – 15 %.

Nemovitosti v České republice jsou stále příliš drahé a jejich ceny mohou pokračovat v poklesu. Podle analýzy ČNB totiž ceny nejenže rostly v posledních letech několikrát rychleji než v jiných zemích, ale stále vysoko se drží i k poměru k nájmům.

„To, že jsou ceny bytů v poměru k nájmům relativně vysoko, by mohlo znamenat, že prodejci budou muset ceny bytů ještě snížit. Existuje tak riziko, že ceny v Česku budou dál klesat,“ uvedl Jan Frait z odboru ekonomického výzkumu ČNB. Ceny by přitom měly podle ČNB klesat hlavně ve větších městech.

Závěry analýzy potvrzuje i Institut regionálních informací (IRI), který dlouhodobě sleduje realitní trh. „Nájemné se zatím celkem drží. Odhadujeme, že ceny nemovitostí budou dál klesat. Předpokládáme pokles o dalších 10 až 15 procent,“ řekla ředitelka IRI Milada Kadlecová. Zatímco ceny bytů se podle ní od roku 2006 téměř zdvojnásobily, nájemné vyrostlo jen o 14 procent. Kdo koupil byt před deseti lety a pronajímá ho, vydělává ročně v poměru k ceně dvakrát víc než ten, kdo ho koupil před nedávnem,“ popisuje Kadlecová.

ČNB navíc upozorňuje, že v České republice v posledních letech cena nemovitostí vyrostla mnohem rychleji než reálné příjmy obyvatel. Přitom například v Německu je situace přesně opačná a poměr růstu cen/příjmu obyvatel již více než deset let stále klesá.

Zdroj: iHNed.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *