Čtvrtek 19. října. Svátek má Michaela.

Hypoteční trh ve Velké Británii výrazně zpomaluje

Počet poskytnutých hypoték ve Velké Británii poklesl kvůli přetrvávajícímu útlumu na trhu s bydlením na nejnižší úroveň od února 2001, vyplývá ze zprávy Britské bankovní asociace (BBA).

Hrubý objem poskytnutých hypoték v říjnu dosáhl 7,6 miliardy liber (220,9 miliardy Kč), což podle asociace představuje meziroční pokles o 16 procent. Hodnota průměrné půjčky na nákup domu ale vzrostla o dvě procenta na 144.900 liber. Čisté půjčky bez splátek se propadly o 43 procent na 1,7 miliardy liber. Britská bankovní asociace dodala, že žádosti o nezajištěné půjčky klesly o 1,7 procenta v porovnání se situací před rokem. Na kreditních kartách ale asociace zaznamenala mírný nárůst. 

Podle asociace CML (Council of Mortage Lenders) výsledek letošního roku s největší pravděpodobností nepřekročí objem 137 mld. Liber. V prvním pololetí byl odhad roku 2010 přes 140 mld. liber. 

"Podmínky úvěrů nejsou příčinou útlumu, neboť úrokové sazby se drží velmi nízko (v rozmezí 3 až 4%). Na spotřebitele dopadají úsporná opatření realizovaná novou vládou, to se také projevilo v letošním výsledku druhého pololetí. V říjnu byl objem poskytnutých hypoték opět na desetiletém minimu a z tohoto faktu vychází také revidovaný odhad. Pro nás je pozitivní, že scénář vývoje hypoték jde v ČR opačným směrem a hypotéky pozvolna oživují,"
komentuje britské statistiky Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance. 
   
Nationwide Building Society, třetí největší hypoteční ústav v Británii, zveřejnil svou predikci vývoje cen nemovitostí. Podle tohoto dokumentu NBS předpokládá, že ceny domů budou v příštím roce mírně klesat, protože přibylo nemovitostí na prodej. Za šest měsíců do konce září podle Nationwide byly splátky hypoték vyšší než nové půjčky o 1,8 miliardy liber.

Zdroj:
Sreality.cz, Golem Finance

Předchozí článek: «
Následující článek: »

3 komentářů k článku “Hypoteční trh ve Velké Británii výrazně zpomaluje”

 1. nelži ! napsal:

  Libore Ostatku proberte se !!!!!!!!!
  Libor Ostatek z Golem Finance je mírně řečeno bez mozku. Pokud ve vyspělých státech je minimální poptávka po bydlení a neustále klesá ,tak se to samozřejmě nevyhne ani ČR a to je samozřejmá realita.Nebo si pan Ostatek myslí, že ČR je virtuální realita nezávislá na okolí ? Hypoteční trh u nás určitě neoživuje max. se refinancují dluhy pro příznivější úrokové sazby. Ostatek by už konečně měl otevřít oči, anebo aspoň neoblbovat lidi stupidními a lživými vyjádřeními.

  1. ale no tak... napsal:

   RE: Libore Ostatku proberte se !!!!!!!!!
   Co tak zostra? Že počty i objemy hypoték rostou je aspoň tady podle těch čísel Hypoindexu fakt. Že Britové se neženou do bank pro hypotéky má svoje odůvodnění, bublina před hypokrizí tam byla o dost větší než v jiných evropských zemích, takže to tam tamní trh pořádně schytal a cesta ven asi nebude zas tak jednoduchá, jak se mohlo původně zdát. V ČR a okolních zemích byla situace přece jen trochu jiná, takže nemusí 100% platit, že musíme jít nutně ve stopách Britů, Irů, Španělů atd. I když na žádnou růžovou zahradu to taky nevidím:)

 2. nelži ! napsal:

  ale no tak
  Není to fakt, že rostou objemy i počty hypoték. Je to jen zavádějící údaj pokřiveně servírující čtenařům nejen na tomto serveru. Ten objem je proti minulému roku naprosto minimální a jde zejména o refinancování starých hypotečních úvěrů.Píšte „V ČR a okolních zemích byla situace jiná “ To je podobné jako by jste napsal, že škodovka bude prodávat zde v ČR svoje auta o 40 % dráž než jinde v EU a lidi to budou nakupovat. ČR není žádný vyjímečný stát s vyjímečnými realitami nezávislými na okolních trzích a celkové stabilitě ekonomiky minimálně v EU.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *