Pondělí 23. října. Svátek má Teodor.

I novostavba se může stát pro nové majitele hororem

Klíčem ke koupi každé nemovitosti mimo jiné je její technický stav. U starších zástaveb je logické očekávat, že ne vše bude ve stoprocentním stavu. Neustále se něco opravuje a při koupi člověk předpokládá i rekonstrukci. Jinak tomu ale je u novostaveb, kde zákazník kupuje hotovou a čistou stavbu. Překvapením se pak mohou stát sami developeři, kteří předání bytu komplikují.

Málokterá novostavba bude v naprostém pořádku. Každý projekt spravují desítky subdodavatelů a každý staví podle jiných měřítek. Developeři velmi dobře vědí, jaké chyby se v novostavbách vyskytují a jen málo z nich přistupuje na kontroly nových majitelů s nadšením. Platí totiž pravidlo, že nalezené chyby musí developer odstranit na své vlastní náklady a to není levná záležitost.

O svém by mohli vyprávět manželé Marcela s Josefem. Ti se dověděli, že existují inspektoři nemovitostí, kteří jsou schopni byt prověřit z technického hlediska a odhalit pro laika nepostřehnutelné závady. Inspektora si objednali na předpřejímku bytu a o všem informovali svého pražského developera.

To jsme se ale pěkně přepočítali. Developer na nás spustil pěkně ostře, že o žádné předpřejímce nechce nic slyšet. Celý technický stav prý již zkontrolovali jejich technici a není prý žádný důvod, aby se v tom šťoural někdo další. Nevěřil jsem svým uším,“ popisuje Josef nevěřícně, ale záhy dodává, že se nechtěl jen tak vzdát. Po několikadenním dohadování developer svolil k prohlídce bytu, ale pouze za podmínky, že byt bude prohlížet jeho inspektor.

„Jak se dalo čekat, předpřejímka s technikem od developera byla pěkné divadlo. Samozřejmě se mu moc nechtělo hledat chyby svých kolegů. Navíc s vyhlídkou toho, že cokoli ‚najde‘, bude muset developer odstranit na vlastní náklady. My s manželkou jsme se usilovně snažili postupovat podle doporučení našeho inspektora. Nakonec jsme objevili docela hodně menších nedostatků, jako byly fleky a rýhy na stěnách, odřené dveře, nefunkční zámky a chybějící klíče. Taky porušené jedno okno a špatně vyspárovanou dlažbuv koupelně,“ vyjmenovává Josef, co všechno by jinak museli s manželkou hradit sami.

Zdroj: iDnes.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *