Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Hypotéky znovu zdraží. ČNB zase zvýšila úrokové sazby

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 25 bazických bodů na 1,50 %. Rada ČNB také rozhodla o zvýšení lombardní sazby na 2,50 % a diskontní sazby na 0,50 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od zítřka, tedy od 27. září 2018.

Zvýšení sazeb není velkým překvapením. Odborníci predikovali, že ČNB sazby znovu zvýší. Jedná se tak o třetí zvýšení úrokových sazeb v řadě. Letos sazby ČNB zvýšila už počtvrté.

Centrální banku vede k nebývale svižnému postupu ve zpřísňování měnové politiky snaha zchladit přehřívající se tuzemský trh práce a částečně také ještě trh nemovitostní. Navíc bankéřům vadí stále poměrně slabá koruna, která je potenciálně nežádoucím proinflačním činitelem. Česká národní banka také musí tlumit potenciální budoucí dopad dalšího mzdového a platového nárůstu a do určité míry také zdražování energií,“ okomentoval zvýšení sazeb Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

K dalšímu zvýšení sazeb pravděpodobně dojde na nadcházejícím měnovém zasedání v listopadu. ČNB avizovala zvýšení úrokových sazeb i ve své zprávě o inflaci.

Nová prognóza z dílny ČNB pak ukáže další utahování trhu práce, které se promítá do inflace, a ta tak zůstane po delší dobu nad 2% cílem. Slabší růst HDP bude interpretován spíše jako proinflační faktor, protože při růstu mezd znamená vyšší náklady na jednotku produkce. To vše povede centrální banku v listopadu k dalšímu zvýšení sazeb,“ dodává Jakub Matějů z Komerční banky.

Hypotéky budou zase o něco dražší

Banky pravděpodobně brzy zvýší úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Už teď úrokové sazby rostly a podle ukazatele Fincentrum Hypoindex dosahovala průměrná úroková sazba v srpnu 2,53 procenta.Výrazně to zasáhne i trh s bydlením, protože klienti s hypotékou tvoří dlouhodobě zhruba polovinu kupujících. V posledních týdnech však tento poměr roste, financování koupě bytu prostřednictvím v září zvažovali dva zájemci o byt ze tří. Není divu, chtějí na poslední chvíli využít mírnější podmínky pro získání hypotéky. Od října totiž začne platit zcela nesmyslný diktát České národní banky (ČNB), který odstřihne od hypotéky až pětinu zájemců,“ doplňuje Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *